Okolice

Dobczyce: 20 milionów na atrakcje turystyczne

Dobczyce: 20 milionów na atrakcje turystyczne

Kładka łącząca zaporę ze wzgórzem zamkowym, park miejski, trasy pieszo-rowerowe i nowy parking w Dobczycach – to tylko kilka inwestycji jakie powstaną w gminie Dobczyce, która otrzymała dofinansowanie na zagospodarowania otoczenia zbiornika dobczyckiego

Kładka łącząca zaporę ze wzgórzem zamkowym, park miejski, trasy pieszo-rowerowe i nowy parking w Dobczycach to część inwestycji, które powstaną w tej gminie dzięki dofinansowaniu z działania 6.3 Rozwój wewnętrznych potencjałów regionu, Poddziałanie 6.3.3 Zagospodarowanie rekreacyjne i turystyczne otoczenia zbiorników wodnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014- 2020 (RPO WM).

- Wychodząc naprzeciw zgłaszanym przez mieszkańców potrzebom od wielu lat gmina zabiegała o rozszerzenie funkcji zbiornika dobczyckiego o rekreację. Dopiero zmiana rozporządzenia dotyczącego stref ochronnych ujęcia wody z 2012 r. dała szansę dla zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego do celów rekreacyjnych i edukacyjnych. Wykorzystaliśmy tę szansę przygotowując wraz z Myślenicami i Sieprawiem Plan Rozwoju Zbiornika Dobczyckiego oraz składając wnioski o dofinansowanie naszych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM)” – mówi burmistrz Paweł Machnicki.

Etap I – park miejski

W ramach uzyskanego dofinansowania realizowane będą inwestycje, które podzielone zostały na cztery etapy. W etapie pierwszym powstanie park miejski, a w ramach prac wykonane zostaną m.in. ścieżki po lewej stronie Raby łączącej teren parku z mostem, modernizacja nawierzchni w parku i wykonanie alejek, oświetlenie i monitoring, budowa infrastruktury technicznej, plac zabaw, punkt obsługi turystycznej, parking, siłownia zewnętrzna. Modernizację przejdzie również ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Raby.

Opisane inwestycje kosztować będą 5 365 185,08 zł z których dofinansowanie wyniesie 3 957 817,92 zł.

Etap II - Rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej

W drugim etapie prac przewidziano budowę kortów tenisowych, modernizację budynku. Remont przejdzie również kąpielisko, a na zimę na stałe w Dobczycach zagości lodowisko.

Koszty inwestycji to 7 935 694,03 zł, z których dofinansowanie stanowi 4 370 980,23 zł.

Etap III – Wzgórze Staromiejskie

Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Wzgórza staromiejskiego polegać będzie na uczytelnieniu przebiegu murów miejskich z południowej strony wzgórza pozwalające na likwidację metalowego ogrodzenia, wykonaniu ścieżki pieszej od bramy miejskiej do zamku wzdłuż południowej części murów oraz wykonanie kładki pozwalającej na komunikację wzgórza Starego Miasta z zaporą. Ścieżka powstanie również wokół kościoła, modernizacja nie ominie ścieżki łączącej wzgórze z ul. Podgórską. Dodatkowo przebudowany zostanie parking przy ul. Podgórskiej.

Koszty inwestycji: 7 553 711,53 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 5 210 156,32 zł.

Etap IV: Trasy turystyczne wokół zbiornika

W ramach zagospodarowania tras turystycznych w otoczeniu zbiornika dobczyckiego modernizację przejdzie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż rowu jagiellońskiego, powstanie ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż ul. Myślenickiej, przy zatoce od mostu do drogi, od zatoki do strażnicy, dalej prowadząca przez Brzączowice nad zatoką, a także punkt widokowy.

Koszty inwestycji: 8 204 497,82 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 5 519 800,56 zł.

Komentarze (4)

 • 13 gru 2017

  Brawo Burmistrz, brawo cała załoga dzięki któtej dofinansowanie trafiło do Dobczyc!!

  18 3 Odpowiedz
 • 14 gru 2017

  Myślenice uczcie się od Dobczyc

  8 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 gru 2017

  W Myślenicach jest za to strzelnica i będzie piękne , cudowne i super nowoczesne muzeum .

  5 5 Odpowiedz
 • 19 gru 2017

  z tego co czytam to w Dobczycach nie będzie nic czego w Myślenicach już nie ma. Widać kto jest do przodu. Ale to dobrze, że coś się dzieje w dobczycach i sieprawiu bo dla całego regionu to ważna sprawa żeby oferta turystyczna oferta była jak najlepsza i było co robić bo jak już sklepy w niedziele zamkną to niech się dzieje coś w tym muzeum

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej