logo-web9
Kultura

Wystartowały Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2025

W Myślenicach uroczyście zainaugurowano 11. edycję Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Będzie wyjątkowa, bowiem po raz pierwszy od powstania tej imprezy zmienił się komitet organizacyjny.

W programie znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń, główne koncerty odbędą się w piątek i sobotę (18-19 lipca), a na płycie myślenickiego Rynku oprócz zespołów z całego świata wystąpi LemON i Viki Gabor

artykuł aktualizowany

W Myślenicach uroczyście zainaugurowano 11. edycję Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem czyli wydarzenia, które od lat przyciąga artystów i miłośników kultury z całego świata.

Konferencja inaugurująca festiwal była nie tylko otwarciem tygodniowego święta kultury, ale również zaproszeniem do wspólnego przeżywania radości, muzyki i różnorodności.

Spotkanie z mediami otworzył nowy dyrektor festiwalu i zastępca burmistrza Robert Bylica (PiS) witając zaproszonych gości, bez których – jak mówił - realizacja wydarzenia nie byłaby możliwa. Wśród obecnych znaleźli się m.in. dyrektor programowa festiwalu Barbara Uracz, dyrektor MOKiS Łukasz Antkiewicz oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego – Monika Gubała, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Grzegorz Sobol, zastępca ds. rozwoju kultury w regionie.

W wydarzeniu udział wzięli także członkowie zespołów folklorystycznych, a całość uświetnił występ reprezentanta Senegalu. Po zakończeniu konferencji świętowanie przeniosło się do sali widowiskowej, gdzie na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”.

Tutaj przywitano reprezentantów krajów biorących udział w festiwalu. - To nie tylko wydarzenie artystyczne. To święto różnorodności, bliskości i wspólnego bycia razem, mimo dzielących nas kilometrów i języków. Przez najbliższe dni nasze miasto stanie się żywą mapą świata z rytmami Afryki, barwami Ameryki Południowej, tańcami Bałkanów i śpiewami południowej Europy. To będzie czas radości i prawdziwego spotkania kultur - mówił Jarosław Szlachetka (PiS).

Debiutując w roli dyrektora festiwalu głos zabrał zastępca burmistrza Robert Bylica (PiS): - Festiwal to coś więcej niż sceniczne występy. To tygodniowe życie miastem, które staje się sceną, warsztatem, placem zabaw, a czasem nawet kuchnią świata - mówił.

W programie wydarzenia znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń; koncerty, potańcówki, warsztaty, wystawy, spotkania autorskie, czy wieczory filmowe, które odbędą się w różnych częściach miasta: od Rynku i parku miejskiego, przez Zarabie, aż po bibliotekę, muzeum i MOKiS.

Szczególną uwagę organizatorzy zwracają na cykl koncertów „Dobry wieczór, Myślenice!”, które mają umożliwić uczestnikom bliższe poznanie artystów w bardziej kameralnej atmosferze. – W tych spotkaniach jest coś magicznego. Kiedy muzyka z Indii czy Senegalu wybrzmiewa w sercu małopolskiego miasteczka, widać jak kultura przełamuje granice i języki. To w tych małych momentach naprawdę bije serce folkloru – podsumował dyrektor wydarzenia.

11. edycja pod nowym kierownictwem 

Nie tylko ze względu na ilość zaplanowanych wydarzeń 11. edycja festiwalu będzie wyjątkowa, bowiem po dziesięciu latach w lutym 2025 komitet organizacyjny Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem zrezygnował z pracy nad wydarzeniem, któremu przewodniczył Piotr Szewczyk – były dyrektor MOKiS.

Burmistrz zapewniał, że Festiwal się odbędzie i zostanie „przeprowadzony na nie mniejszym poziomie artystycznym i organizacyjnym niż dotychczasowe edycje”.

Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będzie LemON i Viki Gabor, którzy zagrają w piątek i sobotę (18, 19 lipca) na głównej scenie. Ta podobnie jak w latach ubiegłych stanęła na płycie Rynku.

Wydarzeniem towarzyszą też dwie wystawy fotografii, które można oglądać w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. To "Szarość Folkloru. Opowieść bez koloru" Natalii Raby oraz „FOLKLOR 2.0” autorstwa Bartka Ziółkowskiego.

Program Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2025:

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!