Koronawirus

Po 15 kwietnia czeka nas szczyt zachorowań?

Po 15 kwietnia czeka nas szczyt zachorowań?

Kiedy czeka nas szczyt zachorowań na koronawirusa i w jakim terminie można się spodziewać mniejszej liczby zakażonych? W jaki sposób prognozy odzwierciedlają rzeczywiste liczby?

Opublikowany 23 marca 2020 Model ExMetrix prognozował ok. 9 tysięcy potwierdzonych infekcji w Polsce i ich maksimum w okolicy 20 kwietnia 2020. Sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych to 92,3%

Z modelu opracowanego przez spółkę ExMetrix zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym, wynika, że liczba osób zarażonych w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020.

Model sugeruje, że czas trwania epidemii w Polsce będzie nieco dłuższy niż w Chinach. Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum, upłynie u nas prawdopodobnie około 48 dni, w Chinach było to około 40 dni. Najszybszy przyrost osób zakażonych może wynieść około 400 na dobę i nastąpi w okresie 28.03.2020 – 08.04.2020 (między 25 a 35 dniem epidemii). Jak czytamy w prognozie; po 8 kwietnia liczba zachorowań powinna rosnąć w wolniejszym tempie, zaś bardzo wyraźne zahamowanie powinno być widoczne około 15 kwietnia .

 

Jak powstał model prognostyczny

„W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników, mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informacje dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji” – mówi Zbigniew Łukoś Prezes ExMetrix.

„Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii” - dodaje. 

W budowie modelu przebiegu epidemii wirusa zostały uwzględnione następujące obszary informacyjne: dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach; czynniki meteorologiczne; stan opieki zdrowotnej w danym kraju; stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca, i otyłość; strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku; [oziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli.

Powiązane tematy

Komentarze