Okolice

Bieńkowice: Nowy samochód dla OSP

Bieńkowice: Nowy samochód dla OSP

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy DAF zastąpił wysłużonego STARa 200

Strażacy z Bieńkowic cieszą się z nowo zakupionego średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego typu DAF, który zastąpi mocno wysłużony już samochód marki STAR 200. Samochód nie jest nowy, bo z 1996 roku a jego przebieg to 32 tys. km. Samochód może przewozić 9 osób, łącznie z kierowcą.

Samochód kosztował jednostkę z Bieńkowic 210 tysięcy złotych. Urząd Gminy i Miasta Dobczyce przyznał dotację na zakup w wysokości 150 tysięcy zł oraz udzielił strażakom sześciotysięcznej pożyczki. 

Samochód posiada szstem ABS, napęd 4x4, blokadę tylnego mostu, reduktor, bliźniacze koła na osi tylnej, wspomaganie kierownicy, manualną skrzynię, a w skład jego wyposażenia wchodzi: zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, - autopompa dwustopniowa (z wysokim ciśnieniem min. 40 bar) o wydajności 2500 l na min.,  - 4 nasady tłoczne 75 mm i 1 nasada 110 mm, - dwa zwijadła szybkiego natarcia o długości  60 metrów.

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  1 kwi 2015

  Oby nie musiał często wyjeżdżać, no chyba że na zawody i ćwiczenia...
  W PSP stoją wolne wozy bez "obsady" i nie wyjeżdżają, to może by tak przekazać te starsze OSP. A tak to trzeba się prosić latami albo mieć układ z władzami...

  6 4 Odpowiedz
 • 1 kwi 2015

  Nie ma możliwości przekazania auta ze stanu PSP dla OSP nawet w zeszłym roku byla na ten temat dyskusja po spaleniu Jelcza z OSP Trzemesnia jeśli się nie mylę.
  I co rozumiesz pod zwrotem "wozy bez obsady i nie wyjeżdżają"?

  5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 kwi 2015

  A co się dzieje z wozami już wyeksploatowanymi w PSP ? Wszędzie piszą że są one przekazywane OSP.
  Wozy które stoją w garażu i nie wyjeżdżają do akcji bo niema tylu strażaków żeby obsadzić wszystkie auta. W pewnym posterunku PSP są 2 auta bezczynne, przyjmując jedno w rezerwie prócz "obstawionych". Mówimy oczywiście o wozach ratowniczo-gaśniczych, pomijając małe, drabiny i inne.
  Nie znam ich przepisów, może tak ma być.

  2 1 Odpowiedz
 • 1 kwi 2015

  Sporo jak na prawie 20 letni wóz. Pewnie będzie robił jako GBA. Ta jednostka jest w KSRG może?
  A i jeszcze jedno. Skoro DAF zastępuje stara to co się stanie właśnie z tym starem? Trafi do jakiejś OSP która ma tylko coś lekkiego? Orientuje się ktoś?

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej