Kultura

Droga Krzyżowa przeszła ulicami Myślenic

Foto: Paweł Biela

Dwa tygodnie przed wydarzeniami Wielkiego Piątku mieliśmy okazję uczestniczyć w Drodze Krzyżowej,która przeszła ulicami Myślenic

Zorganizowała ją młodzież oazowa parafii pw. św. Brata Alberta przy współpracy z młodzieżą z parafii NNMP w Myślenicach. Deszcz, który stopniowo przeradzał się w opady śniegu nie przeszkodził wiernym, którzy licznie przybyli na to wydarzenie.

Myślenicka Droga Krzyżowa przeszła ulicami miasta już 21 raz, ale nawet ci którzy uczestniczą w niej od samego początku mówili, że takiej nie pamiętają, ponieważ aura w tym roku wyjątkowo nie rozpieszczała. Mimo padającego deszczu i śniegu, białych ulic i śliskich chodników zgromadziła ona kilkuset osobową grupę wiernych, którzy w ten sposób chcieli wejść w atmosferę Wielkiego Tygodnia.

Drogę Krzyżową poprzedziła Eucharystia sprawowana w kościele Św. Brata Alberta na os. 1000 – lecia. Po niej do akcji wkroczyli młodzi aktorzy, którzy ukazali m.in.: scenę z Wieczernika, Ogrodu Oliwnego oraz wyrok Piłata Następnie kilkuset osobowa grupa udała ulicami miasta w stronę Sanktuarium Narodzenia NMP na myślenickim Rynku. Tam odegrana została poruszająca scena ukrzyżowania.

Myślenickie Misterium każdego roku cieszy się niezwykłą popularnością. Nawet zima nie pokrzyżowała planów organizatorom. Przejęcie widać było na twarzach nie tylko dzieci ale także i osób dorosłych.


Aktorzy: Jezus - Adam Dobek, Maryja - Katarzyna Poradzisz, Piotr - Kacper Górecki, Jan - Jakub Litwa, Jakub - Maks Dobosz, Tomasz - Filip Bała, Filip - Kacper Mirochna, Judasz - Jeremiasz Wcisło. Pozostali apostołowie: Antoni Kucharski, Jakub Szlachetka, Kacper Maślak, Sebastian Ryś, Piotr Sułowski, Wiktor Sroka. Poncjusz Piłat - Maciej Szpakiewicz, Szymon Cyrenejczyk - z tłumuWeronika - Izabela Płoszaj, Arcykapłan Annasz - Maciej Górka, Żydzi: Nahum - Oliwier Bzowski, Teofil - Antoni Kucharski, Mattias - Michał Ogrodny, Żołnierze: Marcellus (trybun) - Szymon Ruśkowski, Kasjusz (setnik) - Jarosław Sularz, Ananus - Mateusz Mirochna, Longinus - Dawid Mirochna, Odźwierna – Gabriela Łętocha, Płaczące niewiasty: Kobieta i matka - Barbara Kamińska, Młoda dziewczyna - Julia Bujas, Ewa Dziga, Magdalena Wójtowicz, Weronika Kaczmarczyk, Łotrzy: Kacper Maślak, Kacper Górecki, Czarne postacie: Wiktoria Wcisło, Julia Pankalla, Joanna Drożdż, Daria Sroka, Zuzanna Kowal, Patrycja Kowalska, Magdalena Hanusiak, Narrator - Małgorzata Drożdż, Rozważania - Magdalena Hanusiak, Mateusz Biela

Małgorzata Drożdż

Komentarze

 • 19 mar 2018

  Jestem jak najbardziej za organizacją tego typu uroczystości, ale rozbieranie tych chłopaczków do tego stopnia, żeby mdleli na krzyżu to trochę przesada.

  45 13 Odpowiedz
 • 20 mar 2018

  To jest piękna sztuka , pochwała i szacunek dla wszystkich aktorów. To jest przedstawienie
  , a nie jakieś zboczone , ohydne , wstrętne widowiska ''klątwa'' która atakuje nas Polaków , wiarę katolicką i największego z Polaków Świętego Jana Pawła II. Ci pseudo reżyserzy i aktorzy od klątwy powinni trafić do więzienia!

  30 50 Odpowiedz
 • 20 mar 2018

  [cytat=Rutger]To jest piękna sztuka , pochwała i szacunek dla wszystkich aktorów. To jest przedstawienie
  , a nie jakieś zboczone , ohydne , wstrętne widowiska ''klątwa'' która atakuje nas Polaków , wiarę katolicką i największego z Polaków Świętego Jana Pawła II. Ci pseudo reżyserzy i aktorzy od klątwy powinni trafić do więzienia![

  Kolego mówienie o kolesiach występujących w tych scenkach że są aktorami to trochę przesadziłeś .Oni co najwyżej uczestniczą .Aktorem jest pani Janda ,pan Zelnik ,pewnie pan Pazura.Nie myl pojęcia.

  4 25 Odpowiedz
 • 20 mar 2018

  eddie tych których ty nazywasz kolesiami , którzy uczestniczyli w scenach męki pańskiej na pewno byli lepsi od tego pseudo reżysera i pseudo aktorów którzy występowali we wstrętnym przedstawieniu jakim była klątwa gdzie m.in. profanuje się święty znak , symbol jakim dla katolików jest krzyż! To co tam się wyprawiało nie miało nic wspólnego ze sztuką! Tam gdzie były odgrywane te ohydne zboczone sceny na rozkaz ministra spraw wewnętrznych powinna wkroczyć policja i powinno się tych pseudo aktorów powsadzać do ciupy. Ja nie wiem gdzie był wtedy rząd , gdzie był wtedy pis kiedy było łamane prawo?!
  W Polsce nigdy nie powinno dochodzić do takich przedstawień jak klątwa!

  Chwała i szacunek dla tych młodych aktorów myśleniczan którzy odgrywali sceny z męki Jezusa Chrystusa.

  18 38 Odpowiedz
 • Jan Paweł Drugi 21 mar 2018

  Jestem w pełni za wolnością oraz ekspresji religijnej w miejscach publicznych jednak jestem za pełnym zakazem złego aktorstwa, dlatego ta droga nie powinna się już więcej odbyć.

  6 11 Odpowiedz
  • 22 mar 2018

   a klątwa z profanacją krzyża powinna się odbywać ?!

   Zwolennik pisu a droga krzyżowa mu przeszkadza! To jest właśnie obraz pseudo katolików , z tzw. kato- lewicy!

   7 27 Odpowiedz

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...