Sport

Trójbój siłowy: Marcin Górka z Myślenic rekordzistą Polski

Trójbój siłowy: Marcin Górka z Myślenic rekordzistą Polski

Do tej pory wystartował w trzech turniejach, a już może pochwalić się rekordem Polski. Marcin Górka z Myślenic zapowiada, że stać go na więcej 

Urodził się w Myślenicach, od kilkunastu miesięcy trenuje trójbój siłowy i zaledwie po występach w trzech turniejach może pochwalić się sukcesami. Profesjonalnym zawodnikiem został dopiero w tym roku. Na co dzień reprezentuje TKKF Azory Kraków – jedyny klub zrzeszający zawodników z Małopolski.

W debiucie w marcu w Pucharze Polski w Rudzie Śląskiej zajął 6 miejsce. W czerwcu w Kielcach podczas Mistrzostw Polski wywalczył tytuł wicemistrza Polski w kat. 105kg w1 bijąc przy tym dwa rekordy kraju w przysiadzie 224kg i martwym ciągu 253kg. Obydwa są certyfikowane przez Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego (PZKFiTS) i International Powerlifting Federation (IPF).

Trójboj siłowy to dyscyplina składająca się z trzech bojów. Należą do nich trzy najcięższe ćwiczenia siłowe: przysiad ze sztangą, wyciskanie sztagi leżąc i martwy ciąg.

Czym różni się trójbój siłowy od podnoszenia ciężarów?

Marcin Górka: Można powiedzieć że trójbój to dla podnoszenia ciężarów konkurencja bazowa, bo wszystkie trzy konkurencje; przysiad ze sztangą, martwy ciąg - czyli najkrócej ujmując podnoszenie sztangi z ziemi do pozycji pełnego wyprostu i wyciskanie leżąc, to typowe elementy treningu ciężarowca.

W podnoszeniu ciężarów jest trochę więcej dynamiki i techniki, bo prawidłowy podrzut i rwanie to nie jest coś co wykona siłacz prosto „z ulicy”, ale i trójbój ma dosyć ściśle obwarowane przepisy i przykładowo sędziowie mogą nie zaliczy jakiegoś podejścia w wyciskaniu na ławce. Ma to miejsce gdy zawodnik wykona w trakcie podnoszenia sztangi ruch głową.

Poza tym jest wiele podobieństw miedzy tymi dyscyplinami- to podobna ilość kategorii wagowych (ciężary 10, trójbój 11), zasady rozgrywania zawodów i ilość podejść – mówi Marcin Górka.

Jak wygląda cykl treningowy przed zawodami?

Cykl treningowy pod kątem określonych zawodów zawsze wykonywany jest według planu. Taki trening w moim przypadku trwa około dwóch do trzech godzin i zakłada określoną ilość serii i powtórzeń.

Trenuje 5 razy w tygodniu, skupiając się na dwóch treningach nóg a głównie przysiadach, na jednym treningu martwych ciągów, dwóch treningach wyciskania leżąc i treningu małych grup mięśniowych. Każde zaniechanie, albo skrócenie treningu wychodzi potem na zawodach. Ciężar nie wybacza.

Jakie są największe sukcesy Marcina Górki?

Jestem obecnie 3 krotnym rekordzistą Polski w Trójboju siłowym klasycznym kat.105kg w1: posiadam rekord Polski w przysiadzie 224kg, rekord Polski w martwym ciągu 253kg, i rekord Polski w całym trójboju 632kg ( 224+155+253).

Czy podczas treningów zawodnicy czują, że stać ich na więcej?

Na treningach moje wyniki są zdecydowanie lepsze, jednak stres przed zawodami rangi mistrzowskiej, zbijanie wagi na ostatnie zawody Mistrzostw Polski w Warszawie - 5kg. w tydzień mocno mnie osłabiły. Na treningach osiągałem wyniki w przysiadzie 230kg, wyciskanie leżąc 170kg, martwy ciąg 285kg. Mimo to jestem mistrzem Polski w kat. 105kg w1 w Trójboju siłowym klasycznym, zająłem 4 miejsce w open kat. +83kg, gdzie przegrałem brązowy medal w przeliczniku wilksa o 1 punkt tj. 0.6kg. W trójboju siłowym sprzętowym odbywającym się w czerwcu w Kielcach zostałem vice mistrzem Polski z wynikiem 671kg. Mam nadzieję, że uda mi się pokazać, że stać mnie na więcej.

Komentarze (1)

Zobacz więcej