Miasto

Wybory Samorządowe 2018: Wybraliśmy sześciu nowych gospodarzy gmin. W trzech bez zmian

Myślenice, Dobczyce, Sułkowice, Raciechowice, Wiśniowa i Tokarnia to gminy w których po wyborach zmienili się gospodarze. Swoje stanowiska obronili wójtowie Pcimia, Sieprawia i Lubnia

Mieszkańcy powiatu myślenickiego w 5 przypadkach podziękowali dotychczasowym gospodarzom gmin wybierając na ich miejsce nowych, w 1 przypadku dotychczasowy burmistrz nie ubiegał się o reelekcję, a w 3 gminach na ich czele nie doszło do żadnych zmian. Burmistrzowie i wójtowie będą pełnić swoje funkcje do 2023 roku. 

MYŚLENICE

Burmistrz Jarosław Szlachetka (Prawo i Sprawiedliwość)
11031 głosów - 54,98%

W największej gminie i zarazem stolicy powiatu - w Myślenicach dotychczasowy burmistrz Maciej Ostrowski nie ubiegał się o ponowny wybór. O fotel burmistrza ubiegało się trzech kandydatów.

Burmistrzem miasta i gminy z wynikiem 55% został Jarosław Szlachetka (Prawo i Sprawiedliwość). Wyborcy oddali na niego 11031 głosów. Drugi był Krzysztof Halek (KWW Macieja Ostrowskiego), który zdobył ich 6515 co stanowiło 32.47%, natomiast na pierwszą kobietę w historii Myślenic, która starała się o stanowisko burmistrza mieszkańcy oddali 2516 głosów, co stanowi 12.54%.

W radzie 10 mandatów zdobyli przedstawiciele PiS, 9 KWW Macieja Ostrowskiego, a 2 KW Bez Układów.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Myślenice

 

DOBCZYCE

Burmistrz Tomasz Suś (KWW Tomasza Susia)
3 659 głosów - 53,38%

Tomasz Suś (KWW Tomasza Susia) zebrał 3 659 głosów co stanowiło 53.38% i wybory wygrał w pierwszej turze. Dotychczasowy burmistrz Paweł Machnicki (KWW Pawła Machnickiego) zdobył 1869 głosów (27,27%), a Robert Kawecki (KW Prawo i Sprawiedliwość) 1326 głosów (19,35%).

Tomasz Suś wprowadził do Rady Miejskiej 10 swoich radnych, Prawo i Sprawiedliwość 4, a Paweł Machnicki 1.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Dobczyce

 

SUŁKOWICE

Burmistrz Artur Grabczyk (KWW Artura Grabczyka)
3 676 głosów - 55,99%

Artur Grabczyk pokonał dotychczasowego burmistrza Piotra Pułkę i zdobył większość w radzie wprowadzając do niej 8 swoich kandydatów. Nowy burmistrz zdobył 3 676 głosów, co stanowiło 55,99 % i okazał się bezkonkurencyjny. Dotychczasowego burmistrza Piotra Pułkę (KWW Piotr Pułki Gmina Dla Ludzi) poparło 2889 osób (44,01%).

Artur Grabczyk wprowadził do Rady Miejskiej 8 swoich radnych, Piotr Pułka 4, KW Klubu Sportowego Gościbia 2, a KWW Tak dla Sułkowic 1.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Sułkowice

 

TOKARNIA

Wójt Marek Kluska (KWW Nasza Gmina Tokarnia)
1991 głosów - 51,94%

Dotychczasowy wójt Władysław Piaściak do wyborów został wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwość. Zmierzył się z Markiem Kluską z KWW Nasza Gmina Tokarnia, który pokonał kandydata PiS różnicą 149 głosów. Na Władysława Piaściaka zagłosowały 1842 osoby, co stanowi 48,06%, natomiast Marka Kluskę poparło 1991 osób (51,94%).

Nowy wójt swoimi kandydatami obsadził 10 z 15 mandatów w Radzie Gminnej.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Tokarnia

 

WIŚNIOWA

Wójt Bogumił Pawlak (KWW Bogumiła Pawlaka)
1927 głosów - 52,25%

Bogumił Pawlak (KWW Bogumiła Pawlaka) debiutując w wyborach samorządowych zdobył 1927 głosów co stanowi 52,25%. Dotychczasowego wójta Wiesława Stalmacha (PSL) poparło 1028 osób (27,87%), a Stanisławę Kasprzycką (PiS) 733 osoby (19,88%).

