Myślenice

Chcą przywrócić Szkołę Podstawową nr 1. Na deklaracje rodziców czekają do 31 stycznia

Chcą przywrócić Szkołę Podstawową nr 1. Na deklaracje rodziców czekają do 31 stycznia

Czy w budynku przy ul. Sobieskiego, gdzie przez ostatnie 18 lat znajdowało się Gimnazjum nr 1 uda się reaktywować Szkołę Podstawową nr 1?

- Wsłuchując się w głosy mieszkańców, rodziców oraz nauczycieli oraz realizując jedną z moich zapowiedzi wyborczych podjąłem decyzję o rozpoczęciu procesu związanego z ponownym uruchomieniem Szkoły Podstawowej Nr 1 przy ulicy Sobieskiego w Myślenicach – zapowiada burmistrz Jarosław Szlachetka.

Jak informował podczas konferencji prasowej; zostały podjęte działania mające na celu przywrócenie samodzielnej ośmioklasowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Myślenicach. Placówka została zlikwidowana przez rząd Jerzego Buzka w 1999 roku w związku z reformą oświaty i wprowadzeniem gimnazjów. Przez 18 lat w budynku funkcjonowało Gimnazjum nr 1.

W 2017 roku Rada Miejska w Myślenicach stanęła przed zadaniem wdrożenia reformy edukacji podjętej z kolei przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Reforma w głównej mierze zmieniała strukturę szkolnictwa polegającą na powrocie do systemu sprzed 1999 roku, czyli do 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Nowe zasady obowiązują od września 2017 r. Od tego momentu dotychczasowi szóstoklasiści, zamiast w 1 klasie gimnazjum, kontynuują naukę w 7 klasie szkoły podstawowej.

W ramach wdrażania przez myślenicki samorząd reformy edukacji, do specyficznej sytuacji doszło w Szkole Podstawowej nr 2, w której struktury włączone zostało Gimnazjum nr 1 mieszczące się przy ul. Sobieskiego 1. Spowodowało to, że szkoła zaczęła dysponować dwoma budynkami. To właśnie w budynku w centrum przy ul. Sobieskiego miałaby zostać ponownie powołana do życia Szkoła Podstawowa nr 1.

Jak przekonuje burmistrz wraz z byłym dyrektorem Gimnazjum nr 1 Tadeuszem Jarząbkiem; ma to zapobiegać dwuzmianowości i zagwarantować lepsze warunki do nauki dla dzieci i młodzieży oraz do pracy dla nauczycieli. Dzisiaj do Szkoły Podstawowej Nr 2 uczęszcza ponad 1100 dzieci.

Deklaracje do 31 stycznia

Zgodnie z uchwałą intencyjną podjętą przez radnych w 2017 roku, warunkiem utworzenia szkoły jest deklaracja pisemna rodziców lub opiekunów, które można składać do 31 stycznia w sekretariacie budynku.

Myślenice: Czy uważasz przywrócenie Szkoły Podstawowej nr 1 do budynku przy ul. Sobieskiego 1 za zasadne?

 • TAK TAK 69%
 • NIE NIE 22%
 • NIE MAM ZDANIA NIE MAM ZDANIA 9%
 • Głosów: 515

- Przynależność terytorialna uczniów do „Jedynki” obejmowałaby ten sam obwód, co zlikwidowanej w 1999 r. Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego. Jeśli będzie na tyle chętnych, aby szkoła mogła funkcjonować od nowego roku szkolnego, to zostanie ona wyodrębniona od obecnej Szkoły Podstawowej nr 2, która funkcjonuje na ten moment w budynkach przy ul. Żeromskiego 2 oraz byłej „Jedynce” przy ul. Sobieskiego 1 – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Na ten temat piszecie również na forum: 

Spotkanie informacyjne na temat reaktywacji szkoły odbędzie się 24 stycznia o godz.18.30 w auli szkoły przy ulicy Sobieskiego 1. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 16 sty 2019

  Pomysł bez sensu. To nie jest budynek na Szkołę Podstawową. Nie posiada sali gimnastycznej, wąskie i ciemne korytarze, brak terenów zielonych wkoło szkoły, brak miejsca do zaparkowania samochodu jeśli chcesz odprowadzić dziecko do szkoły. Wszystkie inne myślenickie szkoły mają lepsze warunki niż jedynka.

  29 7 Odpowiedz
 • Tolo 16 sty 2019

  Uważam że jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż nauka na dwie zmiany.Jakoś do tej pory nikomu nie przeszkadzało że nie ma sali gimnastycznej.Średniawski całe lata był bez sali i dali radę.Wystarczy chcieć.
  Pojawia się tu zasadnicze pytanie,co w takim razie miałoby się znajdować w owym budynku??? Czyżby komuś się już spodobała super lokalizacja i chciałby go kupić?
  Ludzie,szanujmy się.

  7 19 Odpowiedz
  • 17 sty 2019

   W podstawówkach nie grozi nauka na dwie zmiany. Mówimy tu o małych dzieciach, które miałyby tam chodzić.
   Pytasz co miałoby się znajdować w tym budynku? Gdyby Ostrowski myślał i słuchał opinii mogło tam być Muzeum Niepodległości.

   Nigdzie nie mówiłem o sprzedaży obiektu, Władze gminne kiedyś myślały o otwarciu szkoły średniej, może tam byłaby dobra lokalizacja?

   11 4 Odpowiedz
   • Tolo 19 sty 2019

    W takim razie szacun dla ciebie i sorry.
    Co do Muzeum Niepodległości to jestem zdecydowanie na tak,byłoby to mądre posunięcie.A i budynek pod względem architektonicznym byłby zdecydowanie ciekawszy dla takiej placówki niż ten nowy.
    Nie wiedziałem co miałoby być w tym miejscu i uważam że lepsza byłaby szkoła obojętnie czy to podstawowa czy średnia niż go sprzedać.

    1 Odpowiedz
   • 17 lut 2019

    W SP2 nauka na 2 zmiany była przynajmniej od początku tego wieku. Uczono się na zmiany jeszcze gdy szkoła była 6 - klasowa, a co dopiero teraz gdy klas będzie 8? Teraz na rocznik przypada 5 - 6 klas równoległych, to więcej niż jeszcze 10 lat temu gdy tworzono 4 klasy równoległe.

    Odpowiedz
 • zoombi wiola 17 sty 2019

  pan dyrektor Jarząbek spadł ze stołka i robi co może aby i wrócić do gry to modelowy przykład jak się na władzę i stanowisko cierpliwie czeka i na kasę nie zapominając pan J miał swoje 5 minut i musi pogodzić się że jego czas minoł nie jestem przeciwna szkole nr 1 niech powróci bo to JEDYNKA to chluba miasta najstarsza i zle ta reforma potraktowała tą placówkę ale panie J emeryturka pan nic tu nie zdziałasz wystarczy walki z pańskiej strony szkoła NR 1 tak pan NIE tak na chłodno pan były dyrektor na tym filmie stoi jak męczennik . dla bystrych obserwatorów chyba zawód nauczyciela.zmęczył GO aura PEDAGOGA opuściła jego doczesne ciało.

  21 5 Odpowiedz

Zobacz więcej