Koronawirus

Policja: Przypominamy i apelujemy o stosowanie się do obostrzeń. Dbajmy o siebie i swoich bliskich

Policja: Przypominamy i apelujemy o stosowanie się do obostrzeń. Dbajmy o siebie i swoich bliskich

Niepokojąco wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. Nieprzestrzeganie zachowania dystansu społecznego – 1,5 metra i obowiązku zakrywania nosa i ust w wyznaczonych miejscach i okolicznościach, może narazić na rozprzestrzenianie się wirusa i zakażenie – przypomina policja.

Apelujemy do turystów i wszystkich mieszkańców o stosowanie się do wciąż obowiązujących przepisów dotyczących zachowania dystansu społecznego i obowiązku zakrywania nosa i ust w wyznaczonych miejscach.

Policjanci kontrolują stosowanie się do obostrzeń, obowiązku zachowania dystansu, zasłaniania nosa i ust, a także podróżujących komunikacją zbiorową, gdzie zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe. Wzmożone zostaną również kontrole sklepów wielkopowierzchniowych i tych mniejszych.

1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi

Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych.

Gdzie nosić maseczkę?

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.: w autobusie, tramwaju i pociągu, w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz, w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów), podczas przebywania w lesie, podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. W mszy lub innym obrzędzie religijnym można uczestniczyć bez ograniczeń. Na cmentarzu nie ma ograniczeń, co do liczby uczestników. Obowiązuje zasada: 1,5 metra dystansu albo obowiązek zakrywania ust i nosa.

W instytucjach kultury takich jak: teatry, kina, sale koncertowe, galerie i salony wystawiennicze trzeba zakrywać usta i nos. Obowiązuje tu również określony reżim sanitarny.

Można uczestniczyć np. w koncertach organizowanych na świeżym powietrzu (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Przy czym liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kw. Zniesiony zostaje limit 150 osób, ale zachowane muszą być zasady dystansu społecznego.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

  • 26 sie 2020

    Czy nie jest to czasem obowiązek służb sanitarnych ? Służby sanitarne nie zajmują się np. mordercami, nagłymi zgonami ,awanturami domowymi i pijjanymi, kierowcami itp. Dlaczego wszystkie problemy ma rozwiązywać Policja ?Dlaczego Policja ma przejmować obowiązki służb sanitarnych ?Ten ,kto przyszedł do Policji służyć przed Covidem pojęcia nie miał, że zostanie w to wplątany. Uważam, że jest też taki twór jak Wojska Obrony Terytorialnej. Dlaczego sznowny rząd nie bazuje na tych bohaterach ? Mało naszej kasy połknął chory Macierewicz ? Odczepcie się od Policji.Ona ma inne, bardzo ważne zadania.

    2 Odpowiedz