Miasto

Powiat Myślenicki drugi wśród najlepszych powiatów w Polsce

Powiat Myślenicki drugi wśród najlepszych powiatów w Polsce

Starosta Józef Tomal odebrał wyróżnienia dla Powiatu Myślenickiego - "Laureat Rankingu Powiatów 2015" i "Laureat Rankingu Energii Odnawialnej"

Podczas uroczystej gali odbywającego się w dniach 31 maja - 1 czerwca w Ossie Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich uhonorowano zwycięzców Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów oraz Ogólnopolskiego Rankingu Energii Odnawialnej - za rok 2015.

Powiat Myślenicki został wyróżniony dwukrotnie – otrzymał tytuł: "Laureata Rankingu Powiatów 2015" za 2. miejsce uzyskane przez nasz powiat w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz tytuł: "Laureata Rankingu Energii Odnawialnej" za zajęcie 9. miejsca wśród najlepszych powiatów w Polsce promujących rozwiązania ekoenergetyczne i proekologiczne.

W prowadzonym przez ZPP Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2015 Powiat Myślenicki po raz czwarty z rzędu (poprzednio w 2012, 2013 i 2014 roku) zdobył tytuł "Laureata Rankingu Powiatów 2015" w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców. Wśród powiatów z Małopolski sklasyfikowanych w pierwszej dziesiątce tego Rankingu - Powiat Myślenicki wyprzedził pozostałe samorządy powiatowe z naszego województwa uzyskując najwyższą punktację.

Otrzymał maksymalną liczbę 15000 punktów za pozyskanie zewnętrznych środków z funduszy zagranicznych i krajowych. W 2015 roku wspierał ze środków pozabudżetowych inwestycje w infrastrukturze drogowej, modernizację myślenickiego szpitala, projekty w obszarach: ochrony zdrowia, edukacji, rynku pracy, pomocy społecznej, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

Również maksymalną ilość 6000 punktów zdobyliśmy za odnawialne źródła energii, a 3000 punktów za szkolenie kadry. Doceniono także wydarzenia kulturalne służące umacnianiu dziedzictwa kulturowego, przeprowadzone imprezy sportowe i konkursy powiatowe oraz działania promocyjne. Wysoko punktowane były działania służące rozwojowi społeczeństwa informatycznego i obywatelskiego, przedsięwzięcia poprawiające jakość obsługi mieszkańców i funkcjonowanie naszej jednostki, w tym stosowanie się do wymogów polityki Zarządzania System Jakości ISO 9001 (aktualny certyfikat ISO 9001) oraz wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów i systemu e-urząd.

W Rankingu Energii Odnawialnej samorządy oceniane były w zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych. Klasyfikacji podlegały projekty związane z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE). Oceny dokonali eksperci Związku Powiatów Polskich.

Powiat Myślenicki nagrodzono za promocję inwestycji wykorzystujących spośród różnych źródeł energii odnawialnej - energię słoneczną. W Rankingu Energii Odnawialnej promował instalację fotowoltaiczną zamontowaną w firmie Larkis Sp. z o.o. z Dobczyc, która należy do elitarnej grupy polskich producentów artykułów formowanych z gumy oraz silikonu.
W ogólnej klasyfikacji Rankingu Energii Odnawialnej uwzględniono również inwestycje powiatowe w zakresie odnawialnych źródeł energii - instalacje solarne zasilane przez kolektory słoneczne zamontowane na obiektach zarządzanych przez powiat.

- Tak wysoka pozycja jest efektem rzetelnej oceny niezależnego gremium ekspertów, co daje pewną gwarancję obiektywizmu i prezentacji konkretnych danych. Osiągnięcia Powiatu Myślenickiego w ogólnopolskich, prestiżowych rankingach odzwierciedlają dobry kierunek jego rozwoju i świadczą o realizacji przez nasz samorząd zadań pozytywnie oddziaływujących na życie jego mieszkańców. W 2015 roku sięgaliśmy po wszystkie dostępne źródła zewnętrznego dofinansowania przeznaczone m.in. na inwestycje drogowe, rozwój służby zdrowia, pomocy społecznej, rynku pracy, oświaty oraz na poprawę jakość obsługi mieszkańców. Mam również dużą satysfakcję, z faktu iż Powiat Myślenicki pojawił się na ogólnopolskiej liście Laureatów Rankingu Odnawialnych Źródeł Energii, poprzez promocję zastosowanych rozwiązań proekologicznych przyczyniających się do ochrony środowiska naturalnego i do zrównoważonego rozwoju naszego powiatu – powiedział Starosta Józef Tomal.

Komentarze (14)

 • Brak zdjęcia
  13 cze 2016

  Ale jaja ,ale jaja jak powiedziała u Sowy pani Bieńkowska.
  Gdzie ta energia odnawialna ?Szpital tonie w długach a oni się nagradzają?

  27 11 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 13 cze 2016

  Czegoś tu nie rozumiem jakie rozwiązania ekoenergetyczne i proekologiczne promuje powiat ?

  24 10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 cze 2016

  To jak musi wyglądać najgorszy powiat?Strach pomyśleć?
  Szkoda że na zdjęciu nie ma doradcy do spraw oświatowych?

  24 12 Odpowiedz
 • OKOKI 13 cze 2016

  No takich bzdur to tu jeszcze nie czytałem.

  23 12 Odpowiedz
 • 13 cze 2016

  Czy to nie jest jakiś artykuł reklamowo-propagandowy? Jakoś tej dobroci w powiecie nie widzę zbytnio :/

  25 16 Odpowiedz

Zobacz więcej