Muzeum Niepodległości: Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej czynna do końca lutego
Do końca lutego W Muzeum Niepodległości można oglądać wystawę kolaży noblistki ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie
Wisława Szymborska laureatka literackiego Nobla zmarła w 2012 roku. Była osobą nieprzeciętną o niezwykłym poczuciu humoru, jej poezja nieustannie urzeka trafnością obserwacji świata i mówienia o sprawach ważnych. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Szymborska, obok poezji, z wielkim zaangażowaniem i pasją zajmowała się także zdecydowanie bardziej plastyczną dziedziną sztuki: tworzyła kolaże i wyklejanki z gazet, magazynów, reprodukcji zdjęć i starych pocztówek.
Wisława Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom na różne okazje. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.
Wyklejanki tworzone przez Wisławę Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej twórczości: dają wgląd w twórczą wyobraźnię Poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania Noblistki od innej, mniej znanej strony.
Wystawa Wyklejanek Wisławy Szymborskiej została pokazana po raz pierwszy w lutym 2013 roku w krakowskiej Pracowni w Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci Poetki. Kolaże Szymborskiej zachwyciły i zainteresowały instytucje kulturalne na całym świecie. Wystawa do tej pory była pokazywana m.in. w Toruniu, Zielonej Górze, MOCAK-u w Krakowie, w Łodzi, Kórniku, Gdańsku, Wrocławiu, Rzymie, Bolonii, na Sardynii, w Madrycie, Makau, Astanie, Budapeszcie, Sofii, Norymberdze, Frankfurcie nam Menem, Düsseldorfie.
W Myślenicach będzie ją można oglądać do końca lutego. Natomiast 24 lutego o godz.18.00 odbędzie się spotkanie z wieloletnim asystentem Noblistki, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej – Michałem Rusinkiem.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.