MOKiS: Kwiaty polskie. Wystawa otwarta
W ramach pokonkursowej wystawy „Kwiaty Polskie. Myślenickie kwiaty” w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zaprezentowano najciekawsze ozdoby przygotowane przez dziewięciu twórców z Wiśniowej, Skomielnej Czarnej, Tokarni oraz Wierzbanowej
Podczas wernisażu organizatorzy konkursu wręczyli zwycięzcom nagrody finansowe ufundowane przez starostwo powiatowe oraz gminę Myślenice. Przerywnik muzyczny przygotowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Myślenicach.
W tegorocznym konkursie jury zwróciło szczególną uwagę, że w okresie kiedy nasz kraj jest członkiem Wspólnoty Europejski podtrzymywanie tradycji ludowej, do której należy również zdobnictwo bibułkowe. - Cieszę się, że tradycja – zwłaszcza w formie rękodzieła wraca na salony. To oznacza, że mamy mocne poczucie wartości własnej kultury. Zależy nam bowiem na promocji, tego co świadczy o nas jako o regionie i społeczności stąd się wywodzącej – mówił podczas wernisażu Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.
Zdobnictwo bibułkowe będące w wielu rejonach naszego kraju zaledwie ciekawostką etnograficzną, na ziemi krakowskiej (w szczególności żywieckiej i myślenickiej), a także kilku innych obszarach Polski ma jeszcze grono autentycznie oddanych tej sztuce entuzjastów.
Tradycyjne zdobienia wnętrz mieszkalnych sięga w Polsce końca XIX i pierwszych lat XX wieku. Z okazji świąt i rodzinnych uroczystości przebogatym zdobieniem obrazów i stołów nadawano izbie wygląd prawdziwie odświętny i kolorowy. Taka też jest nowa ekspozycja w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Galeria Sztuki Współczesnej na tych klika chwil zamieni się w pięknie przybraną XIX wieczną izbę.
Wystawa będzie czynna do połowy stycznia 2017.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.