Miasto

Do obiegu wszedł banknot 500 zł. Trafiliście już na niego?

Do obiegu wszedł banknot 500 zł. Trafiliście już na niego?

Od 10 lutego do obiegu wszedł banknot 500 złotych z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Trafić na niego będzie niezwykle trudno, bowiem początkowo ma służyć głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP

Jak poinformował Narodowy Bank Polski - W pierwszych latach banknot 500 zł posłuży głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie zatem rzadko spotykany w obiegu. Narodowy Bank Polski zaznacza, że nowy banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku oraz na koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego.

Banknot 500 zł nie będzie różnił się zbytnio wyglądem od pozostałych. Na stronie przedniej wyczuwalne w dotyku są następujące elementy banknotu: portret króla Jana III Sobieskiego podpisy Prezesa oraz Głównego Skarbnika NBP, godło Rzeczypospolitej Polskiej, napis „WARSZAWA” i data emisji, wizerunek tarczy herbowej, oznaczenie dla osób niewidomych w postaci dwóch pionowych linii złożonych z drobnych kwadratów oraz układu linii na krótszych krawędziach banknotu, napis „NARODOWY BANK POLSKI”, cyfrowe oznaczenie nominału, górny pas z prawej strony portretu.

Czy banknot 500 zł jest potrzebny?

 • Tak Tak 32%
 • Nie Nie 60%
 • Nie mam zdania Nie mam zdania 8%
 • Głosów: 651

Na stronie odwrotnej wyczuwalne w dotyku są następujące elementy banknotu: główny element szaty graficznej, słowne oznaczenie nominału, cyfrowe oznaczenie nominału, napis „NARODOWY BANK POLSKI”, klauzula prawna, pas u dołu banknotu.

Komentarze (4)

 • 21 lut 2017

  Oczywiscie wierni dają na tace takie banknoty, wikary ostatnio po mszy przyniosł mi 4 takie dziwiliśmy się ze Staszkiem czy aby prawdziwe. Ale w szarotce bez problemu upłynnilśmy kontemplując czas na medytacji oraz zadumie aż nam zeszły 3 ostatni oprawim w ramy bedzie pokoleniom pokazywac wyglado krol.

  13 23 Odpowiedz
 • 21 lut 2017

  Jak dostanę wypłatę w takich to jeszcze resztę będę musiał wydać :-)

  6 12 Odpowiedz
 • 21 lut 2017

  Janie Sobieski kiedy zawitasz do mego portfela ;)

  5 13 Odpowiedz
 • 28 maj 2017

  Nie było nie ma potrzeby żeby wprowadzić w obieg banknot 500zł załóżmy że ktoś pójdzie wypłacić wypłatę np o wysokości 3tys zł i wypłaci 6 banknotów a ulice dalej zostanie napadnięty i okradziony i człowiek nie ma za co żyć przez cały miesiąc... Taka jest moja opinia...????

  Odpowiedz

Zobacz więcej