Kultura

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Myślenic

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Myślenic

Wierni wyruszyli z Osiedla Tysiąclecia, z Zarabia i Dolnego Przedmieścia, aby spotkać się na Rynku i wspólnie uczcić Święto Trzech Króli

Orszak wyruszył z trzech miejsc: z Parafii Św. Brata Alberta na Osiedlu Tysiąclecia prowadząc Króla Europejskiego, z parafii Św. Franciszka z Asyżu na Zarabiu z Królem Azjatyckim a z Dolnego Przedmieścia pod niebieskimi sztandarami wyruszył Król Afrykański.

Pochody spotkały się na Rynku, gdzie przy szopce królowie złożyli dary, a mieszkańcy śpiewali kolędy. W wydarzeniu wzięło prawie 2000 mieszkańców. Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli w Myślenicach odbył się w ubiegłym roku.

Czym jest Orszak Trzech Króli?

Przenosi wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. 

Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. 

Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. 

Powiązane tematy

Komentarze (1)

  • 9 sty 2015

    Pod sztandarami niebieskimi z królem Afryki wyruszyła Parafia św. Wojciecha w Osieczanach.
    Orszak wyruszył z placu targowego na Dolnym Przedmieściu,gdzie mogli dołączyć pozostali wierni.

    7 4 Odpowiedz

Zobacz więcej