Nowy wójt wprowadził do rady 6 swoich kandydatów, Stanisława Kasprzycka 4, Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP – 3, a Wiesław Stalmach (PSL) 2. Aby mieć większość w radzie Bogumił Pawlak potrzebuje koalicji z jednym z ugrupowań. Możliwy jest również scenariusz, że nie uda mu się zdobyć większości. Będzie to możliwe w przypadku, kiedy do porozumienia dojdą pozostałe ugrupowania.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Wiśniowa

 

RACIECHOWICE

Wójt Wacław Żarski Prawo i Sprawiedliwość
1 418 głosów - 52,4%

Wacław Żarski (PiS) debiutując w wyborach samorządowych zdobył 1 418 głosów co stanowiło 52,4%. Dotychczasowego wójta Marka Gabzdyla (KWW Nasza Gmina Raciechowice) poparło 986 osób (36,44%), a Zofię Długopolską (KWW Zofii Długopolskiej) 302 osoby (11,16%).

Nowy wójt wprowadził do rady 7 swoich kandydatów, Marek Gabzdyl 5, a PSL 3. Aby mieć większość w radzie Wacław Żarski potrzebuje koalicji lub jednego mandatu.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Raciechowice

 

SIEPRAW

Wójt Tadeusz Pitala (KWW Samorządny Siepraw)
2686 głosów - 71,74%

Tadeusz Pitala (KWW Samorządny Siepraw) zdobył 2686 głosów co stanowiło 71,74% i po raz ósmy wygrał wybory na wójta Sieprawia. Jego rywala z KW Prawa i Sprawiedliwości Dawida Lenczowskiego poparło 1058 osób (28,26%).
Tadeusz Pitala wprowadził do Rady Gminy 13 swoich radnych, a Dawid Lenczowski 2.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Siepraw

 

PCIM

Wójt Piotr Hajduk (Prawo i Sprawiedliwość)
3526 głosów - 73,55%

Piotr Hajduk (KW Prawo i Sprawiedliwość) zdobył 3526 głosów co stanowi 73,55%. Jego konkurenta Zbigniewa Bylicę (KWW Dla Mieszkańców Gminy Pcim) poparło 1281 osób (26,65%).

Dotychczasowy wójt wprowadził do rady 13 swoich kandydatów, KWW Nasza Gmina Pcim 2, natomiast Zbigniew Bylica żadnego.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Pcim

 

LUBIEŃ

Wójt Kazimierz Szczepaniec (KWW Samorządna Gmina)
2707 głosów - 65,64%

Na dotychczasowego wójta Kazimierza Szczepańca swój głos oddało 2707 osób, co stanowi 65,64%, natomiast Wiesława Słowiaka poparło 1417 osób (34,36%).
W Radzie Gminy Lubień 7 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, 5 KWW Samorządna Gmina i 3 KWW Czas na zmiany.

Po nowelizacji kodeksu wyborczego wybrani w tych wyborach włodarze będą sprawować pięcioletnią kadencję trwającą od 2018 do 2023 roku.

zobacz pełne wyniki wyborów w gminie Lubień

Powiązane tematy

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba odchodzą z Klubu Macieja Ostrowskiego
Polityka 23

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba odchodzą z Klubu Macieja Ostrowskiego

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba złożyli deklarację rezygnacji z członkostwa w Klubie Macieja Ostrowskiego. Deklarują, że pracę radnych będą kontynuować jako niezależni  Radni Czesław Bisztyga oraz Izabela Kutrzeba złożyli deklarację rezygnacji z członkostwa w klubie radnych Macieja Ostrowskiego. Taką informację podała Gazeta Myślenicka. Potwie...

Wójt nie chciał podwyżki, ale radni i tak postanowili mu ją przyznać
Wiśniowa 6

Wójt nie chciał podwyżki, ale radni i tak postanowili mu ją przyznać

"Robię to, do czego zostałem zatrudniony - tak propozycję podwyżki w lipcu komentował wójt Bogumił Pawlak. Ostatecznie radni zdecydowali, że zasłużył na dodatkowe pieniądze  O 100 zł więcej wynagrodzenia zasadniczego, 400 zł więcej dodatku funkcyjnego i o 10 proc. więcej dodatku specjalnego od września będzie otrzymywał wójt Wiśniowej Bogumił Pawl...

Komentarze

 • Mietek 26 paź 2018

  Jestem pod Wrażeniem służb które zajmują się zbieraniem Niebiańskich Twarzy z Przystanków i innych Tablic Ogłoszeniowych! 5 dni po wyborach i już nic nie szpeci krajobrazu. Dziękuję!!!

  17 2 Odpowiedz
 • 26 paź 2018

  Ho, ho, a cóż to się stało, ponoć pis wygrał wybory, bagietkowa coś tak zamilkła? W takim zagłębiu pislamu tylko dwóch u steru (Pcimia nie liczę, to nie wioska to stan umysłu) a radni: Raciechowice 7 pis- 8 reszta, Wiśniowa 4 pis - 11 reszta, Tokarnia 5 pis - 10 reszta, Sułkowice 0 pis - 15 inni, Dobczyce 4 pis - 11 reszta, Lubień 7 pis - 8 reszta, Siepraw 2 pis - 13 reszta, Myślenice 10 pis - 11 reszta, powiat 12 pis - 13 reszta, sejmik po jednym z naszego regionu, gdzie to zwycięstwo? Oj prezes chyba weźmie na kolanko i złoi pośladki, tyle waszego hejtu, tyle wypocin i co? I g...!

  31 16 Odpowiedz
  • 26 paź 2018

   Niestety, to co piszesz o pcimskiej gminie to prawda. Choć u rodzinki żony PiSu nie chcą widzieć, psioczą bo obiecywali 4 lata temu kolektory, słowem gruszki na wierzbie być miały. Co w tym roku obiecali? Ponoć nawet po chatach nie chodzili i taka wygrana? Aha, ponoć czekoladki w lokalach wyborczych...

   14 11 Odpowiedz
 • OKOKI 26 paź 2018

  Czyli rzez burmistrzów . Juuuuużżżż kuferek stoi zryhtowanyyyyyyyy.

  7 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 paź 2018

  Pcim tylko zyska. Aparatczyków PiS się pozbywa po kolei. Szlachetka, teraz prawdopodobnie Kurowski. Obajtek, a teraz Hajduk wyhodowali na własnej piersi żmije, które PiS w powiecie wykończyły. Panowie Pajka i Zadora sprytnie wójtów Pcimia i Tokarni załatwili. PiS-owskich wójtów. W Pcimiu mniej wyborców głosuje na PiS niż w Lubniu i Tokarni. Samorząd tylko spisili. Aparatczyki zrobiły swoje i wracają do Myślenic.

  16 8 Odpowiedz
 • 27 paź 2018

  Od PiSu, choroby, ognia, głodu i wojny - zachowaj nas Panie!

  24 13 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku
Myślenice 21

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myś...

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?
Myślenice 82

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "Lipka" przez wielu kojarzona z tą w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytacie  Na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących budowli na Plebańskiej Górze. "Podczas spaceru pod Lipke natknąłem się na takie coś...  Bylem załam...

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń
Społeczeństwo 29

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń

Władze lokalne z całego kraju naciskają na Ministerstwo Zdrowia, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu w małych butelkach. "Małpki" stają się coraz bardziej popularne, a Polacy sięgają po nie coraz częściej Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, aby zająć się problmemem w sposób sys...

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta
Drogi 14

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta

Od czwartku 7 listopada policjanci będą mogli przeprowadzać kontrolę niemal w każdym miejscu – nawet na zakazie, czy chodniku. Co więcej, zmiany w przepisach dają im możliwość wystawiania 500 złotowego mandatu za… nietrzymanie rąk na kierownicy. To wszystko w czasie kontroli, podczas której sprawdzą też przebieg waszego auta Do tej pory policjanci...

Płaskie czy skośne? Jakie powinny być dachy nowych budynków powstających w mieście?
Myślenice 31

Płaskie czy skośne? Jakie powinny być dachy nowych budynków powstających w mieście?

Dać inwestorom i mieszkańcom nowe możliwości i dopuścić do stawiania budynków z płaskimi dachami, czy zachować regionalny charakter zabudowy? To dylemat nad którym zastanawiano się podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej W trakcie XVII sesji Rady Miejskiej radni podejmowali uchwałę dotyczącą zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Myślen...

Jacek Dewódzki: Nie bierzcie. Zniszczycie tym sobie życie i zdrowie
Edukacja 4

Jacek Dewódzki: Nie bierzcie. Zniszczycie tym sobie życie i zdrowie

Zwykle spotkania profilaktyczne kojarzą nam się z jedną formą – uczniowie siedzą i słuchają, a nauczyciel czy policjant przekazuje ważne informacje. Jednak coraz częściej wokaliści i inne znane osoby starają się ostrzec młodych przed nałogami  Tak było w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego, którą odwiedził były wokalista zespołu Dżem – Jacek...