Festiwal "Patrz więcej": Uczniowie Wajdy w Kinie Muza. Jakie filmy można obejrzeć?

W sobotę 25 listopada o godz. 16 w Kinie Muza w Myślenicach wielkie święto kinematografii. Festiwal filmowy „Patrz więcej” podczas którego zaprezentowane zostaną najlepsze realizacje filmowe ze szkoły filmowej Andrzeja Wajdy. Wstęp wolny

Jakie tytuły zobaczą widzowie z Myślenic? Na pierwszy rzut pójdzie film autorstwa Piotra Bernasia. Reżyser, operator, fotograf i dokumentalista. Przez 5 lat pracował jako fotoreporter wojenny. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej za fotoreportaże z Polski, Iraku, Iranu, Sri Lanki, Gruzji, Wielkiej Brytanii. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Podczas myślenickiego Festiwalu zobaczymy jego film pn. PAPARAZZI.

- W sumie podczas trwającego kilka godzin Festiwal zobaczymy trzy filmy. Wszystkie z najwyższej półki. Co je łączy? Andrzej Wajda. Autorzy filmów wywodzą się z jego autorskiej szkoły. Na zakończenie filmowego popołudnia zagra Tymon Tymański. Wstęp na pokazy filmowe jest bezpłatny – wyjaśnia Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.

O filmach, która pojawią się podczas Festiwalu można przeczytać poniżej: 

Paparazzi, reż. Piotr Bernaś

Film Piotra Bernasia opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. "Paparazzi" to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazzi - od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie, jak wobec świata, na który poluje. "Paparazzi" to film o świecie pogubionych wartości i nagiętych zasad - pokazuje jednak, że zawsze mamy szansę, aby zdecydować, jakim człowiekiem będziemy jutro.
Film „Paparazzi” zdobył łącznie 10 nagród na Festiwalach Filmowych.
Czas trwania filmu 33 min.

Niewiadoma Henryka Fasta, reż. Agnieszka Elbanowska

"Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy" - Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami OscaraWilde'a.

NIEWIADOMA HENRYKA FASTA, reż. Agnieszka Elbanowska - trailer from Wajda Studio on Vimeo.

W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.

Film „Niewiadoma Henryka Fasta zdobył łącznie 5 nagród na Festiwalach Filmowych.

Czas trwania filmu 40 min.

Koniec świata, reż. Monika Pawluczyk


Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie - pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych.

Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań. W 2016 roku dokument znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominacje do Oscara 2017. Film „Koniec Świata” zdobył łącznie 13 nagród na Festiwalach Filmowych.

Czas trwania filmu 38 min.

Kiedy będę ptakiem, reż. Monika Pawluczuk

KIEDY BĘDĘ PTAKIEM - TRAILER PL from Wajda Studio on Vimeo.

 Film opowiada historię Madżi, kobiety z birmańskiego plemienia Kajan, która w podeszłym wieku zakłada na szyję metalowe obręcze, tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie jako atrakcja turystyczna w Tajlandii, dokąd uciekła wraz z mężem i synami.

W Birmie, gnębionej przez oddziały junty rządzącej krajem, została ich córka. W obawie o jej bezpieczeństwo, rodzice postanawiają sprowadzić ją do Tajlandii. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i strukturę filmu.

Film „Kiedy będę ptakiem zdobył łącznie 9 nagród na Festiwalach Filmowych.
Film Kiedy będę ptakiem zdobył łącznie 9 nagród na Festiwalach Filmowych.
Czas trwania filmu 28 min.

Materiał powstał przy współpracy z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu 04/11

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach