Kultura

Spotkania z Folklorem: Od tygodnia bawimy się z artystami z całego świata

Spotkania z Folklorem: Od tygodnia bawimy się z artystami z całego świata

Do 18 lipca w Myślenicach trwać będą Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem - jeden z największych tego typu festiwali folkloru w Polsce.

Do Myślenic przyjechały zespoły z najdalszych zakątków świata aby tańczyć, śpiewać i prezentować swoją kulturę ludową

W ramach imprezy odbywają się warsztaty rękodzieła ludowego, kiermasz sztuki ludowej, happeningi, otwarte warsztaty taneczne, plenerowe pokazy kinowe oraz spotkania podróżnicze i prezentacje muzyki etno.

Między 9 a 18 lipca w Myślenicach, Miechowie i Zawoi będzie można zobaczyć zespoły m.in. z Indonezji, Kolumbii, Zimbabwe czy Rosji. Wydarzenia festiwalowe koncentrują się przede wszystkim na szeroko pojętym etno - rozumianym i interpretowanym przez zróżnicowane działania.

SOBOTA, 14 lipca 

Sobota z festiwalem rozpoczęła się od próbowania kuchni z całego świata podczas którego na Zarabiu w Małopolskiej Szkole Gościnności (ul. Zdrojowa 18). odbyła się degustacja przysmaków przyrządzonych z tradycyjnych składników – typowych dla krajów reprezentowanych na Festiwalu.

Drobny poczęstunek wraz z uczniami Małopolskiej Szkoły Gościnności przygotowali artyści z 10 krajów.

Parada ulicami miasta

O godz. 15 ulicami Myślenic miała przejść parada blisko 350 artystów w barwnym korowodzie. Podczas niej artyści ubrani w tradycyjne stroje ludowe w towarzystwie kapel niczym w Rio de Janeiro mieli bawić publiczność i mieszkańców Myślenic zgromadzonych na trasie. To jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń Festiwalowych zostało odwołane ze względu na opady deszczu.

Największa folkowa potańcówka

Od godz. 14 w ramach koncertów festiwalowych prezentowały się wybrane grupy. Zespoły zaprezentowały długie programy (max 30 minut) z najciekawszymi i najbarwniejszymi elementami folkloru kraju pochodzenia.

O godz. 20:30 na rynku odbyła się największa w Polsce potańcówka z okazji 5 urodzin Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Rynek w Myślenicach zamienił się w taneczny parkiet, a do zabawy przygrywał zespół: WOWAKIN. Trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska powstało w 2016 roku. Specjalizuje się w muzyce folkowej. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej, ale mocno wychodzącą we współczesność. Podejście do muzyki odznacza się swobodą, improwizacyjnością, brawurą wykonawczą. Artyści na scenie prowadzą muzyczny dialog, świetnie się przy tym bawiąc.

PIĄTEK, 13 lipca

Festiwalowy piątek rozpoczął spotkanie z podróżnikami Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi, którzy mówili na temat "Południki szczęścia.Wędrówka z lotosem i sziszą". Ona – badaczka mistycznego islamu (iranistka i religioznawca), On – dziennikarz i fotograf.

Natomiast o godz. 18 na głównej scenie, która stanęła na Rynku rozpoczął się Koncert Inauguracyjny 5. urodzinowej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2018.

To jedno z najważniejszych wydarzeń Festiwalowych. Koncert podczas, którego swoje krótkie reprezentacyjne programy wykonały wszystkie grupy uczestniczące w Festiwalu. Widowisko połączone z ceremonią prezentacji flag narodowych oraz krajów pochodzenia artystów uczestniczących w wydarzeniu.

O godz. 20:30 zagrał DJ GOORAL jeden z najbardziej rozpoznawalnych reprezentantów sceny etno-elektro. Mateusz Górny – popularny producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.

CZWARTEK, 12 lipca

Ten dzień rozpoczęło spotkanie oficjalnych delegacji złożonych z przedstawicieli wszystkich uczestniczących w Festiwalu grup i gości. Spotkaniu towarzyszyć będzie recital w wykonaniu zespołu UZambezi Arts (Zimbabwe).

