Kultura

Myślenicki dialog – debata z młodzieżą razem przeciw hejtowi

materiał promocyjny

W wypełnionej po brzegi sali kinowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu zaproszeni goście wraz z młodzieżą ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z terenu Miasta i Gminy Myślenice debatowali na temat przeciwdziałania mowie nienawiści i hejtowaniu

Inicjatorem akcji #StopHejtMyślenice, w ramach której odbyła się debata, była myślenicka Straż Miejska przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice. Konferansjerami wydarzenia byli Ewelina Mielecka-Stankiewicz – redaktor Telewizji Internetowej Myślenice iTV oraz Piotr Szewczyk – dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Jarosława Szlachetki, burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, który przywitał zaproszonych gości, a następnie przybliżył ideę przedmiotowego spotkania oraz potrzebę dyskusji i edukacji młodzieży w celu wypracowania wspólnych wartości pozwalających wyeliminować hejt i mowę nienawiści z codziennego życia.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice:  Mottem fundacji „Świat na tak”, która już od ponad dekady organizuje konkurs Ośmiu Wspaniałych, którego celem jest promocja dobrych i pozytywnych postaw wśród młodzieży jest slogan: odpowiedzialność za siebie i innych. Ta odpowiedzialność to szacunek do siebie nawzajem bez względu na pochodzenie, status materialny, wygląd czy różnicę w poglądach.

Dzisiaj to Wy w tak młodym wieku kształtujecie jak w przyszłości będzie wyglądała dyskusja publiczna. Pamiętajcie, żeby nie popełniać błędów naszego pokolenia. Zostawiam Was ze słowami wybitnego polskiego myśliciela Tadeusza Kotarbińskiego: „Lub robić coś. Kochaj kogoś. Nie bądź gałganem. Żyj poważnie!”.

Następnie prezentację dotyczącą radzenia sobie z hejtem mową nienawiści, idącej w ślad za nią agresji, wrogości, cyberprzemocy, czy szkolnego prześladowania przedstawił doktor nauk społecznych Andrzej Kobiałka.

Kierownik Straży Miejskiej Andrzej Kobiałka: Jeśli otrzymujesz od kogoś prezent, ale go nie przyjmujesz, to do kogo on należy? Odpowiadacie, że do darczyńcy? I dokładnie tak samo jest z hejtem, czy obraźliwymi słowami. Jeśli te słowa nie są przez Was przyjęte, pozostają własnością osoby, która nosi je w sobie.

Na scenie znaleźli się zaproszeni paneliści wraz z konferansjerami oraz roboczy zespół złożony z młodzieży wraz z opiekunami, natomiast młodzież zgromadzona na widowni mogła dzielić się swoimi przemyśleniami na temat codziennych sytuacji w szkole, domu, czy w swoim najbliższym otoczeniu. Na liczne pytania ochoczo odpowiadali zaproszeni goście.

Panelistami myślenickiej debaty byli Matylda Batorska – przedstawicielka młodzieży, Natalia Nowacka – animatorka i edukatorka, nadkomisarz Wojciech Chechelski – specjalista ds. cyberprzestępczości z ramienia Policji, Roman Bosski – krakowski raper, prezes fundacji Drużyna Mistrzów, kierownik myślenickiej Straży Miejskiej Andrzej Kobiałka – doktor nauk społecznych, mecenas Bartosz Wójcik – prawnik oraz ks. Jarosław Łabęda – katecheta i animator.

W skład roboczego zespołu, który w imieniu młodzieży przysłuchiwał się debacie i na koniec przedstawił zaobserwowane wnioski weszli Zosia Kulig, Maria Stasik, Karol Kaźnica, Wojciech Matoga oraz opiekunowie Renata Piekarz i Aneta Dziewońska. Po zakończeniu debaty krakowski raper Roman Bosski zaprezentował się młodzieży swoimi dwoma kawałkami hip-hopowymi, które idealnie wpisały się w temat rozmów. Utwór „Daj mi lajka” ukazał obecny świat polegający na życiu młodzieży w internecie, natomiast kawałek pod nazwą „Generał Gryf” przedstawił młodzieży potrzebę dobierania właściwych autorytetów.

Tomasz Burkat, komendant myślenickiej Straży Miejskiej: Debata miała na celu wzbudzenie w młodzieży refleksji do sprzeciwiania się hejtowi. Wypracowane na tym spotkaniu wnioski to konieczność rozmowy z rówieśnikami, nauczycielami, a także często rodzicami.

Znaczna część młodych ludzi, która staje się ofiarą hejtu, agresji, czy mowy nienawiści boi się o tym komukolwiek powiedzieć, a przez rozmowę, zaufanie może wzmocnić swoją osobowość i poczucie własnej wartości.

Zaproszeni goście mówili o przykładach radzenia sobie z hejtem, odpowiedniego reagowania na tego typu zachowania i mam nadzieję, że każdy wyszedł z tej debaty bogatszy o wiedzę i nowe doświadczenia, które przydadzą się mu w codziennym życiu - komentuje jeden z głównych organizatorów i inicjatorów akcji #StopHejtMyślenice.

 

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice 

Powiązane tematy

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”
Myślenice 31

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Przez kilka dni pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką planowaną w ramach rewitalizacji centrum podpisało się ponad 700 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach” Przypomnijmy; we wrześniu mają ruszyć prace związane z rewitalizacją myślenickiego...

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie
Myślenice 15

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie

Internetowy apel o ocalenie drzew przed wycinką w myślenickim Rynku w przeciągu kilku dni podpisało prawie 600 osób. Jak mówią autorzy petycji; drzewa i krzewy mają być usunięte w związku z rewitalizacją centrum Mieszkańcy postanowili zwrócić się do burmistrza m.in. za pośrednictwem internetowego apelu,  w którym wyrażają swój niepokój związany z...

Komentarze

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...