Miasto

Raba wystąpiła z koryta. Prognozy przewidują kolejne deszczowe dni [WIDEO]

Raba wystąpiła z koryta. Prognozy przewidują kolejne deszczowe dni [WIDEO]

Ostatnie kilka dni deszcz pada niemal bez przerwy. Szybko rośnie poziom strumieni w górach i dopływów rzek. Raba wystąpiła z koryta na Górnym Jazie. Prognozy nie są optymistyczne

 

Deszczowa aura utrzymuje się w naszym regionie przez ostatnie kilka dni. To wystarczyło, aby wczoraj Raba wystąpiła z koryta na Górnym Jazie w Myślenicach. Krytyczny moment miał miejsce w godzinach wieczornych, kiedy woda zalała boiska do koszykówki. Dzisiaj wody jest już mniej, jednak nadal spływa betonowymi murkami i zajmuje część brzegu.

Prognozy pogody nie napawają optymizmem. Na czwartek i piątek zapowiadane są ciągłe deszcze. W sobotę aura ma się zmienić, a miejsce chmur zajmie słońce. Jednak tylko na jeden dzień. Na kolejne dni meteorolodzy przewidują dalsze opady.

IMGW ogłasza trzeci stan zagrożenia powodziowego

W związku z występującymi oraz w dalszym ciągu prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych.

W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych zwłaszcza w zlewniach Skawy, Raby oraz Dunajca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk na 75%.

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • Brak zdjęcia
  19 lip 2018

  https://meteomodel.pl/tabele-gfs/

  Można tam sobie wyfiltrować Myślenice. Dziś i jutro ma padać, potem już będzie spokojniej. Nie powinno się nic stać, jeśli w rejonach takich jak Półrzeczki nie nastąpi nagle jakieś wysokie zjawisko orografii (opady wzrastające wraz ze wzrostem wysokości). Raba wyszła z brzegu na chwilę, bo w Półrzeczkach spadło łącznie 200 litrów/m2 w dwie i pół doby - to prawie 140% normy miesięcznej dla tego miejsca.

  Gdyby dbano o udrażnianie koryta Raby takie opady nie powodowałyby powodzi. No ale, obszar natura 2000 i od 2010 roku przez wezbrania 2010, 2011 i 2014 nikt nie pokwapił się zabrac pupcie i oczyścić koryto - to mamy co mamy. Radnym-bezradnym należy podziękować. Wlaśnie tu brak przygotowania z geografii na poziomie szkoły średniej się ujawnia!!!

  34 11 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 19 lip 2018

  moze być z tego jeszcze heca!

  8 16 Odpowiedz
 • 19 lip 2018

  Wczoraj byłem rano przejazdem zobaczyć jak wygląda sytuacja i zastanawiałem się kiedy wyleje. O i masz, dziś rano. A festiwal lata tuż tuż

  6 3 Odpowiedz
 • 21 lip 2018

  niech leye woda rybom potrzebno jak tlen

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej