Okolice

Grupa Kolędnicza z Turoniem z Trzebuni zdobyła Srebrną Spinkę [WIDEO]

Grupa Kolędnicza z Turoniem z Trzebuni zdobyła Srebrną Spinkę [WIDEO]
fot. Danuta Oskwarek

Grupa Kolędnicza z Turoniem z Trzebuni zajęła drugie miejsce podczas 45. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Zmagania w różnych konkurencjach trwały kilka dni. W konkursie grup kolędniczych nasi reprezentanci potwierdzili staranne przygotowanie i dobrą formę, co przyniosło efekt w postaci zdobycia II miejsca i Srebrnej Spinki Góralskiej.

– To miejsce jest przede wszystkim dowodem na to, że nominacja z Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych w Dobczycach nie była przypadkiem, a grupa nie zawiodła pokładanych w nich nadziei, dziś przypieczętowanych wysokim poziomem całego występu, starannie odzwierciedlającym regionalne tradycje - mówi Michał Hodurek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu.

Jak podkreślają członkowie grupy, najważniejsze dla nich jest możliwość ciągłego krzewienia kultury i podtrzymywanie tradycji. - Właśnie z tym występem kolędniczym odwiedzaliśmy w tym roku także mieszkańców Trzebuni, więc odbieramy to wyróżnienie bardzo osobiście, jako wyraz uznania także dla tego, co wypracowały poprzednie pokolenia – mówi Andrzej Oskwarek, kierownik grupy.

Występ składa się m.in. ze wspólnego śpiewu kolędników i przedstawienia obrazującego choćby wykupienie Turonia przez Żyda. Tradycyjna „podsypka” i życzenia, to już domena Dziada, który w związku z tym miał jak zawsze najwięcej do powiedzenia. - Jest to dla mnie bardzo ważna rola i cieszę się, że mogę w ten ciekawy sposób promować i przekazywać dawne zwyczaje - mówi Grzegorz Ostafin, który od dłuższego czasu wciela się w tę postać.

Grupę kolędniczą na co dzień tworzą: Marek Hodurek, Wojciech Swachta, Jacek Szczepaniak, Mateusz Oskwarek, Krzysztof Bednarz, Grzegorz Ostafin, Szymon Ostafin, Andrzej Oskwarek i Józef Oskwarek.

Komentarze (1)

Zobacz więcej