Miasto

Co drugi z nas rozlicza się przez internet

Co drugi z nas rozlicza się przez internet

Niemal połowa z nas rozliczyła się z fiskusem przez internet. Do tej pory do urzędu skarboego trafiło 11.335 zeznań z czego 5452 drogą elektroniczną (48,1%). To w porównaniu do lat ubiegłych wynik rekordowy 

Liczby wskazują, że z roku na rok wzrasta odsetek osób rozliczających się elektronicznie. W roku 2011 przez internet wpłynęło około 2,5 tys zeznań podatkowych, czyli niespełna 4% ogółu złożonych.  W roku 2012 liczba zeznań elektronicznych wzrosła trzykrotnie do około 7 tys., to około 15% wszystkich złożonych. W roku ubiegłym nastąpił kolejny, aż 100% wzrost liczby deklaracji złożonych przez internet, elektronicznie przesłano ponad 14 tys. zeznań, czyli niemal 30% wszystkich złożonych. Tegoroczne dane potwierdzają, że coraz częściej do kontaktów z urzędem wykorzystujemy internet, a do tej pory złozyliśmy 18301 zeznań (43% wszystkich), czyli więcej niż w całym ubiegłym roku. 

- W chwili obecnej zwroty nadpłaconego podatku wynikające z zeznań złożonych przez internet realizowane są priorytetowo. Pieniądze są na koncie w ciągu kilku dni. W ten sposób staramy się nagrodzić tych podatników, którzy ze złożeniem zeznania nie czekają na ostatnia chwilę i korzystają z internetu. Elektroniczne zeznania nie wymagają tak dużego nakładu pracy jak papierowe, stąd więcej osób może zaangażować się w obsługę zwrotów. Należy liczyć się z tym, że w przypadku lawinowego wpływu zeznań do urzędu, dokonywanie zwrotu nadpłat nie będzie możliwe w tak krótkim terminie jak dotychczas - mówi Anna Boryczko z Urzędu Skarbowego w Myślenicach.

Dni otwarte - pokażą jak wysłać e-deklaracje

Mimo rosnącej popularności e-deklaracji, Urząd Skarbowy w Myślenicach nie ustaje w wysiłkach, aby przekonać do internetu tych jeszcze niezdecydowanych. Dobrą okazją do oswojenia się z nowinkami technicznymi będzie „Dzień otwarty”, który odbędzie się w 5 kwietnia. 

- W tym dniu nasi klienci będą mieli możliwość złożenia zeznania podatkowego oraz skorzystania z pomocy pracowników tut. urzędu w rozwiązaniu problemów związanych z rozliczeniem PIT. Głównym przesłaniem tegorocznej akcji PIT jest aktywna promocja rozliczeń przez internet i uświadomienie podatnikom korzyści płynących z przesyłania zeznań drogą elektroniczną. Planujemy przeprowadzenie szkoleń warsztatowych w zakresie korzystania z systemu e-deklaracje oraz zapewnienie indywidualnej pomocy przy wypełnianiu zeznania podatkowego za pomocą  formularza interaktywnego i przesłania go drogą elektroniczną przez internet na specjalnie wydzielonych stanowiskach komputerowych - wyjaśnia Anna Boryczko.

Punkt pomocy w twojej gminie

Nowością tegorocznej akcji PIT jest organizowanie przez urząd „Punktów Pomocy Podatnikom” w siedzibach niektórych gmin powiatu myślenickiego, w Starej Cegielni i w myślenickiej „Betanii”. Pierwszy dyżur w Betanii rusza w czwartek 13 marca od godziny 14.00. Głównym zadaniem pracowników obsługujących „Punkty Pomocy Podatnikom” będzie nauka składania PIT przez internet. Podczas takich dyżurów każdy będzie mógł skorzystać z indywidualnej pomocy pracownika, zapoznać się z systemem e-deklaracje i wysłać swoją e-deklarację. 

- Mimo że z roku na rok rośnie liczba osób rozliczających się przez internet wciąż istnieje spora grupa podatników preferująca tradycyjną, papierową formę składania zeznań. Właśnie do nich kierowane są nasze działania. Chcemy pokazać, że internet jest prostym, szybkim, bezpłatnym i bezpiecznym narzędziem dostępnym nie tylko dla wybrańców ale dla każdego z nas - dodaje Anna Boryczko.

Harmonogram pracy  „Punktów Pomocy Podatnikom”:
Caritas „Betania”: 13 marca, 3 kwietnia, godz. 14-17
Urząd Gminy Lubień: 14 marca, godz.14-17
Urząd Miejski Sułkowice: 17 marca, 14 kwietnia, godz. 8-15:30
Urząd Miasta i Gminy Dobczyce: 31 marca, 23 kwietnia, godz. 8-15:30
CH Stara Cegielnia  JAN: 11 kwietnia, godz. 12-18

Komentarze (1)

Zobacz więcej