Wiśniowa

Jak poznać i ocalić od zapomnienia ginące umiejętności i zawody? W Wiśniowej znaleźli na to sposób

Jak poznać i ocalić od zapomnienia ginące umiejętności i zawody? W Wiśniowej znaleźli na to sposób
fot. Anahita Rezaei

Odpowiedzią na to ma być Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych w ramach którego pracownicy GOKiS i PME starają się zachować pamięć o tradycyjnych zawodach i rzemiośle. Jednym słowem sprawdzają jak wygląda „wiśniowsko ryncno robota”

- Gmina Wiśniowa to etnograficzna “biała plama” zlokalizowana na styku trzech regionów etnograficznych: część południową za pasmem Lubomira i Łysiny zamieszkują górale zagórzańscy i Kliszczacy, część wschodnią i południowo-wschodnią Lachy Limanowskie, a część zachodnią i północną Krakowiacy Zachodni. Ze względu na swoje pograniczne usytuowanie została przez etnografów zaszeregowana jako “teren przejściowy”, który do dziś nie doczekał się osobnych, bardziej szczegółowych opracowań – wyjaśnia Agnieszka Dudek - koordynator organizacyjna projektu.

Głównym celem działań jest zbadanie jaką rolę w kulturze i tradycji mieszkańców tego regionu odegrały zapomniane już dzisiaj i ginące profesje i umiejętności oraz ożywić pamięć o funkcjonujących w tych miejscach jarmarkach.

- Istotnym elementem projektu jest próba zbadania jak w pamięci lokalnej społeczności gminy funkcjonują tytułowe jarmarki, które według ksiąg parafialnych odbywały się na tych terenach od około XVII wieku, oraz jaki mają one związek z tradycyjnymi profesjami współcześnie. Jednym z zamierzeń lokalnych inicjatorów projektu jest bowiem próba ich reaktywacji, a przyświecająca im idea to cykliczne ich organizowanie z udziałem rzemieślników i wytwórców praktykujących tradycyjne rzemiosło – zwraca uwagę dr Joanna Dziadowiec-Greganić, adiunkt w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Badacze Państwowego Muzeum Etnograficznego i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu docierają do takich osób, a ich praca zaowocuje m.in. wydaniem monografii “Handmade in Wiśniowa/Wiśniowsko ryncno robota” przedstawiająca tradycyjne zawody w działaniu oraz tworząc interaktywną mapę profesji oraz przywróceniem Wiśniowskiego Jarmarku Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych.

Powiązane tematy

Komentarze (9)

Zobacz więcej