O godz. 18 w MOKiS odbył się koncert „A to Polska właśnie…” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na scenie zaprezentował się zespół „Woda na młyn”. Grupa taneczna tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej. To zespół, który szuka inspiracji i powiązań międzykulturowych, łączy dyscypliny sztuki i szuka nowych kontekstów scenicznych dla tańca ludowego, traktując go jako środek artystycznego wyrazu.

ŚRODA, 11 LIPCA

Tradycyjnie ten dzień rozpoczęły warsztaty w MOKiS, natomiast po południu w OSP Śródmieście można było nauczyć się tańca Rumuńskiego. 

Wieczorem w Caffe Festivalowym (Restauracja Młynek) koncert muzyki świata w dały zespoły SKUD Sveti Sava (Serbia) i Seni Gerak Budaya Amertha Bhavani (Indonezja).

WTOREK, 10 lipca

Rozpoczęły Folkowe warsztaty twórcze dla dzieci pod nazwą EtnoKids, to najnowsza oferta programowa Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem adresowana do dzieci od 6 lat. W ich trakcie uczestnicy poznają elementy folkloru i rzemiosła artystycznego. Partnerem organizacyjnym EtnoKids jest Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

W Caffe Festivalowym Jean Novak wygłosiła wykład "Polska kultura na emigracji". Przez kilkanaście minionych lat organizowała życie kulturalne Polonii Amerykańskiej skupionej wokół miasta San Francisco.

Następnie w ramach Muzyka Świata zaprezentowały się zespoły Dor Romanecs (Rumunia) i Manglares Artistic Company (Kolumbia).

PONIEDZIAŁEK, 9 lipca

Festiwal otworzyła konferencja prasowa na której dyrektor festiwalu Piotr Szewczyk zapowiadał urodzinową piątą edycję.

W tym dniu odbyły się warsztaty taneczne (etnotańce), etnowarsztaty, a wieczorem w Caffe Festivalowe (Restauracja Młynek) koncert w ramach World Music dał zespół Kliszczacy i artyści z Indii.

 

 

 

 

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • OKOKI 15 lip 2018

  Szkoda ze pogoda psuje imprezę :(

  3 12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 lip 2018

  Generalnie impreza ok, szkoda tylko że tak się zbiega w fazie koncertowej z Dniami Dobczyc. Efekt widoczny.

  4 15 Odpowiedz
 • 15 lip 2018

  Ja chciałbym się dowiedzieć ile nas mieszkańców kosztuje ta impreza multi-kulti dla nie licznych związanych z wieśniaczym tańcem?!
  Dlaczego co rok i na tyle dni trwa ten spęd?! A większość z mieszkańców musi przez to cierpieć!
  Może trzeba zebrać podpisy sprzeciwu wobec tej promocji multi-kulti!

  10 42 Odpowiedz
 • 13oddział 15 lip 2018

  Moim zdaniem fajna impreza . Warto zobaczyć jak wyglądają zwyczaje innych kultur "na żywo" a nie tylko jak przedstawia ich np. telewizja. Ot coś takiego nowego między gapieniem się w ekran a kiełbachą na festynie (czy to wiejskim czy miejskim).
  p.s. Gdzie tu multi-kulti ? nie mam pojęcia. No chyba że jak np. "Ziemia Myślenicka " pojedzie na występy np. do Chin to też multi-kulti ? Totalna głupota.

  29 4 Odpowiedz
 • 19 lip 2018

  promocja hinduizmu , buddyzmu , mowa o mistycznym islamie to niby co jak nie promocja multi-kulty. Jakieś dzikie tańce ciapatych na naszym rynku to niby co jak nie multi-kulti!
  A totalną głupotą to anarchizm!
  Bo tam gdzie anarchia to jest jeden wielki syf i burdel!

  4 4 Odpowiedz
  • 20 lip 2018

   Nie no trochę się zagalopowałeś. Multi-kulti by było wtedy gdyby na siłę mi chciano wmówić jakaś ideologię, co tutaj nie miało miejsca. Tylko sztuka się liczy w tych spotkaniach z folkiem.

   1 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...