Miasto

Ośrodek Interwencji Kryzysowej ma 10 lat

Ośrodek Interwencji Kryzysowej ma 10 lat

Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach obchodzi 10-lecie działalności

 

Z tej okazji w Dobczycach odbyła się Konferencja pn. ”Miejsce Interwencji Kryzysowej w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. 

W 2005 roku przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie swoją działalność rozpoczął Ośrodek Interwencji Kryzysowej, mając jednego koordynatora zatrudnionego na ćwierć etatu. Dziś jest to prężnie działająca, samodzielna placówka, mająca siedzibę przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Myślenicach, dysponująca odpowiednim zapleczem lokalowym i kadrowym. 

Na co dzień pracownicy tej jednostki zajmują się mieszkańcami, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, którzy doznają przemocy, czy przechodzą rożnego typu kryzysy. Od kilku miesięcy nasz Ośrodek działa całodobowo. Za swoją działalność Ośrodek otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Dziękując za 10 lat dobrej pracy, życzę dalszych sukcesów i podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju Ośrodka – powiedział starosta Józef Tomal, składając podziękowanie na ręce dyrektora OIKIP Sylwii Michalec – Jękot. 

Iwona Matysiak z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w imieniu ministra złożyła podziękowanie za wsparcie i zaangażowanie OIKIP w Myślenicach w przeciwdziałanie przemocy poprzez realizację różnego rodzaju działań.

Uczestnicy Konferencji wspólnie zastanawiali się nad miejscem interwencji kryzysowej w społeczności lokalnej w kontekście przemocy domowej, a także nad etycznym wymiarem pomagania.

O tożsamości interwencji kryzysowej w systemie wsparcia społecznego mówiła Prof. Dorota Kubacka – Jasiecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Interwencja kryzysowa to stosunkowo młoda dziedzina, powstała w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, polegająca na wsparciu osób znajdujących się w ostrych kryzysach, w sytuacjach krytycznych, doznającym przemocy. Najważniejsze jest, aby ta działalność wpisywała się w interdyscyplinarny system wsparcia – podkreśliła. 

W dalszej części Konferencji psycholog – interwent kryzysowy Aneta Trusewicz- Mosiężny z OIKIP mówiła o tożsamości interwenta kryzysowego w społeczności lokalnej. Katarzyna Wojtanowicz z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie wygłosiła wykład wprowadzający do paneli dyskusyjnych na temat współczesnych kierunków polityki społecznej i miejsca interwencji kryzysowej w jej realizacji. Uczestnicy Konferencji wzięli udział w trzech panelach: o przeciwdziałaniu przemocy, o problematyce handlu ludźmi i w panelu poświęconym interwencji kryzysowej.

Sylwia Michalec-Jękot: Konferencja była głosem środowiska na temat ważnego społecznie problemu, jakim jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, ale też jakim jest miejsce interwencji kryzysowej w mierzeniu się z tym problemem.

Wielkie zainteresowanie przedstawicieli służb, świadczy o tym, że 10 letnia praca nie poszła na marne, że coraz więcej osób i instytucji docenia interwencję kryzysową jako narzędzie pracy z klientami. Obecność przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych podniosło jej znaczenie. Dziękuję także mojemu zespołowi za zaangażowanie i dyspozycyjność 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu – po to by służyć ludziom doświadczającym sytuacji trudnych.

Spotkanie było okazją także do wręczenia Aniołów Interwencji Kryzysowej – podziękowań tym wszystkim, którzy współpracują z Ośrodkiem i przyczyniają się do jego rozwoju. 

Anioły otrzymali: starosta Józef Tomal, wicestarosta Tomasz Suś, skarbnik Powiatu Maria Niżnik, radni powiatowi (m.in. Bolesław Pajka i Anna Rapacz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu), kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie Tadeusz Rabski, przedstawiciele policji (z-ca komendanta Robert Biela), straży (komendant Sławomir Kaganek), szpitala (dyrektor SPZOZ Adam Styczeń),Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (prof. Dorota Kubacka-Jasiecka, dr Piotr Passowicz), Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, dyrektor PCPR Piotr Gofroń.

 

Komentarze (7)

 • 16 paź 2015

  Następne "towarzystwo wzajemnej adoracji" do brania publicznych pieniędzy za "nic nie robienie". Panie z Ośrodka winny uważać na starostę Tomala oskarżonego o gwałt, a Ośrodek powinien podjąć interwencje wobec członka zarządu starostwa Dudzika, który ma wyraźny problem z alkoholem, gdyż prowadzi samochód pod jego wpływem.

  27 52 Odpowiedz
 • 16 paź 2015

  aleś mądrością zabłysnął

  32 14 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 paź 2015

  Cytat z artykułu"W 2005 roku przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie swoją działalność rozpoczął Ośrodek Interwencji Kryzysowej, mając jednego koordynatora zatrudnionego na ćwierć etatu. Dziś jest to prężnie działająca, samodzielna placówka, mająca siedzibę przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Myślenicach, .......
  Ale powód do chwały ,dawniej wystarczała jedna osoba na ćwierć etatu a teraz cała instytucja?Czy w tym czasie wydarzył się jakiś kataklizm czy utworzono etaty dla etatów?Albo pod rządami obecnej władzy mamy ciągle kryzys albo jest świetnie a wyrzucamy pieniądze?

  11 35 Odpowiedz
 • 16 paź 2015

  do a26
  To nie są "mądrości" tylko fakty o tak zwanych wybrańcach lokalnych społeczności czyli Tomalu i Dudziku.

  12 45 Odpowiedz
 • 16 paź 2015

  do służbista
  a Ty to kto? - nie lokalna społeczność?????????????

  30 4 Odpowiedz
 • OKOKI 17 paź 2015

  Nie długo będzie więcej urzędasów niż ludzi którzy pracują przy wytwarzaniu dóbr materialnych. Armia urzędników ,którzy nic nie produkują a pensję biorą wynosi już w Polsce ponad 600 tyś osób. To Tusk i jego platfus tak rozbuchał biurokrację a łgał jak pies że ja zredukuję.

  10 24 Odpowiedz

Zobacz więcej