Miasto

Myślenice: Jak skorzystać z budżetu obywatelskiego, ile i na co można wydać?

Myślenice: Jak skorzystać z budżetu obywatelskiego, ile i na co można wydać?

 

Aby zgłosić projekt w danej dzielnicy czy miejscowości potrzebna będzie lista poparcia zawierająca min. 20 podpisów mieszkańców danej miejscowości czy dzielnicy, którzy ukończyli 16 lat

Budżet obywatelski to „wydzielona” część budżetu miasta, o przeznaczeniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez: zgłaszanie pomysłów, a następnie – w drodze głosowania – wyrażenia opinii społecznej w stosunku do tych propozycji, które nie tylko mają szansę, lecz nade wszystko gwarancję, na ich realizację.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Radni uchwalili regulamin budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że już od tego roku mieszkańcy będą mieli realny wpływ na inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w poszczególnych dzielnicach miasta, czy na terenach wiejskich. Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Macieja Ostrowskiego na pierwszą edycję budżetu zostanie przeznaczona kwota 15 złotych na mieszkańca, co stanowi kwotę blisko 700 tysięcy złotych, która rozdysponowana będzie na miasto i tereny wiejskie.
Dodatkowo tereny wiejskie będą miały swój własny budżet na zadania sołeckie a miasto dodatkowe środki na tzw. projekt ogólnomiejski w wysokości około 140 tysięcy złotych.

- W ramach budżetu można realizować projekty należące do zadań własnych gminy, spełniające kryterium ogólnodostępności. Nie mogą być to projekty komercyjne i realizowane tylko w części – np. projekt architektoniczny. Zadania o charakterze inwestycyjnym mogą być realizowane tylko na gruntach gminnych – tłumaczą urzędnicy.

Dwa okręgi w mieście

Zgodnie z regulaminem miasto podzielone zostanie na dwa okręgi.

Pierwszy z nich to: osiedle – 1000-lecia, Bergela, Dąbrowskiego, Fijałkowskiego, Jana Sobieskiego, Jordana, Kilińskiego, Klakurki, Kniaziewicza, Królowej Jadwigi, Legionów, 3 Maja, Ogrodowa, Osiedle 1000-lecia 1-34, Pardyaka, Poniatowskiego, Ppłk Jana Dunin Brzezińskiego, Sienkiewicza, Sikorskiego, Skargi, Solidarności, Średniawskiego, Tarnówka, Traugutta, Wybickiego.

Drugi z okręgów obejmuje ulice: Armii Krajowej, Asnyka, Broniewskiego, Bukowa, Daszyńskiego, Długosza, Drogowców, Galla Anonima, Gałczyńskiego, Generała Bema, Generała Maczka, Generała Okulickiego, Górna, Jagiellońska, Joselewicza, Jodłowa, Kasprowicza, Kazimierza Wielkiego, Konopnickiej, Kopernika, Kościuszki, Kraszewskiego, Krótka, Kwiatowa, Leśna, Lipowa, Łąkowa, Malinowa, Marszałka Piłsudskiego, Matejki, Mickiewicza, Modrzewiowa, Mostowa, Niepodległości, Orkana, Orzeszkowej, Parkowa, Partyzantów, Piastów, Przemysłowa, Przerwy-Tetmajera, Reja, Reymonta, Rynek, Rzemieślnicza, Senatorska, Słoneczna, Słowackiego, Solskiego, Sosnowa, Spacerowa, Spokojna, Spytka Jordana, Stefana Batorego, Stroma, Szkolna, Szpitalna, Ujejskiego, Wczasowa, Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Źródlana, Zacisze, Zamkowa, Zdrojowa, Zielona, Żeromskiego, Żwirki i Wigury, Rykały, Cegielskiego, Burmistrza Marka.

Na wsiach budżet zależny od liczby mieszkańców

Każda miejscowość na terenach wiejskich będzie dysponowała własnym budżetem, którego wysokość uzależniona będzie od liczby mieszkańców. Dwie największe miejscowości Jawornik i Głogoczów otrzymają nie więcej niż 40 tysięcy rocznie. Reszta trafi do najmniejszych sołectw tj– Chełmu i Buliny.
Wiosną zostanie przeprowadzona akcja informacyjna dotycząca założeń myślenickiego budżetu obywatelskiego. Odbędą się także otwarte spotkania z mieszkańcami zarówno miasta jak i terenów wiejskich.

Aby zgłosić projekt w danej dzielnicy czy miejscowości potrzebna będzie lista poparcia zawierająca min. 20 podpisów zameldowanych mieszkańców danej miejscowości czy dzielnicy, którzy ukończyli 16 lat. Zadania będą mogły być zgłaszane drogą elektroniczną oraz w formie papierowej. Lista zadań zostanie opublikowana na stronie internetowej miasta.

Tuż po wakacjach odbędzie się publiczne głosowanie zaproponowanych projektów. O tym, które zadania będą realizowane w 2018 roku dowiemy się z początkiem października. Głosować może każdy zameldowany mieszkaniec danej dzielnicy/miasta, który ukończył 16 lat. Każdy będzie mógł oddać w sumie dwa głosy – jeden, na projekt realizowany w swojej dzielnicy czy miejscowości, raz jeden głos na tzw. projekt ogólnomiejski.

Komentarze (1)

  • Jan Dhampir Kowalski 19 kwi 2017

    Państwo pozwolą, że opowiem wam anegdotę. Jest to anegdota z życia tysięcy lokalnych społeczności w Polsce, a jej tytuł brzmi "To nie moja robota".

    Jest to historia czterech ludzi o imionach Wszyscy, Ktoś, Każdy i Nikt. Pewnego razu była ważna robota do wykonania i Wszyscy byli pewni, że Ktoś ją wykona. Każdy mógł ją wykonać, ale Nikt tego nie zrobił. Ktoś się wkurzył, bo to była robota dla Wszystkich. Wszyscy myśleli, że Każdy może ją wykonać, ale Nikt nie zdawał sobie sprawy, że Wszyscy mogą tak ważną robotę olać. Skończyło się na tym, że Wszyscy stwierdzili, że winny jest Ktoś podczas kiedy Nikt nie zrobił tego co mógł zrobić Każdy.

    Ta robota do wykonania to zagospodarowanie budżetu obywatelskiego.

    6 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...