Noc Muzeów 2013 w "Domu Greckim"

Muzeum myślenickie po raz czwarty włączyło się w program Europejskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna krakowska Noc Muzeów przebiegała pod hasłem „KO-lekcja. Podziel się swoja pasją”. Takie też hasło przyświecało myślenickiej akcji

fot. Agnieszka Turska 

Zapach luksusu - kolekcja flakonów 

Pierwsza z przygotowanych na tę okazję ekspozycji nosiła tytuł "Zapach luksusu - czyli modny świat flakonów perfumowych i akcesoriów toaletowych". Właścicielką kolekcji jest Katarzyna Sosenko - absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wywodzi się z kolekcjonerskiej rodziny, gdzie dorastając w artystycznej atmosferze stworzyła prezentowaną kolekcję.

 
fot. Agnieszka Turska

Miłośnicy luksusu mogli dowiedzieć się m.in., jak zmieniały się trendy i wzornictwo na przestrzeni wieków oraz m.in. skąd się wzięła nazwa Chanel nr 5 oraz jakie perfumy uwielbiała cesarzowa Józefina.

Zabytkowe samochody i motory


fot. Agnieszka Turska

Swoją pasją podzielili się także miłośnicy starych samochodów i motorów, w większości myśleniczanie: Paweł Kozak, Franciszek Wołek, Jan Pytlak, Józef Sentysz, Marcin Sentysz, Stanisław Szczepanow, Józef Zaremba i firma AQQ Artykuły Metalowe- prezentująca samochody z PRL-u. Pojazdy można było oglądać w muzealnym ogrodzie do późnych godzi nnocnych.

Malowane Myślenice


fot. Agnieszka Turska

Specjalnie na tę okazje pracownicy muzeum przygotowali wystawę „Dawnych wspomnień czar” - Myślenice i ziemia myślenicka w malarstwie. Składa się na nią kilkadziesiąt obrazów z kolekcji muzeum przedstawiających przede wszystkim zabudowę miasta, szczególnie zabytkowego centrum, które stanowiło temat podejmowany przez wielu malarzy; znane i mniej znane zakątki miasta- uliczki okalające centrum, jak też rekreacyjną dzielnicę Myślenic - Zarabie.

Jest też grupa obrazów o odmiennym charakterze – to malarstwo Jadwigi Nosidlak – malarki ludowej ze Skomielnej Czarnej. Dziesięć prostych w swej wymowie obrazków przedstawia pejzaż wiejski wsi myślenickiej oraz ludzi podczas zajęć gospodarskich. Większość z nich ma charakter “dokumentu przeszłości”, przywołują dawne wspomnienia i przenoszą widza w świat, którego już nie ma.

Gra terenowa "Śladami myślenickich bohaterów"


fot. Agnieszka Turska

W sobotę 18 maja odbyła się również gra terenowa - „Śladami myślenickich bohaterów”- zorganizowana wspólnie z Myślenickim Towarzystwem Historycznym.

Na terenie miasta znalazło się dwanaście punktów orientacyjnych, które musieli odnaleźć uczestnicy gry, a następnie znaleźć konkretne miejsce lub obiekt i na jego podstawie wpisać hasło do krzyżówki. Dwanaście prawidłowo odgadniętych i wpisanych haseł dawało ostateczne rozwiązanie. Hasła były tak pomyślane, aby nawiązywały do historii miasta i związanych z nią ważnych nazwisk. Krzyżówkę udało się rozwiązać 9 z 12 ekip, które zgłosiły się do konkursu.

Czytaj także

Komentarze

 • mirek@ 20.05.2013 - 12:33
  samochody rewelacyjne eh ten duch klasyków, fajnie było móc pooglądać z bliska
  11 7 Cytuj Zgłoś
 • 20.05.2013 - 16:10
  świetna impreza!!! jak zwykle super gra uliczna , która przyciągnęłą sporą rzesze dzieci i młodzieży i kolekcja Pani Sosenko.....ależ cudeńka, kto nie był niech żałuje
  9 6 Cytuj Zgłoś
 • 20.05.2013 - 21:29
  Jak jest za darmo to człowiek w nocy pójdzie nawet do muzeum.
  6 4 Cytuj Zgłoś
 • Renata 20.05.2013 - 21:42
  Magia Nocy Muzealnej.... Ten niezapomniany wieczór, który dzięki kreatywności i wielkiego nakładu pracy ekipy Domu Greckiego pozwolił Nam zwiedzającym zobaczyć nową zrewitalizowaną odsłonę wnętrza, a towarzysząca temu wydarzeniu wystawa z przeznaczeniem dla kobiet, oraz na zewnątrz, gdzie męski punkt widzenia na "konie mechaniczne"oraz piękno, które nie jedno ma imię, spowodowało, że znależliśmy się w innej epoce , "innej bajce", która wszystkich fascynowała i skłaniała do refleksji i ukłonu w kierunku pomysłodawców....Serdeczne gratulacje....
  Renata Knapczyk
  7 3 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach