Głogoczów: Małopolskie Biesiadowanie w Domu Małopolskich Gospodyń

Oprócz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych Panie uczestniczące w inicjatywie Dom Małopolskich Gospodyń zaprezentowały widowisko „Obrzęd Dożynkowy”

Organizatorzy gościli 15 Kół Gospodyń Wiejskich z Bysiny, Buliny, Zasani, Jawornika, Łęk, Marcówki, Czechówki, Poręby, Trzemeśni, Osieczan, Bęczarki, Stadnik, Pcimia, Mierzenia oraz z Głogoczowa. Tematem przewodnim spotkania były lokalne tradycje ludowe jako element patriotyzmu.

Panie uczestniczące w inicjatywie zaprezentowały widowisko „Obrzęd Dożynkowy”. Zwieńczeniem Małopolskiego Biesiadowania był konkurs Domowy Smak 2015. Grupy z różnych miejscowości rywalizowały w plebiscycie na najlepszą potrawę. Konkurs rozstrzygnęła publiczność, która miała okazję skosztować wszystkich przysmaków. W kategorii potraw słonych wygrało danie „Aktywistka na słono” Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet Jawornika „Róża”, zaś wśród słodkości najlepszym okrzyknięty został sernik Stowarzyszenia „Bęczarka Razem”.

Dom Małopolskich Gospodyń został otwarty w maju. To pierwsza tego typu instytucja na terenie Małopolski, działająca na zasadzie domu otwartego dla gospodyń z całego województwa, zachęcająca do współpracy oraz wymiany doświadczeń. Prowadzony jest przez Stowarzysznie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie a jego celem jest kultywowanie lokalnych tradycji oraz zachowanie tradycyjnej kultury ludowej, opartej na XIX-wiecznych wzorcach.

Na terenie województwa małopolskiego działa około 460 Kół Gospodyń Wiejskich. Silną potrzebę integracji między członkiniami poszczególnych kół dostrzegła Agnieszka Węgrzyn – inicjatorka projektu Domu Małopolskich Gospodyń, Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, która od wielu lat przyczynia się do rozwoju lokalnej społeczności i kultury.

Czytaj także

Komentarze

  • 21.11.2015 - 18:24
    Projekt "Dom Małopolskich Gospodyń jako instytucja kultywowania autentycznych tradycji ludowych" realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Myślenice.
    2 3 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach