Koronawirus

Koronawirus w Krakowie. W kraju potwierdzono 16 przypadków

Koronawirus w Krakowie. W kraju potwierdzono 16 przypadków

W szpitalu Żeromskiego w Krakowie przebywa pacjent u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem. To pierwszy przypadek w Małopolsce i 16. w kraju

Jak podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski; przyrost liczby zarażonych koronawirusem w ciągu najbliższych dni będzie szybki. Wynika to z liczby hospitalizowanych, których obecnie jest 170 osób, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.

Do tej pory przypadki w których potwierdzono koronawirusa w Polsce omijały nasze województwo. Do dzisiaj, bowiem potwierdziły się donosy o tym, że w Krakowie znajduje się pierwszy pacjent u którego zdiagnozowano tę chorobę.

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik zwołał dzisiaj w Krakowie konferencję prasową dotyczącą aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik (PiS): Mamy pierwszy przypadek potwierdzonego zakażenia. To pacjent w sile wieku, który wrócił z Włoch. Kilka dni po powrocie źle się poczuł. Został przewieziony karetką z domu do Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, gdzie aktualnie przebywa pod opieką lekarzy, a jego stan jest stabilny.

Zastosował się do wskazanej ścieżki postępowania, nie narażając niepotrzebnie innych osób. Cały czas przypominamy, że gdy ktoś podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, absolutnie nie powinien udawać się do przychodni czy do szpitalnych oddziałów ratunkowych.

W Małopolsce obecnie ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 18 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 249 osób. To dane z godzin popołudniowych 8 marca.

Na całym świecie odnotowano już ponad 110 tysięcy zakażeń. Kraje, w których problem jest największy to: Chiny, Korea Południowa i Włochy, gdzie stwierdzono ponad 7 tysięcy przypadków. W skali świata zmarło 3,8 tysiąca osób.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło całodobową infolinię: pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem i informacje o najbliższych placówkach.

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

GIS rekomenduje odwołanie imprez

Przypomnijmy. W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

Decyzje dotyczące ich odwołania indywidualnie podejmują wojewodowie lub sami organizatorzy. Kluczowe są rekomendacje ze strony służb sanitarnych. Na terenie powiatu myślenickiego zostały odwołane m.in. XVII Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego, zaplanowane na dzień 12 marca i Powiatowy dzień Sołtysa, który miał się odbyć 16 marca. Gmina nie informuje o podobnych planach, mimo że na 15 marca zaplanowany jest Myślenicki Bieg Uliczny (czekamy na odpowiedź organizatora w tej sprawie).

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy to; wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Powiązane tematy

Komentarze