Okolice

Węże: Jak rozpoznawać najbardziej popularne gatunki?

Węże: Jak rozpoznawać najbardziej popularne gatunki?

 

W Polsce występuje pięć gatunków węży: gniewosz plamisty, zaskrońce - zwyczajny i rybołów, żmija zygzakowata oraz wąż Eskulapa

Z wężami mylona jest też beznoga, mała (do 20 cm) jaszczurka - padalec zwyczajny. Jednak w domowych terrariach można znaleźć również żółwie, jadowite węże, jaszczurki, a nawet krokodyle.

Strażacy z naszego powiatu pomagają w różnych sytuacjach, gaszą pożar, usuwają skutki wypadków, udzielają pierwszej pomocy. Coraz częściej wzywani są do interwencji usuwania z posesji węży.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce zostały zorganizowane nietypowe warsztatach ratowniczo-przyrodnicze, które przeprowadził Mariusz Kędryna hodowca węży i krokodyli. Zajęcia miały na celu zobrazowanie, jak strażak ma postępować w sytuacjach wezwania do tego rodzaju interwencji, gdy zagrożenie stwarzają tego typu zwierzęta, jak rozpoznawać najbardziej popularne gatunki, jak je łapać i bezpiecznie przewozić.

Z ramienia Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach w warsztatach uczestniczył mł. asp. Sławomir Szczeciński oraz asp.sztab. Marian Rokosz.

Komentarze (7)

 • 8 sie 2017

  Najbardziej potrzebne jest szkolenie z zakresu łapania krokodyli . W rabie jest ich mnóstwo i strażacy codziennie borykają się ich łapaniem . Ile krokodyli w ostatniej dekadzie złapali ?

  27 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 sie 2017

  Jak dla mnie tytuł artykułu Węże jak rozpoznać..... A tu informacja o wyjeździe strażaków na szkolenie. Warto może było pokazać fotki tych wszystkich węży lub zmienić tytuł.

  24 2 Odpowiedz

Zobacz więcej