Budżet obywatelski 2018: Czego chcą mieszkańcy?

Wypożyczalnia rowerów miejskich, siłownie plenerowe, obserwatorium astronomiczne, boiska, place zabaw, festyny, chodniki, alejki i monitoring - to tylko nieliczne z pomysłów jakie mieszkańcy gminy Myślenice przesłali w ramach Budżetu Obywatelskiego

W ramach budżetu obywatelskiego to mieszkańcy decydują na co przeznaczyć pieniądze. Łącznie w puli znajduje się ponad prawie milion złotych. W pierwszej edycji BO mieszkańcy miasta i gminy zgłosili 72 pomysły.

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zostanie przeznaczona kwota 15 złotych na mieszkańca, co stanowi blisko 700 tys. zł do rozdysponowana na miasto i tereny wiejskie. Dodatkowo tereny wiejskie będą miały swój własny budżet na zadania sołeckie w wysokości 200 tys. zł, a miasto dodatkowe środki na tzw. projekt ogólnomiejski, na które gmina przeznaczy również dodatkowe 200 tys. zł.

Każda miejscowość na terenach wiejskich dysponuje własnym budżetem, którego wysokość uzależniona będzie od liczby mieszkańców. Dwie największe miejscowości Jawornik i Głogoczów otrzymają nie więcej niż 40 tysięcy rocznie. Reszta trafi do najmniejszych sołectw - Chełmu i Buliny.

Do końca sierpnia wnioski będą poddane weryfikacji formalnej, po której poznamy ostateczną listę projektów poddanych do głosowania.

O co wnioskują mieszkańcy poszczególnych miejscowości?

W Myślenicach mieszkańcy złożyli najwięcej, bo 17 wniosków. Myśleniczanie chcą m.in. uruchomienia sieci wypożyczalni rowerów miejskich, boiska piłkarskiego, sieci siłowni plenerowych, rozbudowy placu zabaw na Zarabiu, zakupu quadów z przyczepą do transportu osób poszkodowanych, budowy obserwatorium astronomicznego, oświetlenia ulic, czy zakupu infrastruktury piknikowej.

Z Bęczarki wpłynęły trzy projekty dotyczące wyposażenia świetlicy wiejskiej, zakupu nagłośnienia służącego do organizacji imprez plenerowych i dużego namioty służącego podobnym celom.

W Borzęcie (4 wnioski) istnieje potrzeba festynu, utworzenia szlaku kapliczkowego, zakupu nagłośnienia dla teatru i wykonania obrzeży przy alejce na cmentarzu.

Mieszkańcy Bysiny zgłaszają potrzebę zakupu zestawu piknikowo-dożynkowego i budowy altany w części rekreacyjnej wsi.

Z Buliny i Chełmu wpłynęło po jednym wniosku, a mieszkańcom kolejno zależy na zakupie wyposażenia na spotkania kulturalne oraz budowie ogrodzenia wokół szkoły na Chełmie.

W Droginii (6 wniosków) mieszkańcy chcą parku z alejkami i grillowiskiem, remontu stadionu LKS Sęp, boiska do siatkówki plażowej, czy tablicy wyników również na stadionie Sępa.

W Głogoczowie (8 wniosków) potrzeby mieszkańców skupiają się wokół wykonania i zabezpieczenia osuwiska, zakup stołów do Wiejskiego Domu Kultury, oświetleniu przy drodze Głogoczów-Włosań, uporządkowaniu parkowania w centrum, dmuchanego toru przeszkód dla dzieci, siłowniach plenerowych, czy naprawy drogi w Jaworzynie.

Jasienica w jedynym zgłoszonym projekcie stawia na zagospodarowanie terenu wokół amfiteatru.

W Jaworniku natomiast mieszkańcy chcą brukowanej alejki na cmentarzu, siłowni plenerowej, budowy amfiteatru.

W Krzyszkowicach pomysły oscylują wokół rozbudowy parkingu przy szkole, stworzeniu bazy sportowo-rekreacyjnej, budowy skweru, rozbudowy placu zabaw i stworzeniu siłowni plenerowej i budowie chodnika.

W Łękach mieszkańcy zgłaszają potrzebę budowy mini placu zabaw.

W Osieczanach wymiany elementów placu zabaw i budowy siłowni plenerowej.

W Polance wykonanie poboczy przy drogach.

W Porębie potrzeb jest więcej, a z tej miejscowości wpłynęło 6 pomysłów. Dotyczą m.in. barier przy chodniku, organizacji wyjazdu wakacyjnego dla dzieci, siłowni plenerowej, placu zabaw, monitoringu w centrum i wykonania metamorfozy szkoły.

Trzemeśnia chce alejki między parkingami przy cmentarzu w kościele, parkingu na zapleczu ośrodka zdrowia i piłkochwytów na boisku Skalnika,

Zasań marzy o organizacji warsztatów muzycznych, ogrodzeniu między szkołą podstawową a drogą i siłownią zewnętrzną.

Natomiast Zawada wnioskuje o stroje ludowe, namioty ochronne na imprezy plenerowe i instrumenty muzyczne.

pełna lista wniosków

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 13.07.2017 - 6:07
  PODGRZEWANEJ LEŻANKI DARMOWEGO BROWARU PRZY STAREJ MLECZARNI I HOSTESS DLA STRUDZONYCH WĘDROWCÓW KTÓRZY ROZMYŚLAJĄ JAK PODBIĆ ŚWIAT W OKOLICACH MAŁEGO RONDA :) I OCZYWIŚCIE CO ŁASKA NA WINO GDYBY BROWAR CIERPKI BYŁ
  37 12 Cytuj Zgłoś
 • 13.07.2017 - 19:59
  Panie soltysie z Borzety pan jest mocno nawiedzony"daj pan spokój" z tymi kapliczkami. We wsi mamy dziurawe drogi,nad raba ulica dalej nie ma oswietlenia,Plac zabaw przy szkole podstawowej stwarza powazne zagrozenie dla zdrowia i zycia dzieci bawiacych sie na nim, wystajace sruby,pręty stalowe z urzadzen,powylamywane deski. Czy dla pana wazniejsze sa szlaki kapliczek niz zycie i zdrowie dzieci?? W naszej wsi dalej nie ma swietlicy wiejskiej dla dzieci z rodzin ktorych rodzice pracują. A we wsi nic sie nie dzieje wieje nuda. A co do cmentarza to powiedz pan bratu niech najpierw trawe zkosi bo zaraz cmentarza widac nie bedzie.
  31 5 Cytuj Zgłoś
 • 13.07.2017 - 23:26
  To trzeba było ruszyć dupę i złożyć wniosek a nie krytykować sołtysa i tyle.......
  12 16 Cytuj Zgłoś
 • 14.07.2017 - 13:12
  Jawornik - "budowy amfiteatru" ... że co??? Jeszcze pewnie byście chcieli "Jawornik TOP Trendy Festiwal". Dla mnie jako mieszkańca Jawornika to w trybie natychmiastowym powinni nam zrobić porządną infrastrukturę telefoniczną, lub światłowodową, bo to co oferuje Orange to jest jakaś komedia max 10 Mbps. Bądźmy szczerzy, to jest jakaś komedia. A każda inna firma oferuje tylko radiówkę....
  25 1 Cytuj Zgłoś
 • 15.07.2017 - 17:47
  to ponad milion czy prawie milion zł??
  1 3 Cytuj Zgłoś
 • 16.07.2017 - 15:10
  W GŁOGOCZOWIE W WIADOMYM MIEJSCU DOMAGOM SIE KASY FISKALNEJ PRZEJRZYSTEGO PAKIETU USŁUG WRAZ Z PAKIETAMI LEZANKI BO OD TEJ WIATY TO MNIE ZAWIEWO A I ZERO INTYMNOSCI KRUCA FIKS
  3 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach