Polityka

Burmistrz apeluje do radnych o wycofanie poprawek w budżecie. Mówi o „zaciskaniu pasa”

Burmistrz apeluje do radnych o wycofanie poprawek w budżecie. Mówi o „zaciskaniu pasa”

- To będzie budżet zaciskania pasa w Gminie Myślenice – podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Zaapelował także do radnych KWW Macieja Ostrowskiego i KWW Bez Układów, aby wycofali swoje poprawki, które jak twierdzi, komplikują pilne inwestycje w sektorze edukacyjnym

Jutro o godz. 15 odbędzie się sesja Rady Miejskiej, podczas której radni rozpatrywać będą uchwałę dotyczącą zatwierdzenia budżetu na rok 2019. Dzisiaj przed kamerami burmistrz Jarosław Szlachetka wypowiedział się na temat projektu gminnego budżetu oraz przedstawił obecną sytuację finansową Gminy Myślenice.

Budżet Gminy Myślenice na rok 2019 przewiduje dochody na poziomie 219 mln złotych oraz wydatki w kwocie 210 mln zł.

Pomimo wzrostu kwot w porównaniu z ubiegłym rokiem, będzie to budżet zaciskania pasa w Gminie Myślenice. Wiąże się to głównie z zaciągniętymi zobowiązaniami i inwestycjami, o których zdecydowano jeszcze w poprzedniej kadencji, na realizację takich inwestycji jak Muzeum Niepodległości, czy rewitalizację Rynku – przekonuje burmistrz Jarosław Szlachetka.

 Jarosław Szlachetka zaapelował do radnych KWW Macieja Ostrowskiego i KWW Bez Układów, aby wycofali swoje poprawki, które jak mówi, komplikują pilne inwestycje w sektorze edukacyjnym.

Jarosław Szlachetka: Brakuje pieniędzy na najważniejsze inwestycje, których mieszkańcy oczekują. Zwracam się zatem do radnych z klubów KW Macieja Ostrowskiego oraz Bez Układów, którzy współtworzą koalicyjną większość w Radzie Miejskiej, o wycofanie poprawek, które ingerują w rezerwę inwestycyjną na łączną kwotę 1 mln zł. Tę kwotę w najbliższym czasie chcemy przeznaczyć przede wszystkim na realizację najpilniejszych remontów w placówkach edukacyjnych na terenie naszej gminy, związanych z zaleceniami i wymogami, jakie narzucają na nas instytucje kontrolujące nasze placówki.

(…) Proszę radnych o zaakceptowanie projektu budżetu bez żadnych zmian. Posiadamy już akceptację Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie dotyczącą propozycji budżetu przedstawionej Radzie Miejskiej i mam nadzieję, że w takiej wersji zostanie uchwalony – mówi burmistrz Myślenic.

O tym, czy radni spełnią jego prośbę, dowiemy się jutro, bowiem posiedzenie Rady Miejskiej zaplanowane jest na godz. 15. 

Powiązane tematy

Czy MARG przepłacił za działkę na Zarabiu? Myślenicki wątek w sprawie Mariana Banasia bada prokuratura
Myślenice 47

Czy MARG przepłacił za działkę na Zarabiu? Myślenicki wątek w sprawie Mariana Banasia bada prokuratura

Na przełomie 2016 i 2017 roku Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego będąca gminną spółką, kupiła od Mariana Banasia działkę za ok. 650 tys. zł. To, czy spółka przepłaciła za grunt, dzisiaj wyjaśniają odpowiednie służby Jako pierwsza o sprawie poinformowała Rzeczpospolita. Dziennik w artykule "Przepłacona działka, kupiona przez gminną spółkę od...

Zapadł wyrok w sprawie byłego prezesa MARG
Myślenice 3

Zapadł wyrok w sprawie byłego prezesa MARG

Sąd Rejonowy w Myślenicach wydał postanowienie w sprawie Daniela P., oskarżonego o działanie na niekorzyść  Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu 2019 roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zaprezentował wyniki „audy...

