Okolice

Zalew dobczycki: Pól miliona na projekt zagospodarowania terenu

Zalew dobczycki: Pól miliona na projekt zagospodarowania terenu

Pół miliona złotych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymały gminy Dobczyce, Myślenice i Siepraw na wykonanie projektu zagospodarowania terenu wokół zbiornika dobczyckiego

Porozumienie w sprawie zagospodarowania terenów wokół zalewu włodarze gmin podpisali w kwietniu tego roku. Pomysł zagospodarowania terenów wokół zbiornika dobczyckiego znalazł się na liście inwestycji Województwa Małopolskiego, a gminy otrzymały pół miliona złotych na wykonanie wspólnego projektu architektonicznego. Mają na to czas do lata 2015 roku, wtedy mija termin rozliczenia dotacji. 

W ramach inwestycji partnerzy projektu zaproponowali do realizacji m.in.: * wytyczenie szlaków (rowerowych i pieszych) oraz powiązanie połączeń komunikacyjnych w pętle, * zorganizowanie punktu obsługi ruchu turystycznego wraz z infrastrukturą w Drogini i nad Zatoką Zakliczyńską, * budowę przejścia z zapory na wzgórze Starego Miasta z punktem widokowym i udostępnienie zapory dla ruchu turystycznego, * zagospodarowania terenu poniżej wzgórza Starego Miasta, * zagospodarowanie Wzgórza Staromiejskiego. 

Umowa na projekt podpisana

Gmina Dobczyce podpisała umowę z biurem architektonicznym Ove Arup & Partners International Ltd Sp. z o.o.

Zadaniem architektów będzie wykonanie dokumentacji dla projektu Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego - opracowanie koncepcji ogólnej zagospodarowania terenu w Dobczycach i projektów technicznych elementów tego zagospodarowania.

W koncepcji powinna znaleźć się kompleksowa koncepcja zagospodarowania terenu poniżej wzgórza starego miasta i zapory, zagospodarowania wzgórza staromiejskiego przewidującą kolejne etapy jego rewitalizacji. Dokumentacja techniczna obejmie: parking przy ul. Podgórskiej, mury miejskie, ścieżki po starym mieście i Przedbroniu, oświetlenie i małą architekturę, oraz przejście z zapory na wzgórze starego miasta z punktem widokowym (trawers).

W ramach tej dokumentacji do wyznaczenia w Dobczycach jest 49 kilometrów (w tym ok. 17 km do zaprojektowania) traktów spacerowych, rowerowych i konnych, które połączą istniejące i projektowane ścieżki w otoczeniu zbiornika w jeden spójny ogólnodostępny trakt biegowo-rowerowy wykorzystywany w zimie przez narciarzy biegowych oraz zawierający elementy dla rolkarzy i turystyki konnej. Na linii przebiegu ścieżek zostaną zlokalizowane miejsca stanowiące zaplecze związane z turystyką, rekreacją i wypoczynkiem, a także zostaną włączone atrakcje dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz przyrodniczego służące edukacji.

Dla porównania w Myślenicach zaprojektowanych zostanie ok. 32 km tras, w tym m.in.  ścieżka rowerowo – biegowa ze ścieżką dla rolkarzy na odcinku most w Osieczanach – w kierunku Stanicy wodnej w Drogini i Borzęta – Siepraw. Ścieżka ma połączyć tereny rekreacyjne Zarabia w Myślenicach z planowaną siecią ścieżek wokół trenów zbiornika dobczyckiego.

W planie są również punkty widokowe, dwie wieże w Borzęcie i Drogini, platforma z uwzględnieniem punktu obserwacji ptaków w Osieczanach.

 Na terenie Gminy Siepraw, w obrębie jej granic administracyjnych, wokół Zatoki Zakliczyńskiej planowane jest do zaprojektowania około 8 km szlaków pieszo – rowerowych, z wykorzystaniem ich w okresie zimowym na trasy narciarstwa biegowego, w tym zaproponowanie rozwiązania dotyczącego wybudowania kładki pieszo-rowerowej przebiegającej przez zatokę.

 

Temat otwarcia zalewu dobczyckiego nie jest nowy. Podejmowali go m.in. twórcy inicjatywy Tak Dla Zalewu za pomocą której mieszkańcy regionu apelowali do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o udostępnienie akewnu dla celów rekreacyjnych

Powiązane tematy

Wydobyć pamięć z dna jeziora
Reportaż 0

Wydobyć pamięć z dna jeziora

„Droginia to wyjątkowy kawałek miejsca na ziemi, to historia ważna dla lokalnego dziedzictwa kulturowego. Czas by zrozumieć, że wszyscy mieszkańcy zatopionej...

Komentarze (12)

  • Brak zdjęcia
    22 paź 2014

    I z czego tu się cieszyć?To tak jak wybudować ścieżki rowerowe wokół Tatr aby turyści mogli oglądać góry ale bez możliwości wstępu.Punkty widokowe,biuro informacji turystycznej itp jakby teraz ze szczytu Borzęty czy Drogini nie można było oglądać jeziora?Ktos zarobi nieźle na tym projekcie,sprawa jak zwykle odgrzewana przed wyborami a z jeziora jak nie można było korzystać tak nie będzie.Oni naprawdę mają nas za idiotów.

    58 13 Odpowiedz
  • Samanta Rigerr 22 paź 2014

    Po raz kolejny ktoś tu z kogoś robi idiotów. Przy każdych wyborach powraca jak bumerang sprawa zalewu. Potem wszystko cichnie i tak do kolejnych wyborów. Co zrobiono w tej sprawie do tej pory. Nic poza hucznym otwarciem korony zapory i dwoma rejsami statku. W takim tempie to jeszcze przez 30 albo 50 lat władza będzie ściemniać przy okazji każdych wyborów, tylko że ,,lud'' już tego nie kupuje.. Najciekawsze jest to co jest w planach; plaża ( po co komu plaża skoro do wody nie będzie można wejść ) Wieże widokowe do obserwacji ptaków,,,( no bez jaj, ilu mamy w powiecie ornitologów ,,pięciu ", ) Społeczeństwo potrzebuje , plaży , kąpieli i małej gastronomi ,żeby w dni wolne można było zażyć kąpieli wodnej, słonecznej, zjeść coś i napić się .

    48 9 Odpowiedz
  • 22 paź 2014

    Pół miliona za PROJEKT???? Aż się boję pomyśleć ile będzie kosztować wykonanie tego projektu!!!

    44 4 Odpowiedz
  • 22 paź 2014

    108 % racji,co wybory to sprawa zalewu powraca, staje się to już lekko śmieszne.

    38 5 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    23 paź 2014

    A gdyby tak "otworzyć" zbiornik i inwestorzy i właściciele działek sami zagospodarują ?Zbyt proste i nie można przy okazji nic ukraść?

    29 Odpowiedz

Zobacz więcej