Miasto

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Trwa cisza wyborcza. Będzie obowiązywać do

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Trwa cisza wyborcza. Będzie obowiązywać do

Cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia.

W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych

W niedzielę 26 maja wybierać będziemy osoby, które przez kolejne 5 lat będą reprezentować interesy Polski w Parlamencie Europejskim.

Europarlament to instytucja reprezentująca interesy obywateli Unii Europejskiej. Wybory do Parlamentu odbywają się co pięć lat. W marcu ubiegłego roku jego Rada ustaliła, że okres wyborczy przypadnie między 23 a 26 maja 2019 roku. Wybory w Polsce zaplanowano na niedzielę, 26 maja.

 

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić

Na 24 godziny przed dniem głosowania oraz w jego trakcie obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wybiorczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Agitacja wyborcza według Państwowej Komisji Wyborczej to publiczne nakłanianie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym - czyli m.in. eksponowanie symboli napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej