Kultura

Dom Grecki: Ekspozycja prac Picassa, Matisse’a, Miro

Dom Grecki: Ekspozycja prac Picassa, Matisse’a, Miro

 Do 13 marca w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach prezentowana będzie ekspozycja „Picasso, Matisse, Miró” obejmująca ponad 80 prac największych mistrzów dwudziestowiecznej sztuki

fot. Mieczysław Nowak

Prezentowani artyści znani są przede wszystkim z malarstwa, jednak również grafika zajmowała w ich twórczości pokaźne miejsce.

Nazwisko Pabla Picassa (1881-1973) w powszechnym odczuciu jest synonimem skrajnych przejawów sztuki nowoczesnej. W historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako współtwórca nowego nurtu w malarstwie zwanego kubizmem, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku. Dzięki zastosowaniu nowych technik takich jak deformacja, dekonstrukcja i kolaż, kubizm wywarł wielki wpływ na nowoczesną estetykę.

Na wystawie w myślenickim Muzeum będzie można zapoznać się z próbką możliwości Picassa jako ilustratora książek. Oglądać można cykl litografii z 1949 roku, które powstały do opowiadania pt. „Carmen” Prospera Merimée. Dla uzmysłowienia tego, jak ważną częścią twórczości Picassa były ilustracje, warto nadmienić, że w latach 1910- 1972 wydano aż 154 książki ilustrowane przez tego artystę. Na wystawie pokazane zostaną także litografie Picassa o tematyce erotycznej z tzw. „sekretnej kolekcji” oraz prace ukazujące ulubione motywy artysty: corridę, gołąbka pokoju, tematykę cyrkową oraz kilka portretów towarzyszek życia.

Drugim artystą wielkiego formatu, którego wycinek twórczości graficznej prezentuje wystawa, jest Henri Matisse (1869-1954), francuski malarz i grafik. Matisse łącząc nauki dawnych mistrzów i inspiracje czerpane ze sztuki afrykańskiej stworzył fowizm, jeden z najciekawszych kierunków w malarstwie XX wieku, współczesny kubizmowi, mniej jednak od niego skrępowany schematami intelektualnymi, charakteryzujący się natomiast żywą i oderwaną od rzeczywistości kolorystyką dzieł.
Na wystawie twórczość Henri'ego Matisse'a obrazuje cykl prac graficznych, które artysta wykonał dla ekskluzywnego pisma „Verve”, którego jeden numer w całości został poświęcony ostatnim latom jego twórczości. Na wystawie prezentowane będą także litografie jego słynnych wycinanek, tzw. „Błękitne akty” - jedne z najbardziej rozpoznawanych dzieł tego francuskiego artysty.

Wszechstronny kataloński artysta Joan Miró (1893-1983) był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem i ceramikiem. To artystyczny outsider nie należący do żadnego kierunku. Będąc pod wpływem surrealizmu zdołał jednak rozwinąć własny styl, którego elementami były „organiczne” formy i „spłaszczony” rysunek o ostrych liniach, kojarzący się z rysunkami dzieci.

Większość prac Miro zaprezentowanych na wystawie pochodzi z „LITOGRAPHU“. Był to sześciotomowy wykaz wszystkich litografii jakie wykonał malarz. Zawiera opisy prac wraz z charakterystyką papieru, na którym zostały wykonane, podaje wysokość nakładu itd. Miró i wydawcy zależało na tym, żeby ten opis był czymś wyjątkowym i postanowili wydać jego ekskluzywną edycję, do której Miró dodał kilkadziesiąt własnych litografii. Wszystkie te prace będzie można zobaczyć na wystawie w Myślenicach.
Organizatorem ekspozycji są Muzeum Regionalne w Myślenicach oraz polsko-niemiecka firma Lep Art Consulting z siedzibą w Toruniu. Wszystkie zaprezentowane na wystawie dzieła są własnością kolekcjonera i marszanda Jakuba Lepa, zajmującego się m.in. sprzedażą dzieł sztuki i wystawiennictwem.
Ekspozycja prezentowana będzie w Myślenicach do 13 marca 2011 r.

Komentarze (4)

  • Brak zdjęcia
    18 sty 2011

    czyzby pani Europoseł też odwiedziła wystawę?

    Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    18 sty 2011

    hmm cos pewnie kombinuje ze sie zaczyna pojawiac

    Odpowiedz
  • Zdzichó Kowal PJN 18 sty 2011

    Znajomc nowoczesno sztucznoś czy aby nie ma na wystawie jakie bezeceństwo? Czy nie pokazujo nagih pormografii, albosz homofobie, albosz inne skryfuły? Czy ksiomdz dobrodziej poświemcił do udostempnienia młodzieży?
    Te pytania Pana Zdzicha zapewne nigdy nie doczekajo siem odpowiedzenia...
    zezpowarzamniem
    Zdzichó

    Odpowiedz
  • Natalia Nowacka 20 sty 2011

    Witam Państwa! Przy okazji pytania, które pojawiło się jako komentarz do tekstu i rozwiewając wątpliwości na temat obecności Pani Poseł Parlamentu Europejskiego Róży Thun na wernisażu wystawy informuję Państwa, że Róża Thun objęła wystawę honorowym patronatem.

    Odpowiedz

Zobacz więcej