Miasto

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Co się zmienia i o czym trzeba wiedzieć?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Co się zmienia i o czym trzeba wiedzieć?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja 2019 r. Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat, ma prawo głosować

Wyborcy w Polsce wybiorą 52 europosłów, o jednego więcej niż w wyborach w 2014 r. Komitety wyborcze, które chcą wystawić swoich kandydatów, mają czas do 8 kwietnia na zarejestrowanie się w Państwowej Komisji Wyborczej. Komitety wyborcze mają czas do godz. 24, 16 kwietnia, na zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego

W Polsce głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, tj. części terytorium, na jaką dzieli się państwo w czasie trwania wyborów w celu stworzenia jednakowych list wyborczych dla danego terenu, z których wybiera się przedstawicieli. Powiat myślenicki należy do okręgu nr 10, który łączy woj. małopolskie ze świętokrzyskim.

W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5%. 

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

Jak czytamy na stronie dotyczącej tegorocznych wyborów, w Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym, czyli wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z danej listy wyborczej. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Specyfiką wyborów do PE jest to, że poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu.

Komentarze (14)

 • Brak zdjęcia
  29 mar 2019

  Jaka jest alternatywa? Powrot pod skrzydla mateczki Rasiji, czy Europa wielopanstwowa - slaba, latwa do sterowania, podzielona? Zaproponuj cos!

  18 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 mar 2019

  Budowanie na samej ideologii to iluzja. Ekonomia, partnerstwo, współpraca, otwartość i jak najmniej '-izmów' i doktryn a bd rozwój

  9 3 Odpowiedz
 • 29 mar 2019

  Rytger aleś ty nawiedzony

  7 3 Odpowiedz
 • 30 mar 2019

  Ty nie zrozumiałeś stróżaninka. On na dzień dzisiejszy wybrał mniejsze zło. UE to podwójne standardy, podwojna predkość ale jednak ma jakieś standardy i jakąś prędkość. Na dzień dzisiejszy nie ma alternatywy. Można kląć ale jesteśmy skazani na UE trzeba pilnować swoje i damy rade.

  Od początku nie widziałem wspólnoty jako wspólnoty ideologicznej czy wmawianej kulturowej, nie mówiąc o wmawianiu aby zapomnieć o wspólnocie historycznej, że naziści to nie byli Niemcy podobnie jak komuniści to nie Ruskie i takie tam. Unia gospodarcza, handlowa owszem w to wierzyłem i wierze (jednak na równych zasadach a nie klepania po ramieniu i dymania od tyłu) ale w slogany "kapitał bez granic" czy "globalizacja finansowa" to bzdury można je śmiało rownolegle postawić koło haseł "finansowego wypatroszenia bez granic" czy "globalnej wojnie ekonomicznej".
  Nikt nie wymyślił jeszcze grabi które grabią od siebie.....

  Dlatego w temacie wyborów trzeba się zastanowić nad takimi ludźmi jak PO którzy mówią, że nie zagłosują za ACTA2 po czym głosują wmawiając, że się pomylili :-))) dość taka pomyłka, albo handel głosami francuskimi w zamian za handel gazem niemieckim :-))) ......przyjaciele unijni jego mać.

  4 Odpowiedz
 • 30 mar 2019

  "Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i jeśli zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, to powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny." - św. Antoni.

  4 1 Odpowiedz

Zobacz więcej