Miasto

Myślenice: Gorąco? Co powiecie na kurtyny wodne?

Myślenice: Gorąco? Co powiecie na kurtyny wodne?

Kurtyny wodne na Rynku, Osiedlu Tysiąclecia i na Zarabiu to najnowszy pomysł jednego z radnych. Co powiecie na taki sposób walki z upałami?

Kurtyny wodne to jedno z rozwiązań po jakie miasta sięgają w walce z upałami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na ten tydzień wydał trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed upałami. Dzisiaj temperatura miejscami w Małopolsce może sięgać nawet 37°C.

Radny Mateusz Suder wystąpił do burmistrza z propozycją zakupu kurtyn wodnych, które według niego mogłyby znaleźć się w Rynku, na Osiedlu Tysiąclecia (radny proponuje ogródek) i na Zarabiu (plac koło mostu lub nad Jazem).

Czy w Myślenicach podczas upałów powinny działać kurtyny wodne?

 • TAK TAK 84%
 • NIE NIE 16%
 • Głosów: 1331

Powiązane tematy

Komentarze

 • 1 sie 2017

  Ok, tylko oby nie było jak we Włoszech, że woda pitna będzie dozowana.

  30 14 Odpowiedz
 • mirek@ 1 sie 2017

  ta woda tez bedzie opodatkowana?

  36 8 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  Nim rozłożą kurtynę wodną upałów już nie będzie. O takich sprawach powinno się mówić przed latem. Radni jak widać, też nie myślą. A jeszcze głosowanie o tym TAK/NIE. Tu się działa w ciągu 24h, są albo nie i koniec. A wiadomo, że ludziom czy nawet zwierzętom to się przyda. A tym na NIE widocznie upały Afrykańskie nie są obce. Pozdrawiam.

  82 10 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  ile za kubika z kurtyny 10 ojro

  12 26 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  Witam , lokalne jednostki OSP posiadają kurtyny wodne do celów pożarniczych ale bez większego wysiłku i wkładu finansowego można je użyć do w/w celów. Jedyny koszt jaki trzeba ponieś to za wodę użytą z hydrantu sieci miejskiej. Dużą frajdę miały by dzieci przebywające na osiedlu czy Zarabiu . Osoby potrzebujące trochę orzeźwienia w nagrzanym rynku tęż były by zadowolone. Nie wiem jak by to widział sanepid. Życzę wszystkim podjęcia szybkich i skutecznych działań w tym kierunku, strażacy na pewno nie odmówią, pozdrawiam

  47 15 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  Duzo korzystniejsze byłoby utworzenie kąpieliska na Zarabiu. Przez prace budowlane dróg nasza rodzima rzeka ucierpiała najbardziej. Kto pamięta czasy kiedy z całą rodziną szło sie w letnie dni szło sie popływac nad rabę. Teraz to nie ma nawet gdzie popływac bo rzeka płytka di kostek, jedynie na niewielkim odcinku na nowym jazie da sie bardziej zanurzyc. Zarabie traci na atrakcyjności , i nie pomoze to budowa parku liniowego czy kolejnego toru dla gokartów. Myślenicom najbardziej przydałoby sie kąpielisko z prawdziwego zdarzenia z plażą. Niestety nasze Zarabie upada niestety, a mogłoby by byc inaczej. A wy co myślicie? Kurtyna wodna czy kąpielisko , co byłoby lepsze?

  59 62 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  Co do lokalizacji gdyby jedna pomysł kurtyn wodnych przeszedł to uważam że ogródek czyli plac zabaw na osiedlu odpada. Sam plac zabaw nie jest za duży, wyodrębnienie miejsca pod kurtyny wodne też zajmie trochę terenu, a odbędzie się to kosztem karuzeli, zjeźdzalni itp. Czy warto zabierać kilka tych atrakcji dzieciakom na rzecz sezonowej atrakcji, użytecznej tylko w lecie. Plac zabaw trzeba odnowić, dać bezpieczną nawierzchnię, dołożyć jakieś nowe zjeżdzalnie , hustawki czy karuzelę. Plac zabaw też jest jedynym miejscem na osiedlu gdzie można znaleźć odrobinę cienia, bo na tym drugim bardzo fajnym zresztą niestety brakuje cienia, w upały tam nie da się przebywać, jakieś drzewka by się tam sprzydały, ale za nim by urosły to tez trochę czasu musiało by minąć. I koniecznie jeszcze jeden żłobek by sie sprzydał w Myślenicach, jedna taka placówka to stanowczo za mało.