Komentarze

 • mirek@ 29 sty 2019

  a to nie czasem pan burmistrz przed wyborami mowil ze gmina zadluzona i pieniedzy nie ma w skarbcu? bo cos nie rozumiem tego zdziwienia jak sie budzet nie klei

  41 14 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Pewnie robią ściepę na K-tower.

  43 13 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 29 sty 2019

  a co bedzie w przypadku kiedy radni nie posluchaja apelu burmistrza i nie wycofaja poprawek?

  30 1 Odpowiedz
 • Piotr Tomczek 29 sty 2019

  Nie słuchają Burmistrza ?
  To łobuzy.

  40 2 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Dla radnych to jedyna szansa żeby „coś zrobić” jakiś pewnie kawałek drogi czy innego czegoś w swoim rewirze, bo na pomoc burmistrza nie mają co liczyć... a ich poprawki to zabranie jemu zabawek pod którymi się nie będzie mógł podpisać. Czysto polityczne zagranie „na ofiarę”

  Nie ma na szkoły i przedszkola a miliony na pomysły pociągów i inny h fanaberii jakoś są w tym biednym budżecie

  A i co więcej wyborcy rozliczą zaraz radną czy radnego ze nic nie zrobił... a ma większość w radzie.

  30 7 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Czyli wszystko po staremu, jedni drugim na złość, a my jak zwykle po tyłku dostaniemy......
  Pytanie, ile można "zaciskać pasa" bo słyszę o tym już ze dwadzieścia parę lat.....

  29 7 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Nieładnie i w iście partyjnym stylu.. czy nie lepiej byłoby usiąść z ludźmi i pogadać? Przecież to samorząd a nie ministerstwo. Ten zaprasza media i robi wielkie haloł. Cyrk, czyli kampanii do sejmu początki. I dpa.

  41 14 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Może jakaś redukcja etatów np. zastępcy burmistrza? I już parę stóweczek w budżeciku zostanie.

  40 12 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Czy może waszmość Szlachetka zapyta swego prezesika jak ten ów chciał zaciskać pasa przy budowie w Warszawie wieżowców z pieniędzy Polaków? Skoro PiS chce zaciskać pasa w Mcach, czemu nie robi tego w Wawie?

  zdjecie

  32 19 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 29 sty 2019

  burmistrz zachowuje sie jak chlopiec kiedy potrzebuje radnych i ich pomocy to apeluje jak teraz, jak glosuja nad jego wyplata to siedzi cichutko a jak cos jest nie po jego mysli to atakuje i obraza tych samych radnych jak tutaj

  http://miasto-info.pl/myslenice/12728,korupcja-polityczna-burmistrz-komentuje-wybory-prezydium-odpowiada-mu-wiceprzewodniczaca.html

  teraz my mieszkancy mamy zaciskac pasa... a moze tak zacisnac na wlasnej wyplacie i dac przyklad jak to sie zaciska? mzoe oszczedzic na funkcjach wiceburmistrza, asystentow, pomagierow i podobnych?

  39 9 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Radni i burmistrz nie mogą rozmawiać prywatnie między sesjami, bo może o jakimś zakazie nie słyszałem? Nie mogą się spotkać na kawie i porozmawiać?
  Bo się nam z burmistrza youtuber zaraz zrobi, skoro wszystko przed kamerą musi przekazywać :)

  30 4 Odpowiedz
 • profesor profesor 29 sty 2019

  Według mnie to wystąpienie ma na celu wyłącznie zagrać na emocjach mieszkańców, wciągnąć ich do rozgrywki na linii burmistrz - radni i wpłynąć na decyzję tychże.

  Przecież to Pan burmistrz przed wyborami mówił na łamach lokalnych mediów:

  "Nie boi się Pan stanąć na czele gminy, skoro zadłużenie jest tak zatrważające?
  Nie boję się, ponieważ wiem, że będąc otwartym na współpracę i możliwości, które daje dzisiaj samorządowcom rząd Prawa i Sprawiedliwości, można skutecznie realizować inwestycje i ważne projekty rozwojowe oraz służące mieszkańcom. "

  Dzisiejsze wystąpienie przed kamerami to dowód na to, że sytuacja wymyka się Panu burmistrzowi z rąk. To uprawianie polityki, nie praca na rzecz samorządu... to również doskonały egzamin na dojrzałość radnych. Jutro okaże się czy go zdali.

  42 8 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Czy zaniechania w tematach infrastruktury szkół jest gdzieś do wglądu ?
  Ps1. Czy reaktywacja SP1 nie będzie wagała dodatkowych nie uwzględnionych w budżecie inwestycji ?
  Ps.2 Szatnie w SP2 chyba wyglądały tak samo za czasów kiedy pan Burmistrz do niej uczęszczał więc faktycznie można by to zmienić, tylko czy od tego czasu zmieniły się znacząco przepisy BHP w tej kwestii?
  Ps3. Czy niedoszacowanie muzeum będzie rozliczone ? Tzn. dlaczego wstepne dofinansowanie MiG Myślenice miało być 50% vs finalne?

  17 Odpowiedz
  • 30 sty 2019

   Ja to się zastanawiam nad kolejną rewitalizacją rynku. Za mojego życia to chyba 4 remont rynku....celowo tak często czy jest drugie dno? Generalnie czy jest potrzeba znów remontować? Owszem chodzi się kiepsko po kiepsko wymyślonych płytach granitowych (ale pewnie drogie były na papierze) ale trudno jest jak jest a nie jest najgorzej.

   8 9 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  Panie Burmistrzu, jak dużą dopłatę do wody miejskiej przewiduje plan budżetu na 2019 ?
  Mamy już koniec stycznia, a cena wody nie została obniżona.

  42 7 Odpowiedz
 • 29 sty 2019

  szkoly nie spelniaja norm przez pisowska reforme edukacji, poza tym ta dziecinada z konferencja dzien przed rada i rozkazami wobec radnych o kwote milion zl to poziom klasy 3 i mnozenia w slupku. Obudzil sie jegomosc z raczka w n... i tyle, a ze nikt z nim nie chce rozmawiac to rozmawia za posrednictwem mediow.

  35 8 Odpowiedz
 • 30 sty 2019

  Szkoda że jak ustalano wysokość burmistrzowskich poborów nie apelował o zaciskanie pasa.

  26 3 Odpowiedz
 • 30 sty 2019

  Jak nie daje rady, to niech co innego sobie zaciśnie biedoczek.
  Bo nie rozumiem o co to skiałczenie jak z budżetu na 2019 wychodzi 9 mln zł nadwyżki. Co z nią się stało???? Na co zostanie przeznaczona??? Chyba, że ten budżet to pic na wodę. A propos wody dlaczego nie tanieje?

  15 4 Odpowiedz
 • 30 sty 2019

  Swoją drogą - to zaciskanie pasa, to chyba nie kosztem priorytetów, o których wspominał przed wyborami? Bo skoro obiecał, to chyba sprawdził, że jest to możliwe do realizacji, prawda?

  https://www.youtube.com/watch?v=5Sm_rnxK_KY

  13 3 Odpowiedz
 • 30 sty 2019

  Wszyscy psioczycie o wojnach partyjnych a nasze i wasze problemy tak naprawde macie w powazaniu, byla tamta wladza jest teraz nowa, i nic sie nie zmieni. Postawili nam muzeum za 10 milionow za ktore mozna bylo wybudowac przedszkole i zlobek, wyremontowac place zabaw i drogi lub wspomoc mieszkancow w inny sposob. Spojrzcie jak wyglada ulica obok muzemu ! To tylko pokazuje w jak glebokim powazaniu maja mieszkancow ktorzy musza tamta droga pelna dziur jezdzic codziennie do pracy i szkoly. Wylewaja nasze pieniadze z betonem zeby potem popijac przy tym szampana jak Macius Ostrowski ze swoja ukochana Thun, Morawiecki robi laske izraelskim magnatom i wode z mozgu w tv, a wy nadal pieprzycie farmazony kto gorszy a kto lepszy. Nikt z nich.

  20 8 Odpowiedz
  • 30 sty 2019

   Teraz sprawa się jeszcze bardziej implikuje, bo obok interesów burmisia i jego otoczenia do gry wchodzą interesy partyjne, bo tak zechcieliśmy. I nie dość, że jeśli były poseł zechce być znowu posłem, to może już sobie robić nieoficjalną kampanię kosztem naszych spraw do sejmu organizując kolejne konferencje z byle głupiego powodu. I co trzeba nam takich skoczków po stołeczkach? Robią co chcą, manipulują przed wyborami, a potem maja wszystko.i wszystkich w 4 literach. Ot

   21 3 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    30 sty 2019

    Ale przecież wyborcy tego chcieli, czyż nie? Wiec niech jedzą owoce swoich wyborów i nie pyskują. Trzeba tylko przypominać im na każdym kroku ze tak sobie wybrali.

    12 4 Odpowiedz
 • 30 sty 2019

  heheh w czasach kampanii wyborczej chciał ściągnąć kolej do Myślenic a tu nagle na remont podstawowych placówek edukacyjnych nie ma. To nazywa się DOBRA kalkulacja

  22 3 Odpowiedz
  • 31 sty 2019

   Ja to Was nie rozumiem. Przecież kompletnie nie macie pojęcia o otaczającym świecie. Troche mniej hejtu, syfu w klikaniu a więcej wiadomości, wiedzy i oczytania. Skąd pochodzą pieniądze na kolej? Podpowiem, że w tym roku jest ich wręcz nie do "przejedzenia", mówie o dotacjach do rozwoju tego transportu, trzeba tylko zacząć i ruszyć co się powoli dzieje.

   Co do pozostawionej gminy totalnie zadłużonej : jakby jeden czy drugi pyskujący choć raz w życiu miał własną firmę wiedziałby na czym polega płynność, delegacja wydatków po prostu najpierw wyprowadzanie to na stabilny poziom aby dogonić same odsetki od obciążeń. Wyprowadzić to na minus ale bez deficytu powiedzmy kwartalnego i tak aby mieszkańcy tego nie odczuli już będzie sukcesem. Krokiem drugim będzie obniżanie zadłużenia.

   Ale wpadli managerowie i ekonomiści z placu targowego i machajta łapami że miało być a ni ma, że kolej, że woda droga. Ludzie zielona wyspa była tylko jedna, tyle że na niej praca nie rosła a jak była to za 5zł i to była buda. Obstawiam, że gdyby ktoś wam zostawił dom w spadku o wartości 5mln zł ale z obciążeniem hipotecznym na 8mln to ciekaw jestem tych mądralińskich sytuacji "fachowców od optymalizacji".
   I jeśli rada nie pomoże w jak najszybszym zminimalizowaniu zadłużenia tylko jeszcze pod górę robi to oznacza, że siedzi tam dzban na dzbanie.

   6 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 sty 2019

  Pieniądze się po prostu NALEŻĄ

  17 2 Odpowiedz
 • 30 sty 2019

  Nie wiem jak to jest z tymi zaniedbanymi szkołami, ale :
  1. wszystkie (chyba) są ocieplone i mają wymienione okna.
  2. szkoła w Bysinie została dokończona.
  3. wybudowano kilka gimnazjów (Zarabie, Bysina, Jawornik, Myślenice przy SP 3,)
  4. rozbudowano o gimnazjum SP Trzemeśnia, Krzyszkowice, Głogoczów
  5. wybudowano halę sportową przy SP Trzemeśnia
  6. przebudowano SP Osieczany
  7. wybudowano kilka (choć nie wiem ile i za ile) sztucznych boisk przy szkołach
  8. wyposażono kilka placów zabaw przy szkołach i przedszkolach
  9. pewnie zrobiono kupę drobniejszych remontów bieżących

  Dobrze byłoby, aby któryś z radnych poprzedniej kadencji konkretnie napisał i podał do wiadomości na konferencji co było zrobione.
  Inaczej znów będziemy słyszeć "przez ostatnie osiem lat Polki i Polacy itd....."

  22 3 Odpowiedz
 • 31 sty 2019

  Wiewiórki z parku na Zarabiu pogadują, że ten milion miał być przeznaczony na 800 metrowy odcinek tzw. pętli w Krzyszkowicach, najbardziej dziurawej drogi w Unii Europejskiej.

  4 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  31 sty 2019

  Kolej jest budowana z budżetu centralnego i jest budowana - np. linia Podłęże - Piekiełko ma zapewnione finansowanie i powstanie. Kolej do Myślenic była od początku kiełbasą wyborczą i tylko skończony kretyn mógł w to uwierzyć. Mce - Krk nie generuje takich potoków pasażerskich, żeby była uzasadniona budowa, a że Gmina Myślenice nie potrafi się dogadać z miastem Kraków, to nawet nie ma mowy o linii aglomeracyjnej autobusowej, gdzie takie Słomniki, Radziszów czy Krzeszowice, leżące w podobnej odległości od Krakowa co Myślenice, takie połączenia mają.

  Drogi Vivalidi, to Ty nie rozumiesz ludzi tu wypowiadających się - oni wyśmiewają serwowanie takiej KIEŁBASY wyborczej ludziom.

  Gdyby ktoś mi zostawił dom z Twojego opisu - nie przyjąłbym spadku. Przetłumacz więc sobie co może zrobić włodarz, któremu nie podoba się stan finansowy gminy, którą ma zarządzać.

  8 2 Odpowiedz
  • 1 lut 2019

   nikt nigdy tego nie negował ani za poprzedniej władzy ani za obecnej, że burmistrz jest za krótki do budowy linii kolejowej nawet takiej która miałaby się podłączyć między Piekiełkiem a Swoszowicami. To są ustalenia na innym poziomie to raz a dwa jeśli poprzednie dwie kadencje nikt nie potrafił stworzyć regularnych linii autobusowych Mce-Krk to nie wiem kto wierzy w takie połączenie kolejowe.

   Jednak ni jak ma się to do wychodzenia z długów po poprzednikach.

   5 4 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    1 lut 2019

    Ma się, ponieważ jak ci napisałem jeśli się komuś nie podoba stan gminy może nią nie rządzić. Tak jak ja czy ty nie mamy obowiązku przyjmować spadku. Robisz lafirynde z logiki i tyle. A do tego jesteś napastliwy i chamski.

    5 3 Odpowiedz
    • 2 lut 2019

     Dno i kilometr mułu. Szkoda nawet komentarza.

     Ja widzę same pozytywy, nawet w MOKiSie zmiany na lepsze. Oficjalnie gratuluje Piotrkowi posady którą powinien objąć już lata temu.

     2 4 Odpowiedz
     • Brak zdjęcia
      2 lut 2019

      Prawda boli? Piotr mnie nie obchodzi, wystarczyło mi go widziec w akcji w Polsacie. Z reszta teamatyka mokisów powiatowych mnie nie interesuje. Temat i dyskusja byla o belzebubstwach na temat inwestycji infrastruktularnych.

      Vivaldi napisał/a:

      myślę, że nie wymaga to komentarza komu gmina i jej stan najbardziej się nie podoba. Ty już swoje pokazałeś daj innym porządzić ....inaczej niż do tej pory.

      Ja nigdy nie rządziłem. Proszę mnie nie pomawiać i zachować swoje chamstwo dla siebie.

      2 2 Odpowiedz
    • 2 lut 2019

     myślę, że nie wymaga to komentarza komu gmina i jej stan najbardziej się nie podoba. Ty już swoje pokazałeś daj innym porządzić ....inaczej niż do tej pory.

     2 5 Odpowiedz
 • 1 lut 2019

  "Widziały gały, co brały" chciałoby się powiedzieć. Przyciskanie guzików w sejmie, z możliwością przysypiania na nudniejszych debatach jest dużo prostsze niż zarządzanie sporej wielkości gminą.

