Marzec w MOKiS: Podróże małe i duże
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na trzeci cykl wydarzeń kulturalno-artystycznych tym razem dedykowany podróżom. Słowo podróż zostanie wciągu najbliższych kilkunastu dni odmienione na wszystkie strony świata. Co przygotował Ośrodek na marzec?
Podróż nie jedno ma imię
Marzec w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zainauguruje wykład z historii sztuki. Spotkanie pod hasłem „Artyści w podróży” poprowadzi Natalia Nowacka. Artystka 3 marca 2017 roku o godz. 18.00 opowie o najczęściej spotykanych w twórczości artystycznej motywach podróży. 9 marca przeniesiemy się zaś do Iranu. O Iranie przez pryzmat portretów napotkanych ludzi opowiedzą Magdalena Mistygacz i Jakub Stoszek. Opowieść o niemal trzytygodniowej podróży po Iranie - kraju, który wydawał się bardziej obcy niż bliski, a zaskoczył nieopisaną gościnnością.
- Kilkanaście dni spędzonych w Iranie, było jak wizyta u dalekiej rodziny. Mahmood, Alireza, Hamid, Negar, Ahmed. To ich historie usłyszycie na slajdowisku – mówią wspólnie Magda i Kuba.
Początek spotkania godz. 18.00
Fragment filmu. "Iran. Portrety z podróży":
21 marca o godzinie 18.00 o swoich przygodach z Bliskiego Wschodu opowie dr Maria Stojkow. Socjolog i podróżnik. Kraje Bliskiego Wschodu fascynują ją od lat, zwiedziła większość z nich. Te zainteresowania znalazły również odzwierciedlenie w pasji naukowej, zatem wiele jej publikacji jest związanych z tym kręgiem kulturowym. Pisała zarówno o arabskich handlarzach, jak i arabskich feministkach.
Bollywood w kinie MUZA
Prawdziwą podróżniczą gratkę przygotowało w swojej ofercie Kino Muza. Bezpłatny pokaz największych hitów wytwórni filmów z Bombaju, to niepowtarzalna okazja do podróży do Indii. Na dużym ekranie zobaczymy największe kinowe przeboje: Serce nie sługa oraz Żyje się tylko raz. Wieczór z Bollywood uzupełniony zostanie o mini kiermasz kulinarny na którym będzie można skosztować hinduskich przysmaków. Przewidziano także warsztat tradycyjnych zdobień dłoni henną. Udział w pokazach filmowych jest bezpłatny.
„Serce nie sługa” to opowieść o miłości. O jej różnych obliczach, o tym, jak nas zmienia, a także o porywającej, niesamowitej podróży, w jaką może nas zabrać. Tym razem będziemy świadkami podróży dwojga bohaterów, Alizeh i Ayaana – podróży przez przyjaźń, cierpienie i miłość, rozstania i powroty.
ADHM TRL POLISH from Bollywood Europa on Vimeo.
Alizeh to niezależna dziewczyna, wciąż przeżywająca rozpad poprzedniego związku. Ayaan to grzeczny chłopak, który nie ma zbyt wiele doświadczenia w związkach ani w rozstaniach, za to marzący o karierze muzycznej. Spotykają się pewnego wieczoru w Nowym Jorku i z miejsca rodzi się między nimi uczucie – pełne radości, złości i miłości do Bollywoodu – które zmieni ich życie na zawsze.
W tej podróży przez życie rozmaite doświadczenia, a także spotykani ludzie, kształtują ich podejście do życia, pasji, miłości, pokrewieństwa dusz. Jak zakończy się historia miłości, która zarówno łączyła, jak i dzieliła bohaterów? Odpowiedź poznacie już wkrótce!
Żyje się tylko raz
Kabir (Abhay Deol) zaręcza się z Nataszą (Kalki Koechlin) po 6 miesiącach znajomości. Po tym wydarzeniu Kabir postanawia wyjechać na „przedłużony” wieczór kawalerski – trzytygodniową podróż z Imraanem (Farhan Akhtar) i Arjunem (Hrithik Roshan), jego dwoma najlepszymi kumplami od czasów szkolnych. Problem jednak jest to, że Arjun ma problem: nie może wziąć wolnego w pracy. Dzięki emocjonalnemu szantażowi i pochlebstwom młodym mężczyznom wreszcie udaje się wyruszyć w podróż.
Swoje wymarzone wakacje zaplanowali już 4 lata wcześniej, zaraz po ukończeniu college’u, ale jak dotąd im się to nie udało. Mieli ruszyć w podróż, w której każdy mógł uprawiać dowolny sport, a pozostałych dwóch musiało w tym uczestniczyć – czy tego chcą, czy nie!
'Zindagi Na Milegi Dobara' - Trailer (Poland) from FilmVillage on Vimeo.
Kabir, Imraan i Arjun spotykają się w Barcelonie i zaczynają przygodę, która nie tylko zbliży ich do siebie, ale też nauczy, jak stawiać czoła swoim lękom, doceniać życie i kochać… lepiej.
Batiki wielkanocne
W marcu w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zrealizowane zostaną także warsztaty artystyczne w tym m.in. z mozaiki kamiennej i batikowego zdobienia pisanek. Zajęcia z mozaiki odbędą się po raz pierwszy i są zapowiedzią całego cyklu, który będzie realizowany w Ośrodku przez Ewę Saczką. Udział w zajęciach jest odpłatny. Koszt 20 zł od osoby.
Pierwsze zajęcia odbędą się 11 marca w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS w godzinach od 09.00 do 11.00.
Specjalnie w ramach cyklu Podróże małe i duże. Natalia Nowacka wraz z Joanną Jaromin zrealizują otwarte warsztaty batikowego zdobienia pisanek. Batik to technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Zajęcia odbędą się dwukrotnie w piątek 10 i 31 marca w godzinach od 16.00 do 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS.
Na obydwa warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne 12 2721511 (Natalia Nowacka).
Muzyczne podróże
Koncertowa odsłona marca to prezentacja muzyczna kapeli Tomka Pawlaka. Utwory w ciekawej i często zaskakującej aranżacji będzie można usłyszeć na scenie kameralnej MOKiS 24 marca (piątek) o godz. 19.00. W repertuarze znajdą się znane i lubiane szlagiery w charakterystycznym folkowym klimacie.
Góralu czy ci nie żal w wykonaniu kapeli ZPiT Ziemia Myślenicka pod kierunkiem Tomasza Pawlaka
Szkice z podróży
Szkice z podróży to tytuł najnowszej ekspozycji w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sport. Zbiór grafik i rysunków autorstwa Krzysztofa Marciniaka zostanie zaprezentowany w holu wystawienniczym MOKiS. Wystawę będzie można oglądać już od pierwszego tygodnia marca. Ekspozycja potrwa do połowy kwietnia 2017.
Krzysztof Marciniak ukończył studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w 2008 roku w pracowniach Rysunku prof. J. Gaja i Miedziorytu prof. S. Wejmana. W latach 2008/09 asystent na macierzystej uczelni, a od 2008 doktorant na Wydziale Grafiki. Doktorat obronił w pracowni rysunku pod kierunkiem prof. ASP Joanny Kaiser-Plaskowska. W swojej twórczości korzystał z wielu technik: rysunku, grafiki, malarstwa, kolażu. Tworzył również obiekty, książki artystyczne i szkicowniki. Mieszkał i pracował w Dobczycach, Krakowie i Heidelbergu.
4/02
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.