Wybory Samorządowe 2018 bez transmisji z lokali wyborczych

- Nie będziemy przeprowadzać transmisji z lokali wyborczych ze względu na obowiązujące od piątku przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO) - informuje szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński

Nie będzie transmisji, mimo że obowiązek ich prowadzenia zakłada nowy Kodeks Wyborczy

Od 25 maja na terenie całej Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać unijne rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO) zgodnie z którym przetwarzanie danych będzie możliwe za wyraźną zgodą tego, kogo dotyczą. Rozporządzenie regulujące przepisy związane z RODO istnieją od 2016 roku, natomiast nowelizacja Kodeksu Wyborczego nastąpiła w 2018 roku.

Treść uchwały podjętej przez PKW:

Jego zdaniem jeśli transmisja z lokali wyborczych miałaby mieć miejsce, to tylko w momencie liczenia głosów. Przewodniczący PKW twierdzi, że choć przepis o transmisji figuruje w Kodeksie wyborczym i nie został uchylony, nie może być stosowany.

W połowie kwietnia GIODO w odpowiedzi na pismo Szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak - wydało stanowisko, według którego przeprowadzenie transmisji podczas wyborów, zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych, może naruszać prywatność osób oddających głosy. W trakcie transmisji prezentowany byłby wizerunek wyborców, a emisja mogłaby doprowadzić do ujawnienia tego, w jaki sposób głosował dany wyborca.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach