Sułkowice

Seniorze uważaj! Kolejna ofiara oddała oszustom 50 tys. zł. Oszukali ją „na wypadek”

Seniorze uważaj! Kolejna ofiara oddała oszustom 50 tys. zł. Oszukali ją „na wypadek”

„Seniorze uważaj!” – apeluje policja. „Oszuści znów próbują wyłudzić pieniądze, informując cię, że ktoś bliski miał wypadek. Nie ufaj nikomu i nie dawaj pieniędzy obcej osobie” - przekonują. Tak zrobiła 66-latka z gminy Sułkowice, która straciła ponad 50 tys. zł.

 

Do 66-letniej mieszkanki gminy Sułkowice zadzwonił telefon. Po podniesieniu słuchawki usłyszała kobiecy głos. Dzwoniąca przedstawiła się jako jej córka i nie dając dojść do słowa oznajmiła, że potrąciła 10-letnią dziewczynkę w Krakowie. Dziecko miało znajdować się w szpitalu, w ciężkim stanie.

Mieszkanka gminy Sułkowice nabrała słusznych podejrzeń. Wydawało jej się, że głos rozmówczyni jest inny niż jej córki. Kiedy poinformowała o tym oszustkę, została zagadana, a różnicę w barwie głosu oszustka wytłumaczyła ogromnym stresem po spowodowaniu poważnego wypadku. Następnie oznajmiła, że aby uniknąć poważnych konsekwencji musi „spłacić matkę dziecka” oraz „opłacić adwokata”.

Wskazała, że potrzebuje na to 250 tys. zł. Początkowo 66-latka miała wątpliwości, ale po tym jak w tle usłyszała męski głos, który informował, że rzekoma 10-letnia ofiara wypadku właśnie zmarła w szpitalu – dała się przekonać.

- To zaważyło na tym, że kobieta postanowiła pomóc oszustce podszywającej się pod córkę – informuje Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji. Oszustka poprosiła o przygotowanie pieniędzy i powiedziała, że przyjedzie po nie adwokat razem zięciem. Nie pozwoliła również rozłączać się kobiecie do tego czasu. 66-latka będąc cały czas na linii, zebrała pieniądze w kwocie 30 tysięcy złotych i 5 tys. euro i cały czas rozmawiając z oszustką czekała na zięcia i adwokata. Po około 30 minutach pod dom podjechał samochód. Wysiadł z niego mężczyzna w średnim wieku, elegancko ubrany, powiedział, że jest adwokatem. Od razu wytłumaczył nieobecność zięcia mówiąc, że ten musiał pojechać pilnie do szpitala.

Mieszkanka gminy Sułkowice, pozostając cały czas połączona z oszustką przekazała pieniądze fałszywemu adwokatowi. Kiedy to zrobiła, a mężczyzna wsiadł do samochodu, jej ,,podrabiana” córka zakończyła połączenie. Wtedy 66-latka zadzwoniła do ,,prawdziwej” córki i przekonała się o tym, że nie było żadnego wypadku, a jej oszczędności życia właśnie odjechały samochodem z eleganckim panem w nieznanym kierunku. Policjanci prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców tego oszustwa.

Dawid Wietrzyk: W przypadku prośby o pilne przekazanie pieniędzy obcej osobie należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu, i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie kontaktować się z Policją pod numer konkretnej jednostki lub na numer alarmowy 112.

 

Komentarze (6)

 • 29 mar

  Oszustwa na wnuczka i na policjanta istnieją już tyle lat, że już nawet tego nie pamiętam. Jak można pomóc seniorom ? Wszelkie media informują, ostrzegają,Policja wielokrotnie informuje o tym, że od nikogo nie pobiera pieniędzy...Ci robią to samo.Wierzą swoim fałszywym wnuczkom i fałszywym policjantom...

  5 1 Odpowiedz
 • 29 mar

  Swoją drogą i policjanci i jak widać adwokaci (patrz. ww. informacja) macie ogromne zaufanie społeczne. Gratuluję.Jednocześnie myślę, że Wy możecie też jakoś zapobiec temu draństwu.

  4 Odpowiedz
 • 30 mar

  Niech płącą i płaczą, tyle się o tym gada a tu grochem o ścianę. Podobno starzyki to takie ubermondre stworzenia ....

  4 2 Odpowiedz
 • 30 mar

  Myślę, że ci bandyci trafiają na ludzi samotnych, mających trochę oszczędności, mających nie do końca ułożone relacje z rodziną. I dlatego ci ludzie płacą...Ja z tymi bandytami robiłabym to czego prawo zakazuje.

  4 1 Odpowiedz
 • 30 mar

  Zastanawia mnie też jedno,dlaczego bandyci dzwonią do seniorów mających oszczędności ?
  Podobno mogą to robić na chybił trafił. Ja jednak nie znam nikogo, do kogo by dzwoniono bezproduktywnie.

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Trwa remont ulicy w centrum Sułkowic
Sułkowice 4

Trwa remont ulicy w centrum Sułkowic

Rozpoczął się remont ul. Tysiąclecia w centrum Sułkowic. Obejmie wymianę nawierzchni oraz przebudowę rowów Zarząd Dróg Powiatowych rozpoczął prace remontowe...