logo-web9
Pomagamy

To niezwykła wyprawa. Filip z pomocą 8 wolontariuszy wyruszył na Giewont

Dzisiaj o świcie ruszyła niezwykła wyprawa. Sparaliżowany Filip Piąstka z Dobczyc został wniesiony na szczyt Giewontu przez 8 niezwykłych wolontariuszy.

To symboliczna wyprawa – dowód, że niemożliwe staje się możliwe, gdy jesteśmy razem – mówią organizatorzy. Jej celem jest zbiórka dla uwięzionych w swoim ciele

Filip Piąstka 20-latek z dziecięcym porażeniem mózgowym z rodziną oraz 8 wolontariuszami podjęli się niecodziennego wyzwanie - zmierzyli się z Giewontem - najbardziej rozpoznawalnym tatrzańskim szczytem. Filip nie mówi, nie chodzi, nie siedzi samodzielnie.

To symboliczna wspinaczka realizowana w imieniu tych, dla których to marzenie jest nieosiągalne. Towarzyszy jej zbiórka na budowę ośrodka najnowocześniejszej neurorehabilitacji i holistycznego wsparcia dla osób z ciężkimi niepełnosprawnościami po wypadkach, udarach i przebytych chorobach neurologicznych.

Wyprawie przewodzi Tomek Garbień od lat niosący pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Niedawny mistrz Polski i rekordzista w biegu na 10 km z obciążeniem 50 kg. Dziś z tą samą determinacją prowadzi Filipa na górski szczyt, by pokazać, że każdy człowiek zasługuje na swoje „wejście na Giewont”.

To on razem z przyjacielem Marcinem - rehalibiltantem Filipa stoją za ideą wyprawy. Marcin jako pierwszy usłyszał marzenie Filipa i jego mamy o Giewoncie. Tomek – były żołnierz, alpinista i mistrz Polski w biegu na 10 km z 50 kg obciążeniem – od razu podjął się organizacji wyprawy. Razem niosą tę historię – dosłownie i symbolicznie – na szczyt. W zespole są też: Samuel – ratownik medyczny, Dominik – dokumentuje wyprawę i również niesie Filipa, Kacper – były żołnierz, sportowiec i alpinista, Paweł, Bartosz, Mateusz i drugi Mateusz – żołnierze-sportowcy, którzy dołączyli z potrzeby serca.

Wyprawa to nie tylko spełnienie marzenia Filipa, ale również symboliczny wkład w budowę Neurośrodka - pierwszego w Małopolsce społecznego ośrodka nowoczesnej neurorehabilitacji, który pomoże takim jak on: ⁠dzieciom i dorosłym z porażeniem mózgowym, ⁠po udarach, wypadkach i ciężkich chorobach neurologicznych, ⁠uwięzionym w swoim ciele, ale pełnym życia i marzeń.

Organizatorzy zbiórki jako cel postawili kwotę 189 500 zł - po złotówce za każdy krok na szczyt Giewontu (1895 m n.p.m.). 

Zakończenie akcji planowane jest na 20 lipca w trakcie tegorocznych Dni Dobczyc, z kolei zbiórka trwać będzie do 31 lipca.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!