Okolice

Zalew dobczycki: Pól miliona na projekt zagospodarowania terenu

Pół miliona złotych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymały gminy Dobczyce, Myślenice i Siepraw na wykonanie projektu zagospodarowania terenu wokół zbiornika dobczyckiego

Porozumienie w sprawie zagospodarowania terenów wokół zalewu włodarze gmin podpisali w kwietniu tego roku. Pomysł zagospodarowania terenów wokół zbiornika dobczyckiego znalazł się na liście inwestycji Województwa Małopolskiego, a gminy otrzymały pół miliona złotych na wykonanie wspólnego projektu architektonicznego. Mają na to czas do lata 2015 roku, wtedy mija termin rozliczenia dotacji. 

W ramach inwestycji partnerzy projektu zaproponowali do realizacji m.in.: * wytyczenie szlaków (rowerowych i pieszych) oraz powiązanie połączeń komunikacyjnych w pętle, * zorganizowanie punktu obsługi ruchu turystycznego wraz z infrastrukturą w Drogini i nad Zatoką Zakliczyńską, * budowę przejścia z zapory na wzgórze Starego Miasta z punktem widokowym i udostępnienie zapory dla ruchu turystycznego, * zagospodarowania terenu poniżej wzgórza Starego Miasta, * zagospodarowanie Wzgórza Staromiejskiego. 

Umowa na projekt podpisana

Gmina Dobczyce podpisała umowę z biurem architektonicznym Ove Arup & Partners International Ltd Sp. z o.o.

Zadaniem architektów będzie wykonanie dokumentacji dla projektu Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego - opracowanie koncepcji ogólnej zagospodarowania terenu w Dobczycach i projektów technicznych elementów tego zagospodarowania.

W koncepcji powinna znaleźć się kompleksowa koncepcja zagospodarowania terenu poniżej wzgórza starego miasta i zapory, zagospodarowania wzgórza staromiejskiego przewidującą kolejne etapy jego rewitalizacji. Dokumentacja techniczna obejmie: parking przy ul. Podgórskiej, mury miejskie, ścieżki po starym mieście i Przedbroniu, oświetlenie i małą architekturę, oraz przejście z zapory na wzgórze starego miasta z punktem widokowym (trawers).

W ramach tej dokumentacji do wyznaczenia w Dobczycach jest 49 kilometrów (w tym ok. 17 km do zaprojektowania) traktów spacerowych, rowerowych i konnych, które połączą istniejące i projektowane ścieżki w otoczeniu zbiornika w jeden spójny ogólnodostępny trakt biegowo-rowerowy wykorzystywany w zimie przez narciarzy biegowych oraz zawierający elementy dla rolkarzy i turystyki konnej. Na linii przebiegu ścieżek zostaną zlokalizowane miejsca stanowiące zaplecze związane z turystyką, rekreacją i wypoczynkiem, a także zostaną włączone atrakcje dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz przyrodniczego służące edukacji.

Dla porównania w Myślenicach zaprojektowanych zostanie ok. 32 km tras, w tym m.in.  ścieżka rowerowo – biegowa ze ścieżką dla rolkarzy na odcinku most w Osieczanach – w kierunku Stanicy wodnej w Drogini i Borzęta – Siepraw. Ścieżka ma połączyć tereny rekreacyjne Zarabia w Myślenicach z planowaną siecią ścieżek wokół trenów zbiornika dobczyckiego.

W planie są również punkty widokowe, dwie wieże w Borzęcie i Drogini, platforma z uwzględnieniem punktu obserwacji ptaków w Osieczanach.

 Na terenie Gminy Siepraw, w obrębie jej granic administracyjnych, wokół Zatoki Zakliczyńskiej planowane jest do zaprojektowania około 8 km szlaków pieszo – rowerowych, z wykorzystaniem ich w okresie zimowym na trasy narciarstwa biegowego, w tym zaproponowanie rozwiązania dotyczącego wybudowania kładki pieszo-rowerowej przebiegającej przez zatokę.

 

Temat otwarcia zalewu dobczyckiego nie jest nowy. Podejmowali go m.in. twórcy inicjatywy Tak Dla Zalewu za pomocą której mieszkańcy regionu apelowali do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o udostępnienie akewnu dla celów rekreacyjnych

Powiązane tematy

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc
Powiat myślenicki 6

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości? Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochod...

Komentarze

 • 22 paź 2014

  I z czego tu się cieszyć?To tak jak wybudować ścieżki rowerowe wokół Tatr aby turyści mogli oglądać góry ale bez możliwości wstępu.Punkty widokowe,biuro informacji turystycznej itp jakby teraz ze szczytu Borzęty czy Drogini nie można było oglądać jeziora?Ktos zarobi nieźle na tym projekcie,sprawa jak zwykle odgrzewana przed wyborami a z jeziora jak nie można było korzystać tak nie będzie.Oni naprawdę mają nas za idiotów.

