Kultura

Ziemowit Kalinowski o "Bohaterach wyklętych"

Ziemowit Kalinowski o "Bohaterach wyklętych"

Spotkanie z autorem książki  „Bohaterowie wyklęci ziemi myślenickiej 1945-1956 przyciągnęło do biblioteki w Dobczycach kilkadziesiąt osób

Jak żywa jest pamięć o bohaterach pokazało spotkanie, które odbyło się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach 3 grudnia br. Biblioteka wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku powstałym niedawno w Dobczycach zaprosiła na spotkanie Ziemowita Kalinowskiego autora książki pt. „Bohaterowie wyklęci ziemi myślenickiej 1945-1956”. Podczas promocji wyprzedano także wszystkie książki przygotowane na tą okazję, co świadczy o wielkim zainteresowaniu tą tematyką w Dobczycach.

Sala wypełniła się nie tylko uczęszczającymi na zajęcia uniwersytetu, ale również osobami pamiętającymi lata i wydarzenia które opisał na swoich łamach autor. Jednym z bohaterów kart książki był Marian Para, który był obecny na spotkaniu. Mieszkaniec Dobczyc został aresztowany w dziwnych okolicznościach, gdy wezwano go ze szkoły w Gdowie, gdzie uczęszczał do Prezydium Rady Narodowej w Myślenicach.

"Torturami fizycznymi i psychicznymi starano się wymusić na nim samooskarżenie, że kierował antypaństwową organizacją na terenie szkoły” – tak opisuje, co spotkało Mariana Parę Kalinowski na łamach swojej książki. Zresztą sam Pan Marian podzielił się przeżyciami z zebranymi. Wypowiedzi historyka przeplatały się z wypowiedziami mieszkańców, którzy wspominali m. in. Cecylię Drozdowicz, Franciszka Mroza, Ludwika Pilcha.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa, która opowiada zdjęciami o losach „bohaterów wyklętych” z terenu powiatu myślenickiego. Będzie ona obecna przez kilkanaście dni w bibliotece.

Paweł Piwowarczyk

Komentarze (1)

Zobacz więcej