Rozrywka

Młodzieżowy Zespół Kliszczacy z główną nagrodą za teledysk "Zawzdym Ci godała" [WIDEO]

Teledysk "Zawzdym Ci godała" nakręcony przez Młodzieżowy Zespół Kliszczacy z Tokarni , w ramach projektu Kliszczacki Folk otrzymał nagrodę główną w kategorii „filmowy produkt projektu” w konkursie „Opowiedz…”.

To ogólnopolskie wyróżnienie spośród 60 działających na terenie Polski ośrodków Działaj Lokalnie

Singiel promujący pt. „Zawzdym ci gadała”, to teledysk, który powstał w trakcie realizacji projektu „Kliszczacki Folk”. Prezentuje jeden z 10 utworów, które nagrane zostały do płyty CD przez Młodzieżowy Zespół Kliszczacy z Tokarni. Płyta prezentuje dorobek i spuściznę muzyczną górali Kliszczackich. Wykorzystano historyczne motywy ludowe, przeplatane ze współczesną muzyką folkową.

 

Regionalny Zespołu „Kliszczacy”, początkami sięga pierwszej połowy lat 50 XX wieku. W 1976 oficjalnie powstał z inicjatywy Stanisława Wintera dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tokarni, oraz utalentowanego regionalisty i gawędziarza Stanisława Funka. Przez etnografów zaliczany jest do zespołów autentycznych. Od ponad 40 lat kultywuje regionalną tradycję, obyczaje, taniec i śpiew góralski, dobrze służy społeczności lokalnej gminy, powiatu i Małopolski.

 

Kliszczacki narybek

Dzisiaj zespół liczy około pięćdziesięciu osób, a sześć z nich śpiewa i tańczy w „Kliszczakach” od samego początku. „Kliszczacy” są formą żywą. Przez cały czas funkcjonowania zespołu trwa napływ nowych osób. W chwili obecnej formacja liczy około 50 członków.

W zespole działają osoby starsze, dorosłe i młode. W ostatnich latach oprócz dorosłego Zespołu Regionalnego „Kliszczacy” są prowadzone zajęcia folklorystyczne z dziećmi i młodzieżą, czyli powstał zespół dziecięcy, w którym kliszczacki narybek uczy się tradycji, śpiewu i tańca regionalnego pod kierunkiem instruktor Małgorzaty Pęcek. Dzięki temu istnieje gwarancja, że obyczaje ojców nie znikną z powierzchni ziemi.

 

Zatraceniec, Piekielnica...

Zespół przez te wszystkie lata zdobył ogromną sympatię publiczności w naszym regionie, w kraju, a także za granicą. W swoim repertuarze, oprócz programów muzyczno – tanecznych lansował sztuki teatralne i widowiska obyczajowe (m. in. Tokarskie Wesele, Piekielnica, Zatraceniec, Imieniny Zośki, Szopki noworoczne, Wieczór panieński, Chrzciny) Od samego początku swej działalności uczestniczy w licznych przeglądach i konkursach.

Dwukrotnie wyjeżdżał do dawnej Jugosławii: 1987 roku koncertował w Hercegowinie w miastach: Stolac, Mostar, Dubrownik, Trebinja. W 1988 roku w Macedonii w Kocami i okolicach. W 2000 roku był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Ludowych w Nordsehl koło Hanoweru w Niemczech. W czerwcu 2001 roku uczestniczył w IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym – Łużyca 2001 również w Niemczech. Latem 1993 r. i 2015 r. zespół odbył dwutygodniowe tourne po zachodniej i północnej Francji. Koncertował w departamentach VENDEE I PAD de CALLAS. Kilkakrotnie koncertował na Słowackiej Orawie w ramach partnerskiej współpracy miejscowości Liesek, Vitanowa z gminą Tokarnia.

Do największych osiągnięć należy zaliczyć, m.in. pięć Złotych Spinek, trzy srebrne i dwie brązowe w Konkursie Grup Kolędniczych podczas Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

 

Praca nad płytą i teledyskiem

Nie byłoby nagrody, płyty i teledysku, gdyby nie kierownik i instruktor Młodzieżowego Zespołu Regionalnego Kliszczacy z Tokarni, czyli Małgorzata Pęcek. Z wyborem materiału pomagał jej Wojtek Pęcek, który jest też odpowiedzialny za aranżację wokalno-muzyczną, scenariusz oraz reżyserię.

Realizacja dźwięku, nagranie i mastering należała do Krzysztofa Kossowskiego, a koordynatorem projektu był Bartłomiej Dyrcz.  Zdjęcia wykonał Wojciech Pęcek oraz Sylwester Jamrozik.

Projekt „Kliszczacki Folk” został zrealizowany przez Grupę Przyjaciół Historii Ziemi Tokarskiej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Tokarni. Projekt dofinansowano ze środków Działaj Lokalnie Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Młodzieżowy Zespół Kliszczacy tworzą: Anna Jugowiec, Ania Hanusiak, Bogumiła Dyrcz, Faustyna Romaniak, Gabriela Filipek, Asia Filipek, Asia Makusek, Asia Zięba, Justyna Osielczak, Katarzyna Leśniak, Karolina Słonina, Natalia Jędrocha. Muzyka i aranżacja Kapela Trzoski w składzie: Skrzypce - Małgorzata Kosek, Skrzypce - Piotrek Brzezicki, Altówka sekund - Kamil Mehdi Zaboub, Akordeon - Wojtek Luberda, Kontrabas - Michał Brzezicki. Młodzieżowy Zespół Kliszczacy II grupa: Kasia Słonina, Zuzanna Korabik, Zuzia Jędrocha, Dawid Jędrocha, Michał Leśniak, Piotr Jędrocha, Jakub Słonina. Realizacja była również możliwa dzięki pomocy Dominiki Wachałowicz-Kiersztyn, dyrektor Muzeum Orawski Park Etnograficzny.

 

Powiązane tematy

Filmowa Noc Muzeów w Myślenicach
Kultura 0

Filmowa Noc Muzeów w Myślenicach

Od 2010 roku Muzeum Regionalne „Dom Grecki” w Myślenicach przyłącza się do europejskiej akcji Nocy Muzeów, podczas której zwiedzający mogą odwiedzać ekspozycje przez całą noc. Tak było też w tym roku

Komentarze

Zobacz więcej

Co znajdziecie w podziemnym, solnym labiryncie? Specjalna oferta w Królestwie Skarbnika
Materiał promocyjny 0

Co znajdziecie w podziemnym, solnym labiryncie? Specjalna oferta w Królestwie Skarbnika

Spotkanie z legendarnym Skarbnikiem, dłuższa trasa turystyczna z możliwością przejścia unikalną Końską Drogą, pobyty nocne dla osób indywidualnych, to propozycja na ferie zimowe 2020 z Kopalnią Soli Bochnia Odwiedzając okolice Krakowa warto poświęcić kilka godzin na wizytę w najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, Kopalni Soli Bochnia. Ten n...

Narciarki biegowe z LKS Markam Wiśniowa Osieczany w Familiadzie
Rozrywka 1

Narciarki biegowe z LKS Markam Wiśniowa Osieczany w Familiadzie

Reprezentantki klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany wystąpiły w specjalnym odcinku Familiady Wśród narciarek biegowych znalazła się Anna Bubula, trzykrotna olimpijka Sylwia Jaśkowiec, Urszula Łętocha, Iwona Piekarz i Elżbieta Muta. Familiada to teleturniej przez Karola Strasburgera i emitowany na antenie TVP2 od 1994 swoje inspiracje czerpie z ame...

Kto zasługuje na miano Osobowości Roku 2019?
Społeczeństwo 17

Kto zasługuje na miano Osobowości Roku 2019?

Kto i z jakiego powodu dał się zauważyć przez minione 12 miesięcy i która z tych postaci zasługuje na miano Osobowości 2019 Roku? Sami zdecydujcie… Relacjonując codzienne życie mieszkańców regionu na nasze łamy trafiają przedstawiciele różnych środowisk. Kto i z jakiego powodu dał się zauważyć w minionym roku i która z tych postaci zasługuje na mi...

Co was interesowało w 2019 roku? Oto najczęściej czytane teksty minionych 12 miesięcy
Społeczeństwo 0

Co was interesowało w 2019 roku? Oto najczęściej czytane teksty minionych 12 miesięcy

W 2019 roku największe zainteresowanie budziła polityka, ale również okrucieństwo jakiego dopuszczaliśmy się na innych ludziach lub zwierzętach. Co jeszcze interesowało was w minionych 12 miesiącach? Oto najczęściej czytane teksty...    50. Oddychanie SMOGIEM gorsze od palenia papierosów 49. Początkowo byłem zwolennikiem pełnego otwarcia z...

Morsy rozpoczęły sezon. A ty dasz się namówić na zimową kąpiel w Rabie?
Myślenice 5

Morsy rozpoczęły sezon. A ty dasz się namówić na zimową kąpiel w Rabie?

Myślenickie morsy zainaugurowały sezon na kąpiele w zimnej wodzie. Spotykają się co tydzień na Dolnym Jazie na Zarabiu. Przyłączyć się może każdy Choć inauguracja sezonu rozpoczęła się podczas Święta Niepodległości, to spotkania morsów odbywać się będą w każdą sobotę i niedzielę aż do wiosny. - Morsujemy dla zdrowia, oraz by się spotkać w sympaty...