Dzień kobiet w stylu PRL ze sztuką kochania
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na Dzień Kobiet w stylu PRL. Impreza, której pomysłodawcami są Ewka Wincenciak-Walas i Grzegorz Podlasek odbędzie się 10 marca o godzinie 18.30 w MOKiS.
W programie Dnia Kobiet w stylu PRL m.in. występ grupy Kabaret „Czyli Show”, pokaz taneczny grupy JDC Andrzeja Starowicza. Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej z Wiśniowej oraz loteria z nagrodami. Po części artystycznej przewidziano babskie pogaduchy przy muzyce, którym towarzyszyć będzie DJ Napoleon.
- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pomysłodawców imprezy oraz wsparciu finansowym Gminy Myślenice udział w imprezie jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkie Panie. Organizatorzy postarali się o ciekawe atrakcję. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOKiS – przekonuje Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.
Dla wszystkich uczestników Dnia Kobieta, ale nie tylko kino MUZA przygotowało także pokaz filmu Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej. Głośną polską produkcję filmową będzie można 10 marca zobaczyć przed wydarzeniami z okazji dnia kobiet o godz. 15.30, a także zaraz po ich zakończeniu o godzinie 20.30. Bilety na seans dostępne są w sprzedaży w kasie MOKiS. Szczegóły na www.mokis.myslenice.pl.
- Chyba żadna inna kobieta nie jest tak mocnym i wyrazistym symbolem PRL. Fabularna wersja życia i pracy Michaliny Wisłockiej doskonale pasuje do dnia kobiet w stylu PRL, dlatego zachęcam wszystkich do połączenia tych dwóch wydarzeń i uzupełnienie święta kobiet o… romantyczny wieczór w kinie MUZA – mówi Piotr Szewczyk.
Zwiastun filmu Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej.
Filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. Losy Michaliny Wisłockiej (1921-2005) śledzimy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”.
Lata 40., powojenna Polska, Michalina kończy właśnie studia medyczne. Pochłonięta przez naukę rozpoczyna swoją przygodę z medycyną. W tym samym czasie jej życie osobiste przybiera zupełnie niespodziewany kierunek. Po wojnie spotyka swoją najlepszą przyjaciółkę z młodości, Wandę. Postanawiają zamieszkać razem, wraz z mężem Michaliny, Stachem. Ich relacja z dnia na dzień coraz bardziej się zacieśnia. Z tego nieoczywistego związku trójki ludzi, na świat przychodzi dwójka dzieci: Krysia i Krzyś. Z pozoru szczęśliwe rodzinne życie powoli zaczyna się kruszyć, emocje biorą górę, a drogi Wandy, Stacha i Michaliny rozchodzą się w trzech różnych kierunkach.
Lata 50. Stalinowska Polska. Michalina Wisłocka, lekarka ginekolog zdobywa coraz większe doświadczenie w pracy z pacjentami. Podejmuje też pierwszą próbę edukacji seksualnej polskiego społeczeństwa, co w obecnych czasach jest bardzo trudnym wyzwaniem. Latem Michalina wyjeżdża do Lubniewic, gdzie w ośrodku wczasowym sprawuje pieczę nad kuracjuszami. Tam właśnie poznaje Jurka, mężczyznę który na zawsze pozostanie w jej sercu. To właśnie Jurek pokazuje Michalinie, co oznacza prawdziwa miłość, dzięki niemu również Michalina przeżywa pierwszy orgazm. Romans z Jurkiem otwiera Michalinie oczy na miłość, seks oraz powiązaną z nimi intymność. Jurek jako pierwszy namawia Michalinę do napisania książki, która pomogłaby zrozumieć ludziom, że kluczem do udanego związku i życia intymnego jest przede wszystkim zrozumienie potrzeb drugiej osoby.
Lata 70., Polska Rzeczpospolita Ludowa. Michalina Wisłocka jest już uznaną lekarką, do której gabinetu ustawiają się kolejki pacjentek. Michalina pomaga im poznać własne ciało oraz rozwiązywać problemy z brakiem zrozumienia w związkach. Na jej życiowej drodze pojawia się Tereska, młoda redaktorka, która ponownie namawia Michalinę do wydania książki. Razem podejmują ciężką próbę walki z partyjnymi dygnitarzami oraz cenzurą, aby „Sztuka kochania” ujrzała światło dzienne. Poradnik przez lata blokowany jest przez Komitet Centralny, jednak dzięki interwencji pacjentek Wisłockiej oraz jej wytrwałości w dążeniu do celu, w końcu zostaje wydany w 1976 roku. „Sztuka kochania” wyprzedaje się w zaskakującym tempie, stając się absolutnym bestsellerem.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.