  58 13 Odpowiedz
 • Artur 22 paź 2014

  Małymi kroczkami do przodu...

  20 13 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 22 paź 2014

  Po raz kolejny ktoś tu z kogoś robi idiotów. Przy każdych wyborach powraca jak bumerang sprawa zalewu. Potem wszystko cichnie i tak do kolejnych wyborów. Co zrobiono w tej sprawie do tej pory. Nic poza hucznym otwarciem korony zapory i dwoma rejsami statku. W takim tempie to jeszcze przez 30 albo 50 lat władza będzie ściemniać przy okazji każdych wyborów, tylko że ,,lud'' już tego nie kupuje.. Najciekawsze jest to co jest w planach; plaża ( po co komu plaża skoro do wody nie będzie można wejść ) Wieże widokowe do obserwacji ptaków,,,( no bez jaj, ilu mamy w powiecie ornitologów ,,pięciu ", ) Społeczeństwo potrzebuje , plaży , kąpieli i małej gastronomi ,żeby w dni wolne można było zażyć kąpieli wodnej, słonecznej, zjeść coś i napić się .

  48 9 Odpowiedz
  • 22 paź 2014

   108 % racji,co wybory to sprawa zalewu powraca, staje się to już lekko śmieszne.

   38 5 Odpowiedz
 • 22 paź 2014

  Pół miliona za PROJEKT???? Aż się boję pomyśleć ile będzie kosztować wykonanie tego projektu!!!

  44 4 Odpowiedz
  • 22 paź 2014

   O ile mnie pamięć nie zawodzi, to realizacja projektu "Efektywne wykorzystanie zbiornika Dobczyckiego" ma kosztować 30 milionów.

   18 1 Odpowiedz
 • 22 paź 2014

  Nie można odnieść się do tej informacji merytorycznie bo z treści nic nie wynika. Pół miliona pójdzie do biura w.wym. i wątpliwej wartości koncepcja do następnych wyborów schowana zostanie do biurek wójtów, burmistrzów.
  Każde wybory sprawiają, że władze samorządowe szczególnie Dobczyc "robią nas w balona" a my w dalszym ciągu wybieramy tych cwaniaków.

  23 2 Odpowiedz
 • OKOKI 22 paź 2014

  Kiedy wreszcie zalew zostanie otwarty przynajmniej dla białej żeglugi/ kajaki,żąglówki ,rowerki wodne itp./????.Pół miliona za projekt ,ale się pasożyty tuczą na pieniążkach podatników.

  26 1 Odpowiedz
 • sebastian 22 paź 2014

  Niezłe te nasze Myslenice..... Tu kładka za 7 milionów tu projekt za pół... Strach myślec czym i kiedy sie to skończy. Ale pomysł czy zamiar popieram.

  16 Odpowiedz
 • 23 paź 2014

  Po raz kolejny kiełbaska przedwyborcza tyle że już mocno nieświeża, parokrotnie odgrzewana :)

  17 2 Odpowiedz
 • 23 paź 2014

  A gdyby tak "otworzyć" zbiornik i inwestorzy i właściciele działek sami zagospodarują ?Zbyt proste i nie można przy okazji nic ukraść?

  29 Odpowiedz
 • adzygmunt 15 lip 2016

  Mysleniczanin007 Nie masz się czym martwić. Pół miliona i to będzie koniec z imprezą na długie lata.
  Projekt stanie się wąsatym "pólkownikiem" Za kilka lat ktoś go wyciągnie z szuflady i okaże się. że potrzebna aktualizacja! Nie ma jak być/mieć biuro projektowe i sponsorów.
  Będąc niepoprawnym optymistą już klaruję moją łódkę.
  "Jeszcze się tam żagiel..." zabieli?

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 1

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 102

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala
Jawornik 3

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

Po dachowaniu samochód osobowy zatrzymał się w przydrożnym rowie. Jego pasażerowie wyszli o własnych siłach, ale jedna osoba została przewieziona do szpitala Do wypadku doszło przed godz. 11 na drodze krajowej nr 7 w Jaworniku. Kiedy strażacy zjawili się na miejscu, samochód leżał w rowie, a jedna osoba była ranna. Trzy osoby podróżujące pojazdem...

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice
Okolice 0

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice

W nocy nad powiatem myślenickim przeszła burza z gradem, a miejscami wiatr osiągał 100 km/h. W Niezdowie piorun spowodował pożar domu, a w Myślenicach woda zalała piwnice Wczoraj ostrzegaliśmy o burzy z gradem jaka miała przejść przez powiat myślenicki. Na terenie powiatu myślenickiego straż pożarna interweniowała w związku ze złymi warunkami atmo...