Okolice

Jawornik: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zbuduje tu węzeł drogowy?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaakceptowała rozwiązanie budowy bezkolizyjnego węzła w Jaworniku likwidującego trzy niebezpieczne lewoskręty na Zakopiance

Nowy węzeł obsłuży także drogę wojewódzką w kierunku Bielska Białej oraz strefę przemysłową Jawornik/Polanka, w której aktualnie pracuje około 1200 osób.

Projekt zyskał akceptację Marszałka Województwa Małopolskiego, który zadeklarował wsparcie finansowe w wysokości 50%.

W tym tygodniu z inicjatywy posła Jarosława Szlachetki odbyło się spotkanie przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podczas którego GDDKiA postanowiła realizować i sfinansować tę inwestycję.

Burmistrz Maciej Ostrowski przedstawił dyrektorowi Tomaszowi Pałasińskiemu uzgodniony z właścicielami gruntów projekt budowlany likwidujący trzy niebezpieczne lewoskręty na Zakopiance oraz deklarację Marszałka Województwa Małopolskiego co do finansowania inwestycji w 50%.

- Cieszę się, że problem przejazdów przez Zakopiankę został dostrzeżony i GDDKiA wygospodaruje środki na realizację tej ważnej inwestycji. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się rozwiązać problem kolejnych miejscowości położonych przy tej drodze – komentuje burmistrz Maciej Ostrowski.

Projekt został przekazany do konsultacji GDDKiA.

Komentarze

 • 11 sie 2017

  Inwestycja bardzo potrzebna. Dla bezpieczeństwa mieszkańców, dla rozwoju strefy przemysłowej w Jaworniku, dla podróżujących zakopianką, dla wszystkich

  Liczę że inicjatorzy projektu doprowadzą do jego pełnego zakończenia. Można się spierać jak taki projekt zrobić ponieważ ja osobiście byłbym za koncepcją by zakopiankę puścić górą na wiadukcie tak jak jest Myślenicach ale to kwestia dyskusji.

  Jedno mnie zastanawia. Po co była budowana kładka dla pieszych skoro gołym okiem widać że to miejsce potrzebowało kompleksowego rozwiązania?

  90 2 Odpowiedz
 • Niebieskooka 11 sie 2017

  Czy ja wiem czy potrzebna? Wystarczy że kierowcy nauczą się że zakopianka to nie autostrada, i wtedy nie trzeba kładek i węzłów.

  9 125 Odpowiedz
  • Johann Gambolputty... Z Ulm. 11 sie 2017

   Niestety, jesteśmy (Polacy) bardziej oporni na zmianę nawyków niż przysłowiowy diabeł na święconą wodę. Przykładem są debile, zwani potocznie szeryfami drogowymi. Jakimś cudem, potrafimy dostosować się do kultury jazdy na zachodzie, ale po przekroczeniu granicy wracają najgorsze nawyki.
   Węzeł jest bardzo dobrym pomysłem.

   50 3 Odpowiedz
  • 11 sie 2017

   kto się porusza w obrębie wspomnianego terenu, wie, że Jawornik czeka na realizacje tego projektu jak na zbawienie!! nie mówiąc już o planach (i dzięki temu zablokowanych działkach pod "drogę która kiedyś ma być" od lat 80tych) Brawo! wreszcie!

   31 2 Odpowiedz
 • 11 sie 2017

  Przy obecnym natężeniu ruchu na zakopiance skręt z zakopianki na Jawornik, z Jawornika na Krakow, albo do i ze strefy przemysłowej jest conajmniej trudne. Często widzę też jak TIRy mają problemy z wjazdem na zakopiankę. Dodatkowo często lewy pas zakopianki na Kraków jest zablokowany ponieważ 3 pas służący do skrętu na Jawornik jest w pełni zajęty.

  To miejsce jest bardzo niebezpieczne.

  67 2 Odpowiedz
 • 11 sie 2017

  inwestycja ta jest potrzebna na gwałt, poza strefą przemysłową nie można zapomnieć, że w Jaworniku mieszkają też ludzie, poruszanie się w obrębie zakopianki zwłaszcza teraz przy takim natężeniu ruchu nie podnosi bezpieczeństwa. oby udało się to jak najszybciej, warto również pomyśleć (odpowiednio wcześniej tak by GDDKiA znalazła środki) o ekranach wygłuszających, których do tej pory niestety nie udało się zrealizować

  36 3 Odpowiedz
 • 11 sie 2017

  Brawo Panie Burmistrzu. Tak się załatwia sprawy dla mieszkańców. Niech się Szlachetka uczy, a nie podkleja kolejny raz pod nie swoje zasługi. Niech załatwi węzeł w Głogoczowie, a nie buduje te nikomu nie potrzebne kładki.

  38 48 Odpowiedz
 • 11 sie 2017

  To ten węzeł będzie zaraz koło kładki czy będzie przesunięty w stronę Krakowa ?

  8 Odpowiedz
  • Marek 11 sie 2017

   Ponizej, w dolince pomiedzy starymi przystankami a kladka.

   9 Odpowiedz
   • 11 sie 2017

    Czyli domy które są przy dzisiejszym węźle zostają na miejscu ?

    bo widzę ze tam się coś buduje i byłby paradoks jeżeli by ktoś się tam budował a za 3 lata musiałby się wynieść z powodu budowy drogi

    6 Odpowiedz
    • 11 sie 2017

     oczywiście, że zostają, na tych planach to widać, węzeł będzie blisko domów, ale strefa domów, strefa ruchu i strefa przemysłowa pomieszczą się koło siebie :)

     7 Odpowiedz
 • adzygmunt 12 sie 2017

  Nie zazdroszczę tym co będą mieszkać w NOWYM DOMU w środku czy obok węzła!!!
  Skrzyżowanie tego rodzaju to dobry pomysł, ważne by był szybko zrealizowany. Znając tempo budowy mostu nad zakopianką do Polanki to brodę będę miał siwą jak gołąbek O ile będzie jeszcze na tym świecie!

  17 2 Odpowiedz
 • Marek 12 sie 2017

  Tam i tak jest glosno /zakopianka swoje robi/ wiec.... Nowych domow w sasiedztwie nikt nie buduje. Sam mieszkam niedaleko miejsca gdzie nowa droga bedzie laczyc sie z 955 na Sulkowice i IMHO na takie rozwiazanie okolica czeka jak na zbawienie ;)

  8 1 Odpowiedz
 • 12 sie 2017

  nareszcie coś dobrego pomyśleli. popieram inwestycje;

  7 3 Odpowiedz
 • 12 sie 2017

  Wreszcie modły do naszej figury i wiara w posłów naszych i naszego wodza Jarosława przyniosła oczekiwany skutek DZIEKUJEMY

  9 12 Odpowiedz
 • 13 sie 2017

  Idą wybory zaczynaja obiecanki polityczne

  8 7 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 13 sie 2017

  Z tym węzłem to jeszcze ujdzie,ale burmistrz chce żeby tramwaj ???? do Myślenic z Krakowa jeździł.To dopiero jest paranoja. Przed samymi wyborami lotnisko nam obieca no i oczywiście zalew dobczycki pełen atrakcji.

  5 9 Odpowiedz
 • 13 sie 2017

  kurcze, jak bym tego nie ogladal i jak sie nie wpatrywal w to zdjecie, to nie widze zjazdu od strony Krakowa na Sulkowice.

  1 Odpowiedz
  • Mariusz 13 sie 2017

   Zjazd w stronę Sułkowic będzie w tym miejscu, co obecnie. Tak samo od Sułkowic w stronę Myślenic. Dodany zostanie pas wyłączeniowy z zakopianki.

   1 2 Odpowiedz
 • 15 sie 2017

  Inwestycja bardzo potrzebna. Moim zdaniem powinna powstać już dawno, przed wybudowaniem kładki, która w zasadzie mogłaby nie powstać wcale. Ruch pieszych i samochodów dałoby się zorganizować na jednym wiadukcie.
  Równie ważna jest przebudowa skrzyżowania "nad miastem" przy stacji paliw. Sygnalizacja świetlna kiepsko się tu sprawdza (dużą ilość kolizji i wypadków, korki). Projektując podobne rozwiązanie do tego w Jaworniku należy uwzględnić wariant ze zmianą przebiegu dw 967 z Łapczycy tak, żeby z Borzęty nie schodziła do Myślenic, tylko koło ZUO (wysypiska) grzbietem kierowała się w stronę cmentarza na polance, nadajnika gsm i dochodziła do planowanego bezkolizyjnego węzła.

  3 1 Odpowiedz
  • Mariusz 15 sie 2017

   Wiesz że to niegłupi pomysł? Sam myślałem nad takim rozwiązaniem. Odciąży się wtedy ulicę Słowackiego, na której już dziś jest duży ruch. Właśnie w okolicach Tarnówki samochody jadące od strony Dobczyc wjeżdżałyby na zakopiankę.

   3 2 Odpowiedz
 • 16 sie 2017

  Ciekawe czy na ten węzeł drogowy będziemy tak długo czekać jak na Beskidzką Drogę Integracyjną????

  1 1 Odpowiedz
 • 19 sie 2017

  Właśnie ostatnio rozamawiałam z mężem i mowiliśmy że tam to by się jakieś światła przydały bo katastrofa jest przejechać z myślenic na jawornik ;/ Tak że inwestycja jak najbardziej trafiona !! :)

  1 1 Odpowiedz
 • 3 wrz 2017

  Był projekt by obecną Zakopiankę na odcinku do Myślenic, zastąpić nową, od węzła Kraków Wschód (niedawno otwarte przejście przez Wisłę) a wchodzące na obecną Zakopiankę w Myślenicach przed wiaduktem z Polanki. Była nawet wstępna rezerwacja terenów pod tą inwestycję.

  A w latach 90 -tych proponowano w ogóle zmienić trasę Zakopianki tak, że omijała by Myślenice i dolinę Raby, szła by od wschodu powiatu myślenickiego. Wtedy doradcy radnych (p. M.Tondera archit.) w konsultacjach, wypowiadali się bardzo krytycznie o tym pomyśle, z racji, że Myślenice zostaną ominięte z ruchu tranzytowego i gospodarczo na tym stracą.
  Myślę, że brakło wizji przyszłości, bo na obecnej Zakopiance raczej Myślenice turystycznie nie zyskały a Dolina Raby wymarła turystycznie.
  Wypicie piwa nad Jazem to efekt akustyczny porównywalny z wypiciem piwa w Krakowiakach i Góralach.
  Zaś Niepołomice nie mają dwupasmówki, a przyciągnęły najwięcej inwestycji.

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką
Osieczany 22

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h  „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dot...

Osiem osób przewieziono do szpitala - bilans weekendu na drogach w powiecie
Drogi 3

Osiem osób przewieziono do szpitala - bilans weekendu na drogach w powiecie

Kolejny wydłużony weekend był pracowity dla myślenickich strażaków. Odnotowano 15 zdarzeń, z czego 11 to wyjazdy do wypadków i kolizji, 3 pożary oraz 1 usunięcie drzewa podgryzionego przez bobry, zagrażającego przewróceniem Jak nas poinformował Roman Ajchler, rzecznik KP PSP w Myślenicach, działania strażaków polegały na udzielaniu pierwszej pomoc...

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko
Sułkowice 2

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko

W gminie Sułkowice wandale bawią się w najlepsze. Tym razem zniszczyli przystanek autobusowy w Biertowicach „Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach” – czytamy na oficjalnym kanale Miasta i Gminy Sułkowice. Burmistrz po raz kolejny apeluje o reagowanie i zgłaszanie...

Kolizje po deszczu. Jedźcie ostrożniej w taką pogodę
Drogi 0

Kolizje po deszczu. Jedźcie ostrożniej w taką pogodę

W środę w Stróży i Lubniu na drodze ekspresowej S7 kierowcy dwóch samochodów wpadli w poślizg i uderzyli w bariery oddzielające jezdnie Do obydwu zdarzeń doszło w krótkim odstępie czasu. Jak podaje myślenicka straż, w Stróży w wyniku uderzenia kierująca pojazdem została poszkodowana i przewieziona przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Szpitalnego...

Pożydowska bożnica zostanie na swoim miejscu. Powstanie w niej Izba Pamięci
Wiśniowa 5

Pożydowska bożnica zostanie na swoim miejscu. Powstanie w niej Izba Pamięci

Jeszcze kilka miesięcy temu radni w Wiśniowej chcieli przenieść pożydowską Bożnicę do skansenu. Teraz zmienili zdanie i powstanie w niej Izba Pamięci poświęcona historii gminy z naciskiem na  wyróżnienie walk partyzantów AK Zaledwie kilka miesięcy temu radni gminy Wiśniowa opowiedzieli się za za relokacją Bożnicy, co według nich miało być dla niej...

Pożar w domu wielodzietnej rodziny
Siepraw 0

Pożar w domu wielodzietnej rodziny

Syreny jednostek gminy Siepraw zawyły w niedzielne popołudnie. Okazało się, że to pożar w budynku mieszkalnym. W trakcie dojazdu pierwszego zastępu OSP rodzina ewakuowała się z budynku - 8 osób, w tym 7 dzieci, natomiast ratownicy pomogli w ewakuacji ojca z niepełnosprawnym 2,5 letnim dzieckiem przy użyciu drabiny z balkonu pierwszego piętra Straż...