Myślenice: Pierwszy śnieg i utrudnienia

Podczas weekendu policjanci ponad 40 razy wyjeżdżali do kolizji, wypadków, a także zatrzymali kilku nietrzeźwych kierowców. Przyczyną większości wypadków było nagłe pogorszenie się pogody i nieostrożność kierowców. Straż przypomina o konieczności odśnieżania dachów

 - Z uwagi na duże opady śniegu przypominamy wszystkim właścicielom budynków o obowiązku odśnieżania dachów, zwłaszcza budynków o dużej powierzchni - hipermarketów, hal targowych, obiektów sportowych i magazynów. Widząc śnieg zalegający na ulicach pamiętajmy, iż leży on również na dachach budynków. Stamtąd o wiele trudniej go usunąć, a spadający może prowadzić do tragedii – przypomina Marian Rokosz, rzecznik KP PSP w Myślenicach.

W Głogoczowie, 27 listopada po godz. 7 na drodze krajowej czołowo zderzyła się osobowa mazda ze skodą. Kierowca mazdy chciał wyprzedzić jadące przed nim auta.

- Po godz. 8 w Czasławiu sporo zamieszania na drodze spowodował kierowca bmw, który podczas omijania innego samochodu przekroczył podwójną ciągłą linię oddzielającą pasy ruchu, zmuszając jadącego prawidłowo z naprzeciwka kierowcę do gwałtownego hamowania i najechania na dwa inne samochody. W następnej kolizji, do której doszło w tej samej miejscowości kolka minut później, kierowca koparko – ładowarki podczas cofania zderzył się z kierowcą prawidłowo jadącego fiata. Po godz. 9 w Bysinie kierująca daewoo tico na oblodzonej nawierzchni wypadła z drogi do przydrożnego rowu – podaje Szymon Sala, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach.

Kolizje po opadach

 W tym samym czasie w Stróży na „zakopiance” kobieta za kółkiem opla na śliskiej jezdni straciła panowanie nad samochodem, uderzyła w barierę ochronną, po czym odbiwszy się od niej wjechała na jadącego w kierunku Krakowa fiata bravo. Ogólnych potłuczeń doznała kierująca oplem oraz małoletni pasażer tego samochodu. Zderzenie to miało nieoczekiwany dalszy ciąg, ponieważ kilka minut później w stojącego na poboczu opla najechała kierująca skodą, która wcześniej, podobnie jak poszkodowana z opla, wpadając w poślizg uderzyła w betonową barierę, a następnie w jadącą prawidłowo toyotę. Uczestnicy tego karambolu wyszli z niego bez szwanku, skończyło się na grzywnie i stratach materialnych.

O 9:20 dyżurny myślenickiej policji przyjął zgłoszenie o tym, że w Dobczycach przy ul. 21 Stycznia do rowu wpadła cysterna z paliwem. Na miejscu interweniowali strażacy ze specjalistycznym sprzętem, którzy wyciągnęli cysternę z rowu.

Kilka minut później w Myślenicach na ul. Marszałka Piłsudskiego w metalowa barierę uderzyła kobieta jadąca terenowym nissanem. Po południu w Krzywaczce kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo. Ten sam scenariusz odtyczył zdarzenia na skrzyżowaniu ul. 3 Maja z ul. Dunin-Brzezińskiego w Myślenicach, gdzie kierowca skody nie ustąpił pierwszeństwa prowadzącej osobowego forda. - Niepokojący bilans dnia kończy dramatycznie wyglądające) zdarzenie na drodze wojewódzkiej nr 964 w Poznachowicach Dolnych, gdzie około 20 na zakręcie kierowca daewoo zjechał na przeciwległy pas, zderzył się audi, po czym wypadł z drogi, zjeżdżając z nasypu w zarośla, gdzie samochód dachował. Prowadzącemu daewoo młodemu mieszkańcowi Wiśniowej udzielono pomocy medycznej. Doznał obrażeń głowy.  

Siedmiu pijanych
W niedzielę policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców, podczas kontroli drogowych. Pierwszego z nich zatrzymał patrol drogówki o 7:20 w Osieczanach. Mężczyzna prowadzący Opla Astrę miał w organizmie 0,7 promila alkoholu. Stracił prawo jazdy.

- Po 10 minutach funkcjonariusze w Pcimiu zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu tej samej marki. Okazało się, że pcimianin miał również 0,7 promila) Stracił prawo jazdy. W Tokarni zakazali dalszej jazdy kierowcy peugeota (niemal 1 promil), zatrzymując mu uprawnienia do kierowania. W Myślenicach przy ul. Słowackiego wpadł kierowca opla, u którego badanie wykazało 0,3 promila. Odpowie za wykroczenie – także stracił prawo, jazdy. Podobne stężenie alkoholu wykazało badanie u prowadzącego VW Golfa, który został zatrzymany przez patrol myślenickiej drogówki w Tenczynie. - informuje rzecznik myślenickiej policji.

Policjanci z Dobczyc o 12:50 skontrolowali w Stadnikach BMW. Okazało się, że jego kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości (1,4 promila). Zatrzymano mu prawo jazdy. Ostatnim z nietrzeźwych kierowców ujawnionych tego dnia był mężczyzna za kierownicą VW Golfa, prowadzący go na lokalnej drodze w Krzyszkowicach. Jemu również zatrzymano prawo jazdy. Ze stężeniem 0,46 promila alkoholu w organizmie odpowie za wykroczenie.

Odśnież auto, zwolnij, uważaj na pieszych
- Ze względu na trudne warunki atmosferyczne myślenicka policja apeluje do kierowców o rozwagę. Intensywne opady śniegu, słaba widoczność, śliska nawierzchnia – wszystko to wymaga od kierujących zachowania szczególnej ostrożności. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków drogowych oraz o zachowaniu odpowiedniej odległości między jadącymi pojazdami. Przy wsiadaniu do samochodu nie zapominajmy również  odpowiednim przygotowaniu go do jazdy (zmiana ogumienia), odśnieżeniu, a następnie o zapięciu pasów bezpieczeństwa i włączeniu świateł. Pieszych – zwłaszcza tych poruszających się w pobliżu dróg – prosimy o umieszczanie na ubraniu elementów odblaskowych lub choćby używanie latarki. Policja przypomina również, że zgodnie z kodeksem drogowym dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – apeluje Szymon Sala.

Czytaj także

Komentarze

 • 30.11.2010 - 0:31
  Mógł by mi ktoś wytłumaczyć, w którym miejscu na zakopiance w Stróży da się wjechać czołowo na kogoś z Krakowa?
  Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2010 - 9:00
  Polak potrafi
  Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2010 - 9:16
  Niestety da się, po tym jak samochód wpadnie w poślizg i obróci się o 180 stopni. Wracając do tego zdarzenia to brało w nim udział 14 samochodów, tylko zanim policja dotarła na miejsce to kierowcy dogadali sie między sobą i rozjechali się lub czekali na lawety .
  Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2010 - 9:30
  a czy ktoś słyszał o wypadku w osieczanach wczoraj wieczorem
  Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2010 - 11:43
  Nie tak dawno wybieraliśmy nową rade powiatową i miejską i teraz nasuwa się pytanie co oni robią w kwestii bezpieczeństwa naszych dróg miejski i wiejskich przed m.in atakiem zimy. No tak radni bezradni zasiedli już na laurach i ludzi mają po prostu gdzieś!
  Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2010 - 12:39
  Myśleniczaninie ciekawe czy zdążyłeś rano odśnieżyć sobie chodnik przed domem... Jak sypie ciągle to nie ma szans odśnieżyć/posolić dróg, tym bardziej jeśli droga jest zablokowana jak "zakopianka" do Krakowa w poniedziałek! Już przed południem główne drogi były czarne - nigdy i nigdzie nie będzie tak, żeby po takich intensywnych opadach drogi były non stop czarne.
  Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2010 - 14:40
  Dalczego barierka na moscie na Zarabie jest rozwalona? Ktos naprawde musial szybko jechac
  Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2010 - 14:51
  gość: abba napisał/a:
  Dalczego barierka na moscie na Zarabie jest rozwalona? Ktos naprawde musial szybko jechac
  W artykule wyżej wszystko masz opisane wystarczy sobie przeczytać.
  Cytuj Zgłoś
 • 30.11.2010 - 15:59
  Do Sebastiana. A właśnie że zdążyłem odśnieżyć chodnik jak i swoje podwórko po prostu trochę wcześnie wstałem a nie tak jak drogowcy co roku zasypiają a radni bezradni mają to po prostu gdzieś. Najważniejsze że są już w radzie!
  Cytuj Zgłoś
 • 01.12.2010 - 8:54
  p Marian Rokosz pisze o OBOWIĄZKU odśnieżania dachów. Skąd wynika taka podstawa. Przy projektowaniu uwzględnia się obciążenie śniegiem - dach ma wytrzymać opady śniegu. Po co istnieją biura konstrukcyjne....
  Cytuj Zgłoś
 • 01.12.2010 - 11:14
  żeby nie stało się tak jak na targach gołębi w Katowicach po za tym ciekawe czy dach twojego domu był obliczany przez konstruktora ;]
  Cytuj Zgłoś
 • 01.12.2010 - 12:10
  Katowice to wynik rażących błędów. A obliczenia nawet dla wiaty dla samochodu zrobiłem - sam jestem konstruktorem.
  Cytuj Zgłoś
 • 02.12.2010 - 17:49
  kaliki
  Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach