Co ile należy wymieniać smartfona? Fakty i mity
Ciekawi Cię, jak szybko będziesz musiał zmienić swój stary smartfon na nowy? A może zastanawiasz się, czy może warto zainwestować w droższy model, który posłuży Ci dłużej? Oto garść informacji, która z pewnością pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji!
Jak często Polacy wymieniają swoje telefony?
Smartfony to urządzenia, które w dość krótkim czasie stały się podstawowym narzędziem niemal każdej osoby. Wykonywanie połączeń czy pisanie SMS-ów to tylko część ich możliwości. Czatowanie ze znajomymi, rozmowy wideo, wykonywanie wysokiej jakości zdjęć, korzystanie z mediów społecznościowych, nawigacja czy gry mobilne – urządzenia tego typu są niezwykle wszechstronne.
Znaczenie smartfonów sprawia oczywiście, że wiele osób chce móc korzystać z urządzenia działającego optymalnie i wyglądającego dobrze. To właśnie dlatego zakup nowego smartfona następuje – patrząc oczywiście na statystyki – stosunkowo często.
Według nowych badań zdecydowana większość Polaków zmienia swoje urządzenie co dwa lata. Powodów jest wiele – spowolnienie działania, odnowienie umowy z operatorem i zmiana telefonu w ramach nowej umowy, a także uszkodzenia, których naprawienie jest po prostu nieopłacalne. Nie oznacza to jednak, że tak częste wymiany muszą mieć swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Czy więc 2-letni cykl życia telefonu to optymalny okres?
Czy częsta wymiana budżetowego telefonu do ma sens?
W pierwszej kolejności warto pochylić się nad modeli z niskiej, a także i średniej półki cenowej. Coraz częściej takie smartfony mogą pochwalić się imponującymi parametrami, np. szybkością działania, pojemną baterią czy wyraźnym i ostrym aparatem. Nie są to jednak aż tak wszechstronne urządzenia, co sprawia, że po pewnym czasie niektóre podzespoły mogą zacząć odmawiać posłuszeństwa.
W wielu telefonach już po 6 czy 12 miesiącach można zauważyć mocno spowolnienie działania. Mogą również zacząć pojawiać się problemy z ekranami, a nieodpowiednie użytkowanie może doprowadzać do uszkodzeń ekranu, aparatu czy poszczególnych podzespołów. Tańsze modele już po 3-4 latach mogą również stracić wsparcie producenta, a brak aktualizacji to wolniejsze działanie z nowymi aplikacjami czy narażenie na ataki cyberprzestępców.
W przypadku tańszych modeli cykl wymiany trwający 2-3 lata jest więc zrozumiały. W tym sektorze rynku postęp z roku na rok jest mocno zauważalny, a krótki okres wsparcia marek czasami wręcz zmusza do rozglądania się za nowym telefonem.
Flagowe modele smartfonów – jak długo mogą trzymać wysoki poziom?
Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku tzw. flagowców, czyli głównych modeli konkretnych firm. Smartfon Samsung, Apple czy Xiaomi może liczyć na bardzo mocne podzespoły oraz częste aktualizacje, dzięki czemu nie musisz martwić się o płynność czy bezpieczeństwo telefonu.
Takie modele posiadają również dłuższy okres gwarancji, a także wydłużone wsparcie, sięgające czasem nawet 7 lat. Użycie procesorów z najwyższej półki sprawia, że nawet po czasie ich wydajność jest naprawdę imponująca. Nic więc dziwnego, że posiadacze flagowców często wymieniają swoje telefony rzadziej, bo co 4-5 lat.
To optymalny okres, bowiem z uwagi na możliwości tych urządzeń szybsza przesiadka nie zapewni wielkiego skoku w kwestii komfortu użytkowania. Owszem, takie modele są droższe w zakupie, lecz przy odpowiednim użytkowaniu odwdzięczą się one dłuższą pracą na zadowalającym poziomie!