Kultura

Międzynarodowe Spotkania z Folklorem: Na Rynku stanęła ogromna scena

Międzynarodowe Spotkania z Folklorem: Na Rynku stanęła ogromna scena

Na Rynku stanęła ogromna scena. To właśnie dzisiaj na niej o godz. 19 odbędzie się pierwszy koncert podczas którego zatańczą nie tylko polskie grupy, ale także artyści z Kostaryki i Brazylii

W ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem przez 10 dni w Myślenicach, Miechowie i Suchej Beskidzkiej zagrają zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki folkowej – m.in. z Pakistanu, Brazylii, Indonezji i Kostaryki. Kumulacje festiwalowych wydarzeń i największe koncerty przewidziano między 14 a 17 lipca na rynku w Myślenicach.

Festiwal rozpoczęły warsztaty rękodzieła ludowego. W kawiarni festiwalowej „Cafe Młynek” na myślenickim Rynku odbędzie się spotkanie autorskie z dyrektorem ZPiT „Ziemia Myślenicka”. Spotkanie będzie poświęcone licznym wyjazdom artystycznym Zespołu. Spotkaniu towarzyszyć będą koncerty zagranicznych kapel.

Zobacz kalendarz festiwalu

Zagraniczni artyści w polskiej odsłonie

Na płycie Rynku stanęła ogromna scena na której w czwartek (19 lipca) odbędzie się inauguracja festiwalu, a następnie koncerty. O godz. 18 wystąpi grający na Wielkich Dudach Szkockich Andrzej Horabik, natomiast na godz. 19 zaplanowano muzyczną podróż po różnych częściach Polski. Koncert w wykonaniu gospodarzy Festiwalu Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta”.

Podczas koncertu "A to MałoPOLSKA właśnie!" Zatańczą nie tylko polskie grupy, ale także artyści z Kostaryki i Brazylii - tym razem w polskiej odsłonie.

- Większość z naszych wydarzeń będzie mieć charakter plenerowy. Chcemy bowiem zgromadzić jak największą publiczność. W ubiegłym roku było to ponad 40 tys. widzów. Liczymy, że w tym roku uda nam się powtórzyć ten sukces. W programie każdy znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia Piotr Szewczyk dyrektor Festiwalu.

Do Małopolski przyjedzie w sumie 350 wykonawców z Kostaryki, Brazylii, Francji, Słowacji, Węgier, Serbii, Macedonii, Pakistanu, Indonezji i Tajwanu. Każda z grup zaprezentuje najciekawsze elementy swojego folkloru tanecznego i muzycznego. Wszystkie wydarzenia uzupełnione będą o koncerty polskich i zagranicznych zespołów czerpiących inspiracje z folkloru.

- Choć nie przeczytamy o nich w popularnych serwisach plotkarskich, a ich zdjęć nie ma na pierwszych stronach kolorowych gazet, to zapewniam Państwa, że na tegorocznym Festiwalu zagrają najprawdziwsze gwiazdy. Z Pakistanu przyjadą ulubieńcy tamtej publiczności Ali Aftab Saeed i Saad Sultan, których twórczość ma milionowe odsłony w internecie. Zagrają Balkanscream i Iwan Iwnilia – gwiazdy polskiej muzyki inspirowanej folklorem. Tych wieczornych koncertów po prostu nie można przegapić – dodaje Piotr Szewczyk.

W tym roku organizatorzy przygotowali nie tylko koncerty, ale także kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, warsztaty artystyczne, specjalną strefę dla dzieci, konkursy i zabawy, degustację zagranicznych przysmaków regionalnych, galę ogólnopolskiego festiwalu fraszki o tematyce folkowej oraz korowód ulicami miasta. Artyści zatańczą także podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Komentarze (7)

 • ania 12 lip 2016

  cudowna inicjatywa, na takie imprezy warto wydawać pieniądze, czego niestety nie można powiedzieć o Dniach Myślenic

  75 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 lip 2016

  3mam kciuki, dajcie czadu :-d.

  33 6 Odpowiedz
 • OKOKI 12 lip 2016

  Poprzednie 2 imprezy były bardzo fajne.

  29 9 Odpowiedz
 • 13 lip 2016

  Szkoda, że nie ma żadnych grup z alp, ale mimo wszystko impreza w poprzednim roku wywarła na mnie pozytywne wrażenie, mam nadzieję, że i w tym roku tak będzie.

  13 6 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   13 lip 2016

   Tak, jodłowanie wniosłoby coś jeszcze do różnorodności...

   A dziołchy piykne warkoce majom!

   12 6 Odpowiedz
 • 14 lip 2016

  bedzie donoooton i cleoon

  7 17 Odpowiedz
 • 15 lip 2016

  Wczoraj podczas wiatru scena sie nie zachwiała, gratulacje dla organizatorów za pomysłowość, czego nie można powiedzieć o organizacji i scenie która powstała na Dniach Myślenic. Bowiem scena ta pozostawia wiele do życzenia...

  19 Odpowiedz

Zobacz więcej