Miasto

Powiat: Rusza tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Powiat: Rusza tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

W komendzie policji w Myślenicach zorganizowane zostaną punkty konsultacyjne dla mieszkańców. Policjanci będą informować m.in. o zagadnieniach prawnych związanych z przemocą w rodzinie, uprawnieniach pokrzywdzonych, adresach placówek pomocowych i udzielać wskazówek jak zapobiegać podobnym zdarzeniom w przyszłości

W państwach UE już od ponad 20 lat, a w Polsce od 2003 roku, 22 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuratorami, policją oraz organizacjami pozarządowymi organizuje już po raz jedenasty - w dniach od 25 lutego do 2 marca 2013 roku "Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem".

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Opisywana inicjatywa ma na celu także utrwalenie współpracy organów administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz ofiar przestępstw.

W Myślenicach specjaliści z zakresu interwencji kryzysowych oraz policjanci będą udzielać porad prawnych osobom pokrzywdzonym. Do instytucji tych mogą zgłaszać się wszyscy mieszkańcy powiatu. Konsultacje są bezpłatne. - Przedsięwzięcie to zorganizowane zostało wyłącznie z myślą o osobach pokrzywdzonych w wyniku przestępstw, a nie wszystkich, którzy mają problem prawny i poszukują porady - wyjaśnia Szymona Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

W Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach przy ul. Jagiellońskiej 1, tel. (12) 372 - 92 - 00, od 25 lutego do 2 marca br. w godz. 7:30 - 22:00 zorganizowane zostaną punkty konsultacyjne dla mieszkańców. Będą w nich dyżurować m.in. dzielnicowi – koordynatorzy procedury "Niebieskiej karty" oraz funkcjonariusze z innych pionów. Będą informować m.in. o zagadnieniach prawnych związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, uprawnieniach osób pokrzywdzonych, adresach i obszarach działania miejscowych placówek pomocowych i udzielać wskazówek dotyczących prewencji kryminalnej.

- Może okazać się także, że podczas dyżuru konieczne będzie przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu. W szczególny sposób jesteśmy zainteresowani pomocą osobom, których sprawy nie zostały zgłoszone, choć doszło już do przestępstwa lub jego popełnienie jest prawdopodobne. Dotyczy to zwłaszcza osób doznających przemocy ze strony bliskich, w rodzinach. Jak obserwujemy, takie zgłoszenia często trafiają do wymiaru sprawiedliwości nieraz z kilkuletnim opóźnieniem - dodaje Szymon Sala.

Równolegle, działania programowe wspierać będą dyżurujący w dniach 25 lutego – 2 marca specjaliści z myślenickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa (telefon kontaktowy nr (12) 271 – 04 – 29 lub 502 - 365 - 520).

Uruchomiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości strona internetowa www.pokrzywdzeni.gov.pl zawiera informacje o polskim systemie prawnym, a także o dostępnych formach pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. Na stronie dostępne są dane na temat projektu: "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw", jak również broszura "Informator dla pokrzywdzonego". Dzięki tym wskazówkom każdy może dotrzeć do podstawowych informacji prawnych oraz zbioru praktycznych porad dotyczących praw przysługujących pokrzywdzonym przestępstwem.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Zobacz więcej