  16 64 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  Zanim pomyślą upały się skończą

  61 3 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  Radni nie mają ważniejszych spraw na głowie?

  35 19 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 1 sie 2017

  to czasem nie ten sam radny od wyliczania strat wody? http://miasto-info.pl/myslenice/11428,posel-i-radni-pis-odpowiadaja-na-wystapienie-burmistrza.html jak widac tematyka wodna ciagle mu bliska. chociaz takie kurtyny kto wie moze i dobry pomysl, ale od lat mysleniczanie chlodzili sie w rabie

  42 13 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  Dla mnie to bez sensu. Jak ludziom jest goraco to niech idą nad rabe, lub wziąść zimną kąpiel w domu. Lepiej wydać pieniądze na coś bardziej sensowniejszego niż to. No ale to nie moje pieniądze nie moja sprawa tylko ich. A i potem niech sie nie dziwią ze nie ma pieniędzy na remonty ulic, chodników czy czegoś innego. Wyraziłam swoje zdanie, dziękuję i do widzenia. ????

  20 35 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   1 sie 2017

   Przecież to Twoje pieniądze z podatków.

   obywatel napisał/a:

   Duzo korzystniejsze byłoby utworzenie kąpieliska na Zarabiu. Przez prace budowlane dróg nasza rodzima rzeka ucierpiała najbardziej. Kto pamięta czasy kiedy z całą rodziną szło sie w letnie dni szło sie popływac nad rabę. Teraz to nie ma nawet gdzie popływac bo rzeka płytka di kostek, jedynie na niewielkim odcinku na nowym jazie da sie bardziej zanurzyc. Zarabie traci na atrakcyjności , i nie pomoze to budowa parku liniowego czy kolejnego toru dla gokartów. Myślenicom najbardziej przydałoby sie kąpielisko z prawdziwego zdarzenia z plażą. Niestety nasze Zarabie upada niestety, a mogłoby by byc inaczej. A wy co myślicie? Kurtyna wodna czy kąpielisko , co byłoby lepsze?

   Rzeka cierpi, przede wszystkim przez:

   - zwiększone osiedlanie się w dolinie Raby. 30 lat temu mieszkało w jej dolinie dużo mniej ludzi, a oni powodują pobór wody, np. z własnych studni, które zabierają wodę Rzece.

   - wycinanie lasów w jej dorzeczu, wszakże każdy Janusz mający kawałek lasu go mógł wyciąć, często nielegalnie nie sadzać nowych drzew. Jako dziecko pamietam jak sąsiedzi robili grandy i tylko się mówiło "ten Kowalski ciągnął drzewo z lasu i scharatal drogę".

   Drzewa trzymają wodę, która potem stopniowo oddają rzece.

   - zmiana klimatu w Polsce, SE Polski ma postępujący kontynentalizm klimatu. Średnia opadów jest nadal duża, ale są one nawalne, a przez wymienione wyżej czynniki nie ma retencji w dorzeczu Raby.

   Rzeka wysycha i robi się z niej ściek, No chyba ze przychodzi taki rok jak 2010, 2014 gdzie przez zmniejszona ilość drzew i zabudowane dorzecze, rzeka przyjmuje cała wodę.

   Pomysł z kurtynami jest pomysłem debilnym. Marnotrawstwo wody. Lepiej byłoby rozdawać wodę do picia ludziom. A za pieniądze na kurtyny wodne kupić kredy do szkoły, żeby się rodzice nie musieli składać jak w pewnym liceum swego czasu...