  9 2 Odpowiedz
 • 1 lut 2019

  "Widziały gały, co brały" chciałoby się powiedzieć.Łatwiej było przyciskać guziki w sejmie, niż zarządzać sporej wielkości gminą.

  9 1 Odpowiedz
 • 1 lut 2019

  Oto fragment wywiadu ze Szlachetka sprzed wyborow:

  - Czyli priorytetem są przede wszystkim kwestie infrastrukturalne.

  - Tak jak powiedziałem - otwarcie się na problemy zwykłych ludzi, którzy w każdej takiej społeczności stanowią o sile i potencjale tego miasta.

  - A pociąg do Myślenic też będzie odgrywał tu ważną rolę?

  - Myślę, że tak. W przeciągu ostatniego roku spotkałem się z bardzo pozytywnymi komentarzami na ten temat. Mam nadzieję, że koncepcja, która powstanie - trochę jestem zawiedziony, że nie powstała ona wcześniej, tak jak rozmawiałem z panem burmistrzem i z marszałkiem. Wiem, że są czynione ku temu starania, że wyłoniona zostanie firma i zobaczymy, czy ta inwestycja będzie miała realne możliwości wykonania. A jeżeli tak będzie, to w tym moja rola, by zabiegać, by ta inwestycja znalazła się w krajowych programach kolejowych i otrzymała wsparcie ministerstwa infrastruktury.

  Zrodlo: http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/jaroslaw-szlachetka-myslenice-sa-miastem-niewykorzystanych-szans/

  6 Odpowiedz
 • 2 lut 2019

  Bagietko, tęsknię za Tobą.

  1 1 Odpowiedz
 • 2 lut 2019

  Marzę o elektrycznych autobusach jeżdżących między Myślenicami i Krakowem.

  4 Odpowiedz
 • 2 lut 2019

  Bagietko,tęsknię za Tobą .

  1 1 Odpowiedz
 • 2 lut 2019

  Bagietka już na urzędzie ;)

  3 1 Odpowiedz
 • 2 lut 2019

  No i tak się kręci...

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Mirosław Fita nowym wiceprzewodniczącym rady. Zastąpił Grażynę Ambroży
Polityka 24

Mirosław Fita nowym wiceprzewodniczącym rady. Zastąpił Grażynę Ambroży

Mirosław Fita (PiS) został wybrany na wiceprzewodniczącego rady gminy Myślenice. Zajął miejsce Grażyny Ambroży (Bez Układów) Podczas dzisiejszej sesji rady gminy na wniosek radnego Wacława Szczotkowskiego (PiS) głosowano nad odwołaniem wiceprzewodniczących rady miejskiej. Od początku kadencji były nimi Grażyna Ambroży (Bez Układów) i Eleonora Lejd...

Grażyna Ambroży odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej rady miejskiej
Polityka 44

Grażyna Ambroży odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej rady miejskiej

Na wniosek radnego Wacława Szczotkowskiego (PiS) głosowano nad odwołaniem wiceprzewodniczących rady. miejskiej. Od początku kadencji były nimi Grażyna Ambroży (Bez Układów) i Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWMO) Podczas pierwszej sesji kadencji 2018-2023  radni gminy Myślenice na przewodniczącego rady wybrali Jana Podmokłego (KWWMO), a po obu jego stro...

Prezydenta wybierać będziemy 10 maja. Na kogo oddacie swój głos?
Wybory Prezydenckie 2020 13

Prezydenta wybierać będziemy 10 maja. Na kogo oddacie swój głos?

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 roku. W przypadku braku rozstrzygnięcia w pierwszej turze, drugą zaplanowano na 24 maja. Kto ubiega się o ten urząd i komu dajecie największe szanse na wygraną? Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w niedzielę, 10 maja 2020 roku. Ogłoszenie postanowienia Marszałka Sejmu RP w sprawie zarządzenia wyboró...