logo-web9
Kultura

Z odległych stron - pamiątki misyjne w Domu Greckim

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjnego przy Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. Ekspozycja czynna będzie w salach myślenickiego "Domu Greckiego" do 16 października. FINISAŻ wystawy oraz spotkanie z misjonarzami odbędzie się 15 października o godz.18.00 w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

Fot. Agnieszka Turska
Prezentowane eksponaty są cennymi pamiątkami sercańskich misjonarzy, przywiezionymi przez nich z różnych zakątków globu.Wystawa podzielona została na dwie części. Pierwsza obejmuje region Azji: Indie, Indonezję, Filipiny, druga z kolei odsłania rzeczywistość Konga, Kamerunu i RPA. Prezentowane eksponaty są jedynie namiastką bogactwa, które kryją w sobie te wymienione, egzotyczne dla nas kraje. Mimo to, znakomicie obrazują różnorodność poszczególnych ludów. Opowiadają o zwyczajach, religii i życiu codziennym, w którym uczestniczą także polscy misjonarze ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego.

To dzięki nim możemy oglądać tę bogatą i różnorodną wystawę, pełną typowych, ale i oryginalnych eksponatów. To oni zostawili swoje ojczyste strony i udali się w zupełnie obcy, często niebezpieczny, pełen przemocy, chorób i biedy świat.
Już w roku 1888, za założycielem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego o. Leonem Dehonem, podążyli w świat kolejni misjonarze. Obecnie pracują w ponad 30 krajach. Polacy dołączyli do grona misjonarzy dopiero w 1968 roku, wysyłając pierwszych księży do Indonezji, a następnie innych państw azjatyckich, afrykańskich oraz do Finlandii i Europy Wschodniej.

Sercanie podjęli się niezwykle trudnej i odpowiedzialnej misji. Skupili się nie tylko na głoszeniu Ewangelii, ale także na pracy w szkołach, zakładach wychowawczych i ośrodkach pomocy społecznej niosąc pomoc najbardziej potrzebującym, wspierając ich duchowo i materialnie.


Zobacz więcej
Czytaj komentarze!