   41 14 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  Kurtyna na godzinę zużywa min. 200 litrów wody.
  Przy 8h pracy zużycie wody wynosi 1600 litrów wody.
  Przy założeniu 3 kurtyn, zużyją one dziennie minimum 4800 litrów wody.
  Przy 10 dniach korzystania z 3ch kurtyn zużyjemy 48 000 litrów wody.
  Daje nam to 50 m3 wody.
  50 x 3,69 netto = 184,50 zł netto.

  Koszt 3 kurtyn to min. 4 000 zł netto = 12 000 zł. netto
  Koszt montażu i demontażu oraz transportu to 1500 zł netto.

  Całość kosztów oscylować może w granicach 13 684,5 zł netto (brutto ok 16 831,94zł.).
  Jeśli kurtyny zostanie zamówione jutro, czas realizacji zamówienia zakładam że to minimum 7 dni. Czyli akurat, kiedy upały będą się już kończyć.
  Pytanie czy gra jest warta świeczki ?

  Czy pomysłodawca radny S. nie wykorzysta za chwilę zakupu do :
  a.) Oskarżenia Pana Burmistrza o niegospodarność ?
  b.) Przypominam, że radny S. wypominał na konferencji straty wody w wodociągach (zresztą nieprawdziwie zawyżając koszty produkcji wody). Cóż - rozumiem, brak wiedzy ekonomicznej o tym jak straty należy liczyć. Swoim działaniem radny straty te potęguje. Dobrze, aby się wreszcie zdecydował.

  Moja opinia:
  Te 17 000 zł wolę wydać na pomoc dla osób potrzebujących (chorych lub w dojrzałym wieku). Takich osób jest wokół nas mnóstwo.

  Radny proponuje nam niegospodarne rozwiązanie polegające na zakupie kurtyn.
  Jeśli tak radny S. dba o interesy mieszkańców Myślenic to biada nam.
  Kurtyny można wypożyczyć z OSP lub PSP. Koszty mocno zredukujemy. Po co niepotrzebnie wydawać kasę na zakup czegoś, czego nie potrzebujemy. Łatwo wydaje się publiczne środki, a dookoła tyle jest osób potrzebujących !

  49 17 Odpowiedz
 • 1 sie 2017

  17 tys zł w budżecie miasta to tak jak 17 groszy w Twojej kieszeni, zobacz do budżet gminy ile ośrodek pomocy wydaje rocznie na wsparcie dla osób potrzebujących. Niestety mimo tych milionów biednych wciąż jest dużo i 17 tysięcy zł tego nie zmieni. 17 tysięcy zł nie wpłynie też na wynik MZWiK tam też co roku brakuje milionów.
  Co do kurtyn wodnych widziałem taką w sobotę ale w Gdańsku na jarmarku św. Dominika. Duża frajda dla dzieci a upały nad morzem są znacznie niższe niż w Myślenicach. Sam jak miałbym kilka lat mniej (albo więcej) to skorzystałbym z takiej ochłody.

  16 31 Odpowiedz
  • 1 sie 2017

   Nie pomagajmy, bo chorzy będą i tak chorować?!
   Nie wspieramy biednych bo oni biednymi zostaną?!
   17 000 i tak im nie pomoże ?
   Za to Ty będziesz miał prysznic przez 10 dni!
   MASZ SUMIENIE?

   To samo powiesz chorym prosto w oczy?

   33 16 Odpowiedz
 • 2 sie 2017

  Lukasz ilu chorym dziś pomogłeś, ale prywatnie (bo być może pracujesz w służbie zdrowia choć tam czasem trudniej o pomoc niż gdzie indziej). Jeśli mówisz, że trzeba komuś pomóc to zrób to a nie mów.

  11 23 Odpowiedz
  • 2 sie 2017

   To nie jest temat o mnie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to napisz do mnie na priv. Możemy spotkać się na kawie i porozmawiać. Opowiem Ci co robię.

   Nawiązując do Twojego ostatniego zdania jako mieszkaniec Myślenic i osoba płacąc tu podatki chyba mogę wypowiedzieć się w temacie?

   17 000 zł wolę przeznaczyć dla potrzebujących i chorych niż na prysznic publiczny na Rynku i PR pewnego radnego nawolujacego do marnowania wody a wytykajacego to właśnie marnowanie pewnemu publicznemu zakładowi.

   Kompromitacja radnego. Niech się wreszcie radny zdecyduje.

   18 14 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 sie 2017

  Żyjemy w klimacie, gdzie latem po zsumowaniu upałów jest 10 dni. Według mnie jest to zbędny wydatek. Myślenice są małym miasteczkiem, ludzie w takie dni powinni unikać wystaw w pełnym słońcu i raczej unikać wychodzić na miasto w godzinach południowych (o ile nie muszą). Gdyby nasze lato trwało długo i codziennie byłyby upały po +30 stopni kurtyny miałyby rację bytu. Może na Rynku i Osiedlu tak, ale na Zarabiu? Osoby wypoczywające na Zarabiu mogą schłodzić się w Rabie (pomijam kwestie czystości) lub odkrytego basenu. Ponadto kurtyny są dla osób, które poruszają się pieszo. Dużo ludzi jeździ autami. Myślę, że największe zainteresowanie byłoby u dzieci i młodzieży ze względu na coś nowego i może osoby starsze (chociaż nie znam ani jednej osoby w podeszłym wieku, która odważyłaby się wyjść do miasta po zakupy, na spacer w takim skwarze. Takie osoby wolą zostać w domu lub wstać o 6, aby do 8 wrócić do domu zanim zacznie być na prawdę gorąco). Turystów brak - w porównaniu z Krakowem przy Galerii gdzie dziennie przewijają się setki tysięcy ludzi.
  Tak samo nie mają sensu piece do ogrzewania się w zimie - trzaskające mrozy zdarzają się bardzo rzadko i trwają kilka dni - dygresja. Według mnie wydatek zbędny. "Fajny bajer" ale jestem na nie.

  28 8 Odpowiedz
 • 2 sie 2017

  Nie wiem skąd tyle minusów odnośnie mojego sprzeciwu utworzenia kurtyn na placu zabaw na osiedlu. Zabierać dzieciom trochę terenu aby wstawić coś co ma tylko sezonową rację bytu i to jeszcze nie na każdy dzień wakacji do wykorzystania, nasze polskie lato jest takie jakie jest, to nie Karaiby. Wierzcie mi że nie każda mama będzie skakać z radości gdy po każdym wyjściu na ogródek pociecha będzie cała mokra, nie każdy nosi ubrania na przebranie, a jak dziecko pogoni w takich mokrych ciuszkach, a nie daj boże większy wiatr zawieje lub gdy nagle zrobi się chłodno o zapalenie płuc czy zapalenie oskrzeli nie trudno, a potem się zastanawiamy skąd tyle dzieci błąka się po szpitalach lub choruje w domu. Lokalizacja kurtyn na ogródku to zły pomysł, widzę że coś tam już zaczęli kopać - jedneń dzień pokopali i robota czeka, nie wiadomo do kiedy i też nie wiadomo co tam zrobią, miejmy nadzieje że nie pod kurtyny. Udoskonalcie plac zabaw, bo pozostawia on wiele do życzenia jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszych pociech, ale w inny sposób, aniżeli jakże cudowna kurtyna wodna

  9 26 Odpowiedz
 • 2 sie 2017

  przede wszystkim marnowanie wody... to nie powinno mieć miejsca w 21 wieku, w kraju,który nie jest zasobny w słodką wodę...

  15 11 Odpowiedz
 • 6 sie 2017

  Będzie okazja do podniesienia cen za wodę, "no bo przecież mieliście prysznic i ktoś za to musi zapłacić"

  7 Odpowiedz
 • 11 cze 2019

  Kurtyny świetny pomysł będą się bezdomni myć w nich???? już lepiej postawić bezpłatna wodę do picia dla ludzi w takie upały. Ciekawe też będzie jakim kosztem to niby miało być ????

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...