logo-web9
Miasto

12 miesięcy pod okiem kamer

Kamery obserwują nas już od ponad roku. Przez ten okres ich operatorzy zgłosili 340 podejrzanych zdarzeń. To m.in. chuligańskie wybryki, łamanie przepisów drogowych i picie alkoholu w miejscu publicznym kradzieże, wandalizm.


Budowa systemu monitoringu dała możliwość prowadzenia całodobowej obserwacji miejsc szczególnie zagrożonych i kryminogennych. Kamery monitorują m.in.: ścisłe centrum, Rynek, osiedle 1000 lecia, dworzec BUS i newralgiczne skrzyżowania.

Obserwowane są osoby budzące swym zachowaniem podejrzenia o możliwości popełnienia wykroczeń lub przestępstw. - Osoby nie łamiące prawa nie powinny odczuwać ich obecności. W przyszłości zamierzamy rozbudować system o kolejne kamery - podczas konferencji podsumowującej rok działalności monitoringu mówił Tomasz Burkat, komendant straży miejskiej.

- Dziś już wiemy, że w strefach objętych zasięgiem kamer następuje radykalne zmniejszenie napadów, wybryków chuligańskich, kradzieży, niszczenia mienia, wzrasta przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Monitoring miejski nie jest tylko narzędziem służącym w rozstrzyganiu spraw związanych z wykroczeniami, przestępstwami, ale również może być pomocny w zabezpieczaniu imprez sportowych i kulturalnych, czy też jest pomocny do szybkiej oceny sytuacji na ulicach, skrzyżowaniach, co znacznie ułatwia kierowanie ruchem - mówili funkcjonariusze. Wielokrotnie zapisy monitoringu pomocne były w ustalaniu przebiegu kolizji i wypadków.

Dzięki operatorom Centrum Monitoringu wizyjnego funkcjonariusze straży miejskiej na gorącym uczynku ujawniali wykroczenia porządkowe, najbardziej uciążliwe dla mieszkańców m.in.: osoby spożywające alkohol w miejscu niedozwolonym. Wśród wskazanych osób przez operatorów znalazły się również takie, które np. śmieciły, dewastowały miasto i uczestniczyły w pobiciu i bójkach.

Co udało się zauważyć operatorom kamer?

- Ujawniano sprawców wykroczeń, min:. parkowania w miejscach niedozwolonych - 49.
- Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych - 47
- Zakłócenie porządku publicznego, zakłócenie ciszy nocnej - 19
- Wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym, nieobyczajny wybryk – 11
- Wykroczenia w ruchu drogowym – 14

Centrum Monitoringu Wizyjnego miasta Myślenice funkcjonuje w systemie ciągłym przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Obsługę prowadzą 3 osoby posiadające odpowiednie w tym zakresie przeszkolenie.

Po przeprowadzonej analizie zjawisk stwierdzono, że najwięcej obserwowanych zdarzeń odbywa się w weekendy w godzinach popołudniowych i nocnych, a ich największe nasilenie przypada na miesiące od lipca do października. <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!