Miasto

Kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia aktualnego OC

Kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia aktualnego OC

Kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Wszystkie informacje podczas kontroli policjanci znajdą w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Nowe przepisy obowiązują od października Ustawy prawo o ruchu drogowym dotycząc pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. Kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu.

- Podczas kontroli na drodze policjanci w dalszym ciągu będą sprawdzali dokumenty stwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdem czyli prawo jazdy. Jednocześnie pamiętać należy, że dowody rejestracyjne nadal będą potrzebne m.in. podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży auta czy podczas wyjazdu za granicę – wyjaśnia Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze dane o pojeździe i dokumentach pojazdu będą weryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. W przypadku, gdy pojazd nie będzie spełniał wymagań ochrony środowiska, będzie zagrażał bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego funkcjonariusz odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.

Należy też pamiętać, że po 1 października 2018 r. trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC, jeśli kieruje się pojazd, który został zarejestrowany poza granicami naszego kraju.

Komentarze (7)

 • 5 paź 2018

  Myślę, że nadgorliwa, a raczej niedouczona policjantka K, będzie żądać od kierującego wszystkich dokumentów i będzie sprawdzać bieżnik na obuwiu.

  10 6 Odpowiedz
 • Beata 5 paź 2018

  Bez sensu. Prawo jazdy z dowodem osobistym trzeba mieć przy sobie a dokumenty nosi się łącznie w Torebusi.

  1 21 Odpowiedz
 • 6 paź 2018

  jaki dowód osobisty KOMUNA poszła wek jakies cwierc wieku ago

  2 2 Odpowiedz
 • 6 paź 2018

  Jak tak dalej pójdzie, to dowodu osobistego też nie będzie trzeba mieć przy sobie?

  2 Odpowiedz
 • 7 paź 2018

  A co w przypadku wypadku, kolizji. Do tej pory można się było "dogadać" na miejscu spisać oświadczenie. Teraz bez danych z polisy OC to nie możliwe. Wychodzi na to że za każdym razem trzeba będzie wzywać policję która sprawdzi dane w CEPIK-u

  2 Odpowiedz
 • 8 paź 2018

  Polisę OC można natychmiast sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego poprzez mobilna aplikacje na smartfony, ściąganą darmowo ze sklepu google play.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej