Pejzaże Sułkowic na 20-lecie plenerów malarskich

"Pejzaże Sułkowic" pod takim tytułem odbył się wernisaż wystawy obrazów poplenerowych na 20-lecie istnienia Plenerów Malarskich w Sułkowicach 1996-2016

To już 20 lat, od kiedy artyści malarze głównie z Krakowa, ale też z Katowic, Gdańska i Tucholi odwiedzają Sułkowice i uwieczniają w obrazach jego architekturę i klimat. Na obrazach widać jak w przez ten czas zmieniało się miasto.

Zaczęło się w 1996 r., kiedy to ówczesna dyrektor ZSZ w Sułkowicach z trzyletnim stażem Aleksandra Korpal zorganizowała pierwszy plener malarski, w którym wzięło udział 10 artystów. Wystawa zorganizowana została w Mini-Barze u państwa Sroków na Rynku w Sułkowicach (dziś już nieistniejącym). Powodzenie pierwszego pleneru sprawiło, że w kolejnych latach odbyły się kolejne i potrzebna była większa sala wystawiennicza.

"Tak narodziła się Galeria Internat Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach w budynku byłego internatu szkolnego. Jej inauguracja odbyła się 9 marca 1999 r., wystawą wieńczącą IV Plener Malarski „Sułkowice ‘99”. Mijały lata, a artyści wciąż chętnie przybywali na kolejne plenery, twierdząc, że czują tu się jak w domu, a sułkowicka ziemia wciąż odkrywa przed nimi nowe, nieznane, warte utrwalenia piękno” – czytamy w folderze przygotowanym przez pomysłodawczynię spotkań artystów w Sułkowicach – Aleksandrę Korpal.

Jak wspomniała ona na spotkaniu w galerii: - Artyści nie dość, że malowali obrazy, to jeszcze aktywnie uczestniczyli w życiu kierowanej przez nią szkoły, tj. siedmiokrotnie bezinteresownie prowadzili warsztaty plastyczne w ramach przedmiotu „Wiedza o kulturze”. Dzięki temu młodzież miała okazję poznać różne techniki malarskie, proces tworzenia ceramiki, zapoznać się z warsztatem artysty i tworzyć własne dzieła pod okiem profesjonalistów.

Zatrzymane na płótnie

Plenery dedykowane były Sułkowicom i okolicy, tylko 4 miały ściśle określony temat: jeden pod hasłem „Św. Jan Kanty patronem Liceum Ogólnokształcącego” (w 2003 r.), drugi to jubileusz 110-lecia szkoły „Świadkowie tamtych dni” (październik 2004 r.), trzeci - „Rodzinne strony Karola Wojtyły – patrona Technikum” (marzec 2009 r.) oraz czwarty - podczas XXI Pleneru - „Poczet Dyrektorów Szkoły”, dzięki któremu w 2012 r. szkoła wzbogaciła się o wizerunki wszystkich dyrektorów od początku jej istnienia – obiekt zazdrości i zachwytu niejednej placówki oświatowej.

W ciągu minionych dwudziestu lat odbyły się 22 plenery, w których uczestniczyło w sumie 44 artystów. Powstałe wtedy obrazy stały się cennymi dokumentami historii Sułkowic i okolic i znalazły swe poczesne miejsce w wielu instytucjach, zakładach pracy i domach prywatnych w Gminie Sułkowice i powiecie myślenickim.

Aktualna wystawa „Plenery Malarskie w Sułkowicach 1996-2016” prezentuje obrazy Anny Lewińskiej, Krystyny Szczerbińskiej, Jerzego Skąpskiego, Małgorzaty Turnau, Józefa Szwanca, Joanny Potockiej, Hanny Romańskiej-Tusiewicz, Krystyny Sieraczyńskiej, Stefana Berdaka, Janiny Berdak, Piotra Turnaua, Tadeusza Kwaśnika, Anny Bogdanowicz, Marty Olszowskiej, Karoliny Szczepańskiej-Szczerby, Marii Zachwiei-Wali, Lucjana Ostrowskiego, Bożeny Siewargi i Agnieszki Niżegorodcew. Można je podziwiać, a także nabyć na własność.

Joanna Gatlik-Kopciuch

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach