Jak poznać i ocalić od zapomnienia ginące umiejętności i zawody? W Wiśniowej znaleźli na to sposób

fot. Anahita Rezaei

Odpowiedzią na to ma być Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych w ramach którego pracownicy GOKiS i PME starają się zachować pamięć o tradycyjnych zawodach i rzemiośle. Jednym słowem sprawdzają jak wygląda „wiśniowsko ryncno robota”

- Gmina Wiśniowa to etnograficzna “biała plama” zlokalizowana na styku trzech regionów etnograficznych: część południową za pasmem Lubomira i Łysiny zamieszkują górale zagórzańscy i Kliszczacy, część wschodnią i południowo-wschodnią Lachy Limanowskie, a część zachodnią i północną Krakowiacy Zachodni. Ze względu na swoje pograniczne usytuowanie została przez etnografów zaszeregowana jako “teren przejściowy”, który do dziś nie doczekał się osobnych, bardziej szczegółowych opracowań – wyjaśnia Agnieszka Dudek - koordynator organizacyjna projektu.

Głównym celem działań jest zbadanie jaką rolę w kulturze i tradycji mieszkańców tego regionu odegrały zapomniane już dzisiaj i ginące profesje i umiejętności oraz ożywić pamięć o funkcjonujących w tych miejscach jarmarkach.

- Istotnym elementem projektu jest próba zbadania jak w pamięci lokalnej społeczności gminy funkcjonują tytułowe jarmarki, które według ksiąg parafialnych odbywały się na tych terenach od około XVII wieku, oraz jaki mają one związek z tradycyjnymi profesjami współcześnie. Jednym z zamierzeń lokalnych inicjatorów projektu jest bowiem próba ich reaktywacji, a przyświecająca im idea to cykliczne ich organizowanie z udziałem rzemieślników i wytwórców praktykujących tradycyjne rzemiosło – zwraca uwagę dr Joanna Dziadowiec-Greganić, adiunkt w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Badacze Państwowego Muzeum Etnograficznego i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu docierają do takich osób, a ich praca zaowocuje m.in. wydaniem monografii “Handmade in Wiśniowa/Wiśniowsko ryncno robota” przedstawiająca tradycyjne zawody w działaniu oraz tworząc interaktywną mapę profesji oraz przywróceniem Wiśniowskiego Jarmarku Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych.

Czytaj także

Komentarze

 • 13.06.2019 - 5:06
  Zawodem który nie zaginie we Wiśniowej ,to chodowca trawy.
  10 6 Cytuj Zgłoś
 • 13.06.2019 - 13:52
  Ale śmieszne!!ha ha ha
  4 3 Cytuj Zgłoś
 • 13.06.2019 - 14:01
  Kiernoz Blachowski napisał/a:
  Zawodem który nie zaginie we Wiśniowej ,to chodowca trawy.
  Rolnik czyli?! (ikonka reprezentująca śmiech do łez)
  2 2 Cytuj Zgłoś
 • 13.06.2019 - 16:51
  Lily napisał/a:
  Ale śmieszne!!ha ha ha
  To nie mialo być śmieszne.
  1 2 Cytuj Zgłoś
 • 13.06.2019 - 16:52
  Mysleniczanin007 napisał/a:
  Rolnik czyli?! (ikonka reprezentująca śmiech do łez)
  Czytaj zielarz/zielarka
  2 Cytuj Zgłoś
 • OKOKI 13.06.2019 - 21:47
  Chodzi o maryśke ?
  1 1 Cytuj Zgłoś
 • 14.06.2019 - 17:03
  OKOKI napisał/a:
  Chodzi o maryśke ?
  A Ty ciągle o tych babach.
  Cytuj Zgłoś
 • 15.06.2019 - 21:51
  Kiernoz Blachowski napisał/a:
  Czytaj zielarz/zielarka
  O, to to to!
  Cytuj Zgłoś
 • Jagienka Mur. 17.06.2019 - 7:28
  Witam,
  zapomniane zawody świetna sprawa: paciorecznik, bednarz, kowal, wytwórca lin i powrozów, wikliniarz, kołodziej, kowal, stolarz, wytwórca skrzyń, garncarz, szewc, krawiec i zapomniałam